Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Nástupci ministrů na Hradě

Prezident Miloš Zeman dnes formálně odvolal sociálnědemokratické ministry Svatopluka Němečka a Jiřího Dienstbiera. Ve funkcích skončí k poslednímu listopadu.

Příprava na funkci ministra zdravotnictví

Rozhovor s ředitelem motolské nemocnice Miloslavem Ludvíkem.

Platy učitelů

Dnes pokračovaly také bilanční schůzky premiéra Bohuslava Sobotky se stávajícími ministry. S Kateřinou Valachovou se předseda vlády shodl na tom, že by učitelům měly vzrůst tarifní platy.

Vylidněná Bartella v Sýrii

Americké koaliční nálety v iráckém Mosulu zničily most přes řeku Tigris. Extremistům z takzvaného Islámského státu tím zkomplikovaly přesuny mezi východní a západní částí města.

Budoucnost EU z pohledu slovenského premiéra

Donald Trump v Bílém domě může být, podle slovenského premiéra, pro Evropu příležitostí, aby se stala silnější. Robert Fico to řekl na bratislavské konferenci V4 o budoucnosti EU.

Volba hejtmana v Libereckém a Karlovarském kraji

Živé vstupy redaktorů Michala Jemelky a Marka Štětiny.

Kandidát do čela Asociace krajů

Živý vstup redaktorky Anny Klímové.

Evropská obranná unie

Europoslanci vyzývají členské země, aby po vzoru Severoatlantické aliance dávaly minimálně dvě procenta HDP na obranu. Chtějí taky zřídit tzv. vojenský Schengen i evropské síly, které by zasahovaly tam, kde NATO nemůže.

Varování před cestami na vánoční trhy do Evropy

Americké tajné služby varovaly občany Spojených států před cestami do Evropy kvůli možným teroristickým útokům. Ty hrozí podle tamního ministerstva zahraničí hlavně na vánočních trzích nebo festivalech spojených se svátky.

Národní cena vlády: Česká hlava

Živý vstup redaktora Jakuba Železného.

Prezidentské milosti pro dvě ženy

Prezident Miloš Zeman udělil dvě milosti. Poprvé přitom porušil své pravidlo, že je bude používat jen pro vážně nemocné. Omilostnil totiž ženu, které kvůli výkonu trestu hrozilo odloučení od malého dítěte.

Ve Středočeském kraji ruší hrazení poplatků

Středočeský kraj přestane hradit žákovské jízdné - a to už za probíhající školní rok. Noví radní rozhodli také o tom, že úřad nebude proplácet poplatky za lékařskou nebo zubní pohotovost.

Žaloba za znečištěné ovzduší

Pražský odvolací soud dnes zamítl žalobu Pavly Skýbové, která chtěla od státu zaplatit milion korun za znečištěné ovzduší na Ostravsku.

Stávka pilotů Lufthansy

Lufthansa kvůli zítřejší stávce pilotů zrušila skoro 900 z plánovaných tří tisíc letů. Týká se to i osmi spojů mezi Prahou a Frankfurtem a dvou mnichovských.

Zemětřesení v Japonsku

Evakuace několika tisíc lidí kvůli tsunami po zemětřesení v Japonsku. Otřesy o síle 6,9 stupně Richterovy škály zasáhly časně ráno oblast kolem jaderné elektrárny Fukušima.

České dráhy omezují slevy

České dráhy od prosince omezí skupinové slevy. Každý den se změny dotknou několika tisíc cestujících. Nárok budou mít jen ti, kteří se nahlásí s dostatečným předstihem a zaplatí.

Trumpovy plány

Bez dvou dnů přesně dva měsíce zbývají do střídání v Bílém domě. Amerika i celý svět pozorně sledují kroky nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa a snaží se odhadnout, jak bude vypadat jeho vláda v příštích čtyřech letech.

Transpacifické partnerství

Transpacifické partnerství mělo být jedním z největších na světě. Dotčené země představují 40 procent globální ekonomiky, 800 milionů obyvatel.

Sliby Donalda Trumpa

Živý vstup zpravodaje Martina Řezníčka.

Prezidentská medaile svobody

V Bílém domě ale stále ještě úřaduje Barack Obama. A už za pár hodin ho čeká velká sláva. Naposledy rozdá prezidentské Medaile svobody. Vyznamenání, které před 13 lety získal třeba i Václav Havel.

Poslední vyznamenání od prezidenta Obamy

Živý vstup zpravodaje Martina Řezníčka.

Maturita z matematiky

Povinná maturita z matematiky se na některých školách odsouvá. Gymnázia a lycea ji zavedou podle plánu v roce 2021, odborné školy ale až o dva roky později.

Žaloba na bývalého primátora Pavla Béma

Živý vstup redaktora Pavla Pavlase.

Schůzka prezidentů Miloše Zemana a Francoise Hollanda

Prezident Miloš Zeman se příští středu sejde s francouzským protějškem Francoisem Hollandem. Do Prahy měl původně přiletět už v červenci - cestu zrušil kvůli útokům v Nice a Normandii.

Pronajmout, nebo koupit?

Stále víc Čechů upřednostňuje zapůjčení nového auta před koupí. Domácnosti si na takzvaný operativní leasing pořídily jen od ledna do září skoro osm tisíc osobních vozů.

Rozsudek za střelbu pro strážníka městské policie

Dva roky za mřížemi pro strážníka městské policie, který v lednu 2015 zastřelil v Přerově mladého muže - rozhodl tamní okresní soud. Hlídka jela do baru v centru města kvůli potyčce několika podnapilých lidí.

Česká rozvojová pomoc

Organice pro ekonomickou spolupráci a rozvoj ocenila Česko za humanitární aktivity. Ve vůbec první hodnoticí zprávě vyzdvihla třeba pomoc v Etiopii, na Ukrajině a v Moldavsku.

Czech Press Photo

Ode dneška jsou na pražské Staroměstské radnici vystaveny nejlepší novinářské snímky roku. Czech Press Photo vyhrál ten od Michala Šuly "Protesty proti návštěvě čínského prezidenta".

Vyšší mzdy pro zaměstnance Aholdu

Premiér Bohuslav Sobotka se chce kvůli mzdám v řetězci Ahold setkat s nizozemským velvyslancem. Podpořil odboráře, kteří chtějí letos přidat tisíc korun a v příštím roce požadují sedmiprocentní růst mezd.

Srdeční vady

Dospělých s vrozenou srdeční vadou v Česku přibývá a spolu s tím roste i potřeba odborné péče pro takové pacienty.

Kdo letos dostane cenu Jindřicha Chalupeckého?

Živý vstup redaktorky Pavly Sedliské.

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2016
 P ST AD HD