Události

9. duben 2017

44 minut

9. duben 2017

Obsah dílu

Motivace pro nezaměstnané — Příspěvky na dojíždění za prací — Kontroly nelegálních ubytoven — Kurz koruny vůči euru — Sebevražedný útok v egyptském kostele — Květná neděle — Konec uzavírek na D1 — Změny v rezortu průmyslu pod novým ministrem — Identita pachatele útoku ve Stockholmu — Nejčastější přestupky v registru — Dětská gynekologie před zánikem? — Jaderné hrozby KLDR — Židé v dobách normalizace — Diplomatické rozbroje Ruska s USA — Změny v dopravních předpisech — Generální oprava letecké základny — Piloti v pardubickém azylu — Porod v letadle — Počet starších 100 let — Obnova chovů v drůbežárnách — Záchrana života po mozkové příhodě — Návrat do života po mrtvici — Jednotné zkoušky na školy s maturitou — Velikonoční festival duchovní hudby — Turecké referendum o změnách ústavy — Pokroky v rozvojové Rwandě — Zemřel Jiří Ornest — Závěr rekonstrukce Werichovy vily

Části dílu

00:35
Motivace pro nezaměstnané
  Úřad práce zítra zveřejní, kolik lidí bylo v březnu bez místa. Data, na která se čeká a která zřejmě potvrdí dobrou kondici české ekonomiky. Nezaměstnanost podle odhadů klesla pod 5 procent. Už teď je nejnižší ze všech zemí Evropské unie.
  01:05
  Příspěvky na dojíždění za prací
   Jeden z nápadů, který něco stojí a který má podle státu najít lidem místa, je příspěvek na dojíždění. Podle vzdálenosti tisíc až 3 a půl tisíce korun. Dlouhodobě nezaměstnaným ho úřady nabízejí přesně rok.
   04:40
   Kontroly nelegálních ubytoven
    Nedostatek lidí se snaží firmy řešit najímáním cizinců. S tím ale souvisí další problém - ubytování těchto lidí je často na hraně zákona. Třeba v Dolních Břežanech aktuálně řeší nelegální ubytovnu v bývalých prostorách restaurace.
    05:24
    Kurz koruny vůči euru
     Zítra vyjdou kromě nezaměstnanosti i další důležitá data: o inflaci. Tedy o kolik v březnu zdražovalo zboží v obchodech. Tyto údaje mohou výrazně dopadnout i na kurz koruny, který je už po konci intervencí od čtvrtka uvolněný.
     05:46
     Sebevražedný útok v egyptském kostele
      Další teroristický útok. Tentokrát nejméně 35 mrtvých křesťanů při výbuších na dvou nedělních mších v Egyptě. Atentáty na cíle v této oblasti nepoutají tolik pozornosti západních médií, i když jsou většinou mnohem krvavější.
      07:41
      Květná neděle
       Útok na křesťany v Egyptě odsoudil papež František, který zahájil předvelikonoční svatý týden mší pod širým nebem na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. Před tisíci věřícími tam vyzval teroristy, aby se svou činností skončili.
       07:57
       Konec uzavírek na D1
        Živý vstup redaktorky Barbory Žítkové.
        09:49
        Změny v rezortu průmyslu pod novým ministrem
         Nový ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček chce na resortu zefektivnit čerpání evropských fondů. Má se podle něj zlepšit manažerských přístup a každý týden postup čerpání peněz kontrolovat.
         10:30
         Identita pachatele útoku ve Stockholmu
          Druhý zatčený po pátečním atentátu ve Stockholmu. Švédské úřady muže podezírají z terorismu a vraždy. Stále víc důkazů ale svědčí pro to, že čtyři lidi zabil nákladním autem už dříve zadržený Uzbek.
          12:55
          Nejčastější přestupky v registru
           15:02
           Dětská gynekologie před zánikem?
            Léčí kojence i dospívající dívky - teď mají dětští gynekologové obavu, že jejich obor zanikne. Chystaná vyhláška ministerstva zdravotnictví totiž počítá s jeho vyřazením ze vzdělávacího programu. Proti jsou pediatři i rodiče.
            16:29
            Jaderné hrozby KLDR
             Spojené státy vyslaly ke Korejskému poloostrovu letadlovou loď Carl Vinson a další bojová plavidla. Reagují tak na opakované raketové testy Pchjongjangu z posledních týdnů.
             16:53
             Židé v dobách normalizace
              Situací Židů v Československu před rokem 89 a jejich sledováním Státní bezpečností se zabývá projekt Labyrintem normalizace.
              19:40
              Diplomatické rozbroje Ruska s USA
               Třetí den po útoku Spojených států na syrskou vojenskou základnu - třetí den, kdy incident rozděluje svět. Britský ministr obrany Michael Fallon se dnes postavil na stranu Washingtonu a ostře zkritizoval postoje Moskvy.
               22:00
               Změny v dopravních předpisech
                Ministr dopravy už nepočítá s tím, že by do voleb prosadil změny v bodovém systému. Řekl to v Otázkách Václava Moravce. Návrh chce po volbách předat svému nástupci.
                22:35
                Generální oprava letecké základny
                 Stíhačky Gripen i bitevníky Alca se na čas přestěhují z Čáslavi na letiště do Pardubic. Důvodem je letní oprava pojížděcích drah. Za ni vojáci zaplatí zhruba 23 milionů korun. V Pardubicích zůstanou armádní letadla přes 2 měsíce.
                 24:18
                 Piloti v pardubickém azylu
                  Čáslavské gripeny se dočasně přestěhují do Pardubic. Záložní letiště je na přesun připravené, obyvatelé v okolí se obávají zvýšení hlukové zátěže.
                  25:47
                  Porod v letadle
                   Teď příběh, který dnes hýbe internetem a zaujal deseti tisíce lidí na sociálních sítích – porod 13 tisíc metrů nad zemí. Na palubě letadla tureckých aerolinek – při letu z Guiney do Burkiny Faso – přišla na svět holčička.
                   26:09
                   Počet starších 100 let
                    Počet stoletých nebo ještě starších lidí v Česku klesá. Ke konci loňského roku evidovala správa sociálních zabezpečení 567 takových seniorů. Předloni jich bylo přes 600 – v roce 2014 přes 700.
                    26:27
                    Obnova chovů v drůbežárnách
                     Do největší drůbežárny v Česku postižené ptačí chřipkou začínají farmáři po karanténě navážet mladá kuřata. Farma Zephyr na Chebsku musela kvůli nákaze nechat utratit přes 35 tis. kusů drůbeže. O víkendu se zaměstnanci vrátili k běžné práci.
                     28:21
                     Záchrana života po mozkové příhodě
                      26 lidí u nás denně zemře na mrtvici a další cévní nemoci mozku. Ročně 9,5 tisíce. Po infarktu a rakovině je to třetí nejčastější příčina smrti. Ti, kteří přežijí, navíc často čelí doživotním následkům. Není to ale pravidlo.
                      31:40
                      Návrat do života po mrtvici
                       Pacienti po mrtvici mívají pohybové potíže - často ochrnou na polovinu těla. Mozková příhoda ale ovlivňuje taky paměť, pozornost, schopnost mluvit nebo jíst. Na rehabilitaci se tak podílejí lékaři, fyzioterapeuti, logopedi i třeba psychologové.
                       34:32
                       Jednotné zkoušky na školy s maturitou
                        Ve středu poprvé začnou jednotné přijímací zkoušky na všech školách s maturitními obory. Na výsledky nečekají jen studenti, ale i ministerstvo školství. Úřad pak rozhodne, jestli si budou moct uchazeči zase podávat víc přihlášek než jen současné dvě.
                        37:23
                        Velikonoční festival duchovní hudby
                         26. ročník Velikonočního festivalu duchovní hudby za chvíli začne v brněnském Kostele svatého Jana Křtitele a Jana Evangelisty. Před několika minutami už začali přicházet první diváci.
                         37:47
                         Turecké referendum o změnách ústavy
                          Přes 1 100 Turků mohlo na ambasádě v Praze hlasovat v referendu o změně turecké ústavy. Ta má výrazně posílit roli prezidenta na úkor vlády a parlamentu. Po celém světě se ho mohly účastnit tři miliony Turků - nejvíc v Německu a Francii.
                          38:30
                          Pokroky v rozvojové Rwandě
                           Horské gorily a největší genocida od druhé světové války. Dvě věci, díky kterým je známá Rwanda. Od vyvraždění osmi set tisíc lidí, které začalo přesně před 23 lety, se východoafrická země zásadně změnila.
                           41:11
                           Zemřel Jiří Ornest
                            Ve věku 70 let zemřel Jiří Ornest. Herec, režisér, překladatel a dlouholetý člen Divadla Na zábradlí. Držitel Ceny Alfréda Radoka stál i u zrodu řady alternativních divadelních projektů. Více než dvacet let byl v angažmá v Divadle E. F. Buriana.
                            41:31
                            Závěr rekonstrukce Werichovy vily
                             Rekonstrukce Werichovy vily na pražské Kampě se chýlí ke konci. Po letech chátrání se tak během několika měsíců otevře veřejnosti. Interiéry jsou hotové.
                             Přehrát celé video
                             Stopáž48 minut
                             Další díl
                             10. duben 2017

                             Přehled dílů

                             Stopáž54 minut

                             18. květen

                             Vývoj války na Ukrajině — Osud obránců z Azovstalu — Válka na Ukrajině — Obránci Mariupolu v zajetí ruských separatistů — Moskva oznámila vyhoštění desítek francouzských a italských diplomatů — Změny schválené Senátem — Podány žádosti o vstup do NATO — Technika a výzbroj Armády ČR — Vyvlastnění pozemků u Tábora — Příspěvek 5000 korun na dítě — Mezinárodní den muzeí — Vláda schválila návrh na další milostivé léto — EU chce omezit závislost na ruském plynu — Možnosti dodávek ropy do ČR — Policie obvinila ředitele SÚRAO — Na Labi rostou nová přístaviště — Kampaň pro mladé řidiče — Inflace v EU vystoupila na rekordních 8,1 % — Volně prodejné léky zdražují — Pomoc lidem prchajícím před válkou — Novinky v dávkách pro uprchlíky — Ukrajinští uprchlíci na hlavním nádraží v Praze — Ukrajinští uprchlíci v Česku — Prodeje a výroba osobních aut — Dopady války na tuzemské podnikatele — Útočník s lukem a šípy se přiznal k vraždě pěti lidí — Stranické primárky v USA — Zrušení postu odborných náměstků na ministerstvech — Zpráva o stavu klimatu — Cenu Arnošta Lustiga převzal Šimon Pánek — Klesá zájem o tradiční řemesla — Jan Kočka obviněn z vydírání — Bourání nájezdu na Barrandovský most — Příběh Hany Sternlichtové

                             Premiéra středa 18. 5. 2022 na ČT1
                             Stopáž54 minut

                             18. květen

                             Ve znakovém jazyce

                             Premiéra středa 18. 5. 2022 na ČT24
                             Stopáž54 minut

                             17. květen

                             Headlines — Žádost o vstup do NATO — Válka na Ukrajině — Evakuace vojáků z Azovstalu — Boje na Ukrajině — Ruské pochyby o postupu na Ukrajině — Ruská armáda znovu zaútočila na Sýrii — Sněmovna jedná o státním rozpočtu — Mimořádné jednání vlády — Uprchlíci v Praze — Stát zmrazil akcie ruského poslance v ČKD Blansko Holdingu — PPF a Home Credit oznámily dohodu o prodeji svých bankovních aktiv v Rusku — Nová koncertní síň Vltavská filharmonie — Na Ukrajině nalezli tělo českého občana — Výroba baterií pro elektromobily — Elektronický očkovací průkaz — Zemřel Herec Josef Abrhám — Vzpomínka na Josefa Abrháma — První a poslední role Josefa Abrháma — Mimořádný program ČT — RWE zahájila prodej českých zásobníků plynu — Rakouský kancléř v Česku — Vodíkové vlaky na českých železnicích — Končí příjem žádostí o covidové kompenzace — Zmírnění sankcí vůči Kubě — Dodávky německých zbraní na Ukrajinu — Tragická nehoda na D1 u Prahy — Nová větrná elektrárna u Břežan na Znojemsku — Demolice mostu v Brně — Kroužkování sokolích mláďat — 75. ročník nejslavnějšího filmového festivalu v Cannes

                             Premiéra úterý 17. 5. 2022 na ČT1
                             Stopáž54 minut

                             17. květen

                             Ve znakovém jazyce

                             Premiéra úterý 17. 5. 2022 na ČT24
                             Stopáž54 minut

                             16. květen

                             Headlines — Závislost ČR na plynu — Zásoby plynu — Nový sankční balík proti Rusku — Válka na Ukrajině — Boje na Donbase — Ukrajinské protiútoky — Rozšiřování NATO — Renault a McDonald pouští Rusko — Dopravní komplikace v Praze — Zadržení Štefana Harabina na Slovensku — Reakce na střelbu v americkém Buffalu — Rostoucí ceny — Nová adaptace Shakespearovy hry — Vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině — Platby za státní pojištěnce — Státní maturity — Zájem o alternativní zdroje tepla — Nedostatek policistů — Odbory chtějí růst mezd — Růst mezd v roce 2021 — Mzdy napříč regiony — Nejhůře placené profese — Jednání premiéra s prezidentem — Vyznamenání za třetí odboj — Uprchlíci z Ukrajiny v ČR — Konference Internet ve státní správě — Koronavirus v KLDR — Dopravní komplikace v Českých Budějovicích — Obvinění kvůli zakázkám — Výběh s vlky na Šumavě — Ministr Bek ve Vídni — Příprava českého předsednictví — Boris Johnson v Belfastu — Unikátní letadlo přistálo v Podhořanech — Otevírání koupališť

                             Premiéra pondělí 16. 5. 2022 na ČT1
                             Stopáž54 minut

                             16. květen

                             Ve znakovém jazyce

                             Premiéra pondělí 16. 5. 2022 na ČT24

                             Události na sociálních sítích

                             Napište nám