Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Senát v novém složení

Senát má za sebou ustavující schůzi pro 11 funkční období. Dnes si také členové horní komory zvolili nové vedení. Nejvyšší post obhájil sociální demokrat Milan Štěch.

Senát v novém složení

Hostem Událostí je Milan Štěch, staronový předseda Senátu /ČSSD/.

Kontrolovaný příliv turistů do EU

Desítky milionů turistů a podnikatelů z celého světa mohou čekat změnu, pokud budou chtít cestovat do zemí Evropské unie. Eurokomisaři dnes navrhli, aby nejdřív vyplnili formulář a zaplatili 5 euro.

Členství Ruska v mezinárodních organizacích

Rusko nebude členem mezinárodního trestního tribunálu, který soudí válečné zločiny a jejich pachatele. Podle agentury TASS prezident Putin už podepsal příslušnou rezoluci.

Nový hejtman Jihomoravského kraje

Živý vstup redaktora Michala Cagaly.

Srážka tramvaje s autobusem

Sedmnáct lidí, z toho jeden těžce, se zranilo při odpolední nehodě v Plzni na Borech. Městský autobus se tam srazil s tramvají. Jak k nehodě došlo, policisté zatím vyšetřují.

Zaměstnávání cizinců v českých firmách

Nejen kvalifikovaní odborníci z Ukrajiny, ale i pracovníci z Běloruska by mohli v Česku obsadit volná místa. Ministr průmyslu a obchodu chce rozšířit program pro zaměstnance z ciziny.

Islamisty zničené památky v Nimrúdu

Příslušníci tzv. Islámského státu zničili nebo ukradli téměř všechny vzácné památky ve starobylém Nimrúdu, který byl kdysi centrem Asyrské říše.

Prezident Obama na poslední zahraniční cestě

Barack Obama přiletěl do Berlína - druhé zastávky své poslední zahraniční cesty v úřadu. Tou první byly Atény.

Karel Kryl v polském dokumentu

Karel Kryl polskýma očima - nový pohled na písničkáře, který se stal symbolem Pražského jara, přináší režisérka Krystyna Krauzeová. V dokumentu Bratříček Karel odhaluje málo známé události i záběry z jeho života.

Soud kvůli smogu na Ostravsku

Milion korun za špatné ovzduší. Obyvatel Ostravy žaluje ministerstvo životního prostředí a žádá odškodnění - za to, že vzduch v regionu se dlouhodobě výrazně nelepší.

Demolice vybydlených domů

Právě teď v půlce listopadu finišují na mnoha místech demolice vybydlených domů. Města, která na to dostala státní příspěvek, musí bourání dokončit do posledního prosince.

Rekordně nízké úrokové sazby

Hypotéky v Česku prolomily nový rekord. Průměrná úroková sazba klesla v říjnu na 1,8 procenta. Klientů do bank ale přišlo míň než v září. Podepsali zhruba 9 a půl tisíce nových smluv.

Ledovka v Česku

Místo silnic a chodníků kluziště. Led a mrznoucí déšť trápily Česko už od včerejšího večera a leckde se s ním potýkali ještě dnes.

Péče o pacienty se vzácnými chorobami

Pro pacienty se vzácnými nemocemi by měly být dostupnější některé léky a pomůcky. Tento týden to oznámili zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Nemocenská pro těžké invalidy

Právě lidé se 3. stupněm invalidity řeší v práci problémy s proplácením nemocenské. Na rozdíl od ostatních mají nárok jen na omezený počet dní. Navíc, jak se ukazuje, řada z nich o tom dopředu ani neví.

Přesun pamětní desky

Kaňkův palác - místo neodmyslitelně spjaté s událostmi 17. listopadu 1989. Připomíná je tato pamětní deska - ještě loni umístěná v podloubí, dnes vpodvečer ji slavnostně znovuodhalili na průčelí budovy.

Studentské oslavy ve Zlíně

Živý vstup redaktora Josefa Kvasničky.

Obnova vyšetřování vraždy Olafa Palmeho

Švédsko obnoví vyšetřování 30 let staré vraždy bývalého premiéra Olofa Palmeho. Oblíbeného politika zastřelili 28.února 1986 v noci při odchodu z kina.

Kandidatura Merkelové na německou kancléřku

Německá vláda i Křesťansko-demokratická unie odmítly komentář poslance této strany a bývalého ministra Norberta Röttgena. Ten prohlásil, že Angela Merkelová bude znovu kandidovat na post kancléřky.

Tresty za hanobení prezidenta ztrácejí podporu

Návrh na obnovení trestu za hanobení prezidenta republiky ztrácí podporu u samotných iniciátorů. Svůj podpis dnes stáhli poslanci Petr Adam a Stanislav Pfléger, zřejmě se k nim přidá i Bronislav Schwarz.

Drahonické zařízení bez uprchlíků

Ministerstvo vnitra je převezlo do areálu v Balkové, tam je teď 45 cizinců. Nejčastěji jde o lidi z Ukrajiny a Vietnamu. Areály v Drahonicích byly správou uprchlických zařízení využívány přes rok. Připravené byly pro 240 lidí. Plné ale nikdy nebyly.

Vědecké pořady v ČT

Významné badatelské osobnosti a objevy se představí v nových dokumentárních cyklech ČT - například v seriálu České zázraky. Ten na jaře přiblíží příběhy zdejších vědců, kteří svou prací měnili svět.

Dokument o generálovi Maurici Pellém

Francouz, který budoval novou československou armádu - generál Maurice Pellé přišel do Prahy potom, co skončil první světový konflikt. Byl taky autorem návrhu příměří, k němuž poznamenal, že válkou nic neskončilo, ale začalo.

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2016
 P ST AD HD