27 minut

26. září 2010

Obsah dílu

Španělsko: Asturie — Ghana: Ašantové — Peru: Lima — Německo: Mosel

Části dílu

00:52
Španělsko: Asturie
    Španělsko má většina z nás spojené jen s představou písečných pláží neustále zalitých sluncem, s modrou oblohou, flamencem, nebo s býčími zápasy. O to víc vás možná překvapí ráz krajiny Asturie. Je to oblast zelených údolí, rozkvetlých luk, a hlavně místo s poněkud odlišnými tradicemi. Patří k nim i chov polodivokých koní Asturkón. Své místo v životě Astuřanů mají už více než dva tisíce let. Během minulého století ale jejich počet rapidně klesl, a tak vznikla Asociace chovatelů koní Asturkón s cílem tato zvířata zachránit.
    07:22
    Ghana: Ašantové
      Ašantové patří mezi nejstarší obyvatele Ghany a jejich šamani jsou považováni za jedny z nejlepších v celé západní Africe. Teď ale mají Ašantové ohromné starosti. Nemohou totiž ani za nic najít nástupce svého posledního Velkého šamana, který před třemi lety zemřel. Je to podle nich i důvod, proč na zemi padla hospodářská krize, nebo proč ubývá turistů. Objektiv vás zavede do vesnice Besese, kde šaman žil, uvidíte nejen jeho dům, ale zjistíte i to, co rád dělal, jak trávil čas a co ho vlastně stále činí tak nenahraditelným.
      11:20
      Peru: Lima
        Dnes devítimilionovou Limu, metropoli Peru, založil už v roce 1535 španělský dobyvatel Francizco Pizarro. Město králů, jak se tehdy Limě říkalo, se začalo rychle rozrůstat. Jeho střed zaplnily honosné paláce s dřevěnými balkóny a bohatě zdobené kostely. Mnohé z těchto staveb jsou zapsány na seznamu UNESCO. My se s Objektivem podíváme na jednu tamní slavnost - a sice peruánskou oslavu Svátku práce. V ulicích Limy můžete potkat třeba náboženské procesí nebo průvod pestře krojovaných tanečnic a hudebníků.
        17:17
        Soutěž
          Aktuální otázka se bude týkat Peru. Většinu roku tam nad Limou visí šedá oblaka a mlhy – víte, jak jim tamní obyvatelé říkají?
          A) Titicaca
          B) Atacama
          C) Garrua
          17:49
          Německo: Mosel
            Když se řekne Německo, tak se asi jen málokomu jako první vybaví víno. Přesto mají německé vinohrady co nabídnout. A znalci to vědí. Za ikonu tamního vinařství je považován ryzlink, prý je to ten nejlepší, jaký se dá vůbec ochutnat. Zpravodajka České televize v Německu Eva Pláničková se za ním vydala do údolí řeky Mosely. Historie vinařství tam prý začala už s Římany. Místní se od nich naučili, jak o vinohrad pečovat, a stejně se tu o hrozny starají i dnes. Tamní vinohrady totiž mají jedno specifikum – jsou na strmých stráních, takže žádnou moderní techniku tu vinaři využívat nemohou. Jen své ruce.
            Přehrát celé video
            Stopáž26 minut
            Další díl
            3. října 2010

            Objektiv na sociálních sítích

            Napište nám