Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Registrace do voleb

Po dnešku je jasné, které strany a hnutí se budou ucházet o hlasy voličů v podzimních sněmovních volbách. V 16 hodin uplynula lhůta, dokdy musely stihnout registraci na krajských úřadech.

Uzavřené registrace pro volby

Zájem o volby je letos vyšší,než v roce 2013. Podle krajských úředníků kvůli tomu, že se konají v řádném termínu. Na ty poslední předčasné totiž nestihla všechna uskupení včas zareagovat.

Podzimní volby do PSP

Nejdůležitější je pro voliče termín hlasování, pátek 20. a sobota 21. října. V tradičních časech, první den od 14 do 22 hodin, druhý od 8 do 14 hodin.

Severokorejské hrozby

Severní Korea naznačila ústup od útoku nedaleko amerických vojenských základen na Guamu. Velení severokorejské armády ukázalo plány vůdci Kim Čong-unovi.

Ničivé bouřky v Německu

Německo bojuje se silnými bouřkami. Úřady nechaly kvůli orkánu uzavřít vlakové nádraží ve Frankfurtu a zastavit nebo omezit železniční dopravu.

Premiér před vyšetřovací komisí

Sami policisté a žalobci by především měli usilovat o zastavení úniků z vyšetřovacích spisů. Členům sněmovní vyšetřovací komise to dnes řekl premiér Bohuslav Sobotka, který byl jedním z předvolaných.

Přesun vepřína v Letech

Jeden z minoritních vlastníků vepřína v Letech chce žalobou zpochybnit záměr firmy AGPI prodat objekt státu. Společnost přijala nabídku vlády, že stavbu, která stojí na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy, odkoupí.

Kauza emisních podvodů

Snaha německé vlády a autoprůmyslu překonat aféru dieselgate dostala během jediného dne dvojitý zásah. Němečtí státní žalobci oznámili, že podezření z podvodu ve Volkswagenu čelí už bezmála 40 lidí.

Čínský aktivista před soudem

Prominentní čínský disident Wu Gan stanul po dvou letech ve vazbě před tamním soudem. Za kritiku poměrů v komunistické zemi je obviněn z podvracení státní moci.

Broumovsko plné turistů

Živý vstup redaktora Přemysla Šrámka.

Žaloba kvůli vlastnictví Květné zahrady

Olomoucké arcibiskupství podalo žalobu kvůli vlastnictví Květné zahrady kroměřížského zámku. Historickou památku, zapsanou na seznamu UNESCO, získala církev od státu v restitucích.

40 let od smrti krále rokenrolu

Zítra uplyne 40 let od smrti krále rokenrolu - Elvise Presleyho. Během své více než dvacetileté kariéry zdolal spoustu rekordů v prodeji desek nebo návštěvnosti koncertů.

Kauza Čapí hnízdo

Andrej Babiš odmítl podezření policie, že by osobně řídil dotační podvod v kauze Čapí hnízdo. S takovou informací přišel deník Právo. Společně s Babišem se měl podle kriminalistů na trestné činnosti podílet i první místopředseda hnutí ANO.

Výročí nezávislosti v Indii

Indie slaví 70 let své nezávislosti. Premiér Módí při slavnostním projevu odsoudil náboženské násilí a vyzval i ke smířlivějšímu přístupu ke Kašmíru - o toto území Indie několikrát válčila s Pákistánem.

Demolice vybuchlé lisovny trhavin skončila

V Poličských strojírnách skončilo odklízení trosek lisovny, ve které v únoru vybuchla trhavina TNT.

Kontroverzní stavby v Praze

25 metrů vysoká oválná výstavní síň ve zlaté barvě. I tak by mohla vypadat nová galerie umění v historickém centru Prahy. O její stavbu usiluje vedení první městské části.

Rozloučení s Jiřím Kuběnou

S básníkem, historikem umění a dlouholetým kastelánem hradu Bítov - Jiřím Kuběnou - se dnes rozloučili jeho blízcí a přátelé.

Trpišovský může znovu za volant

Aleš Trpišovský bude nejspíš moci znovu řídit. Jeden z nejznámějších šoférů, kteří vybrzdili jiné auto, dnes u prvoinstančního soudu uspěl se žádostí o prominutí zbytku trestu.

Nebezpečné léky

Dva léky na kašel už jsou nově jen na předpis. Léky Stopex a pastilky Meddex Vicks jsou v doporučené dávce sice bezpečné, nadměrné množství ale způsobuje halucinace i zdravotní obtíže. Oba léky zneužívali hlavně mladí lidé.

Dodržování prodeje na předpis

Zákaz prodávat tyto léky tedy platí ode dneška. Podívali jsme se, jestli lékárníci o novém nařízení vědí a jak ho dodržují, konkrétně v Ostravě.

Počet léčených závislých

Ze závislosti na psychoaktivních látkách a alkoholu se v Česku v roce 2013 léčilo zhruba 23 tisíc mužů a 13 tisíc žen. Podle posledních dostupných dat bylo nejvíc alkoholiků.

Zneužívání léků

Zneužívání léků ve velkém v Česku začalo především v 80. letech. Z přípravků obsahujících efedrin se vyráběl pervitin, narkomani zneužívali i další volně prodejné léky.

Růst platů

Platy ve veřejném sektoru by od listopadu měly růst o 10 procent, učitelům pak o 15. Shodl se na tom premiér Bohuslav Sobotka s odbory. Ministerstvo práce přitom připravilo několik variant v rozsahu 8 až 13 procent.

EU proti návrhu Británie

Převézt zboží přes hranice, bez povinnosti uhradit poplatek, právě celní unii jako jeden ze základních kamenů Evropské unie chce dočasně zachovat britská vláda i po odchodu z osmadvacítky.

Pád stromu během církevních oslav

Nejmíň deset lidí zemřelo při pádu stromu během církevních oslav na Madeiře. Dalších deset je zraněných. Obrovský kmen zabíjel v obci Monte poblíž ostrovní metropole Funchal, když tudy procházelo procesí.

ÚS o poplatcích za odpad

Zákon, který v minulosti nařizoval dětem hradit poplatky za odpad, je protiústavní. Dnes o tom rozhodl Ústavní soud. Dal tak naději hlavně mladým, kteří vyrůstali v dětských domovech, že se několikatisícových dluhů zbaví.

Celostátní setkání mládeže

V Olomouci začíná Celostátní setkání mládeže. Do města se sjelo na sedm tisíc křesťanů. Až do neděle můžou navštěvovat různé přednášky, workshopy nebo koncerty.

Charitativní přeprodej v Rusku

Nerudovskou otázku "kam s ním" řešil před lety mladý ruský programátor Alexej Barinskij. Stěhoval se, do nového bytu ale všechny věci převézt nemohl.

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2017
 P ST AD HD