Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Eurozóna se dohodla na záchranném balíku

Eurozóna se dohodla na záchranném balíku. Noční jednání sledoval celý svět. Součástí řešení je seškrtání poloviny řeckých dluhopisů, ozdravení bank a posílení záchranného fondu eurozóny.

Čeho se má Česko obávat?

I přes dluhové šarvátky eurozóny jsou tuzemské finanční domy zatím v bezpečí. Teď na ně navíc Česká národní banka dohlíží ještě přísněji. Podnikatelé ale přesto neskrývají obavy.

USA: Česko je důležitý partner

Za dvě hodiny se má český premiér sejít v Bílém domě s americkým prezidentem. Nečas má s Obamou jednat hlavně o dostavbě Temelína.

Energetická firma ČEZ chystá další důležitý krok k zahájení dostavby jaderné elektrárny Temelín

V pondělí předá zájemcům zadávací dokumentaci a vyzve je k podání nabídek.

Nové a zakázené techniky při zkouškách

Neviditelné sluchátko, miniaturní kamera v kravatě, moderní, ale zakázané technologie, které mají pomáhat studentům při maturitách nebo zkouškách na vysokých školách.

Dušičkový víkend

Komplikace na silnicích a rušno na hřbitovech každoročně provází tzv. dušičkový víkend. Letos většina lidí spojí právě Památku zesnulých s prodlouženým víkendem díky zítřejšímu státnímu svátku.

Kolaps dopravy

Živý vstup Evy Davidové.

Senát schválil trestní odpovědnost právnických osob

Senátoři schválili trestní odpovědnost firem. Stíhané mohou být za 80 deliktů.

Jak se zdražovalo

Ještě v roce1995 nám po zaplacení plynu, vody, elektřiny a služeb na bydlení zbylo z platu 80 procent. Třeba na nákup potravin, dovolených, nebo na benzin do auta. Teď můžeme utratit jen 70 procent. Vyplývá to z analýzy ČSÚ, kterou má ČT k dispozici.

Zelená pro novou ranvej

Letiště v Praze-Ruzyni dostalo od Ministerstva životního prostředí povolení pro stavbu nové přistávací dráhy. Podmínkou pro ni je ale splnění 71 požadavků.

Vrchní státní zastupitelství v Praze má dočasně vést Stanislav Mečl.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ho navrhl ministru Pospíšilovi.

Tresty pro heroinové pašeráky

Krajský soud v Brně poslal do vězení trojici kosovských pašeráků heroinu: Byli částí celé organizované skupiny, která drogu vozila na sever Evropy.

Snaha Tomáše Pitra o azyl ve Švýcarsku

Šance Tomáše Pitra na to, že se vyhne českému vězení znovu klesly. Švýcarský Federální úřad pro migraci totiž zamítl jeho žádost o azyl.

OKD chce rozšířit těžbu uhlí pod městem Karviná.

Vedení Karviné chce proto plány těžařů výrazně omezit.

Kdo dostane medaili

Generál Mikuláš Končický a plukovník Václav Djačuk. Dva veteráni druhé světové války z východní fronty. 28. října je mezi jinými vyznamená na Pražském hradě prezident Václav Klaus.

Stern: stopy vraždy vedou ke Krejčířovi

Uprchlý Radovan Krejčíř nechal podle německého časopisu Stern zavraždit v Jihoafrické republice německého podnikatele Uweho Gemballu, protože pro něj odmítl pašovat peníze. Krejčíř už v minulosti obvinění popřel.

Argentina: doživotní tresty

Dvanáct doživotních trestů padlo u soudu v Buenos Aires. Mezi zástupci vojenské junty, která zemi ovládala na přelomu 70. a 80. let usedla i ikona zosobňující únosy, mučení a vraždy - Alfredo Astiz.

Vojenská mise NATO v Libyi v pondělí po 7 měsících skončí

Rada bezpečnosti OSN jednomyslně zrušila bezletovou zónu nad Libyí i mandát aliance pro bojové operace na ochranu civilistů.

Sacharovova cena za svobodu myšlení

Pět aktivistů arabského jara získá Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. Evropský parlament ocenil třeba Tunisana Buazízího, který svou sebevraždou spustil lavinu protestů v arabských zemích.

Tresty pro padělatele

Největší aféru s uměleckými falzifikáty v poválečné historii Německa dnes uzavřel soud v Kolíně nad Rýnem.

Školní jídelna: dobrou chuť

Soutěž o nejlepší školní jídelnu má svého vítěze. Z celkových 8 000 vývařoven v republice je nejlepší ta v domově mládeže v Písku.

Vystoupení PJ Harvey

V Česku dnes poprvé vystoupí britská rocková zpěvačka PJ Harvey. Zazpívá ve vyprodaném sále pražské Lucerny.

Čeští zubři v národním parku v Polsku

Zubří samice Prga z pražské zoo byla převezena na jihovýchod Polska. Další dva už si na volnou přírodu zvykají. Všichni mají obohatit tamní stádo.

Přehrát vše
Stopáž33 minut
Rok výroby 2011
 P ST