Magazín zahraničních zajímavostí.

Obsah dílu

Přehrát vše
Španělsko

Asturie

Španělsko má většina z nás spojené jen s představou písečných pláží neustále zalitých sluncem, s modrou oblohou, flamencem, nebo s býčími zápasy. O to víc vás možná překvapí ráz krajiny Asturie. Je to oblast zelených údolí, rozkvetlých luk, a hlavně místo s poněkud odlišnými tradicemi. Patří k nim i chov polodivokých koní Asturkón. Své místo v životě Astuřanů mají už více než dva tisíce let. Během minulého století ale jejich počet rapidně klesl, a tak vznikla Asociace chovatelů koní Asturkón s cílem tato zvířata zachránit.

videoŠpanělsko: Asturie
...
video video

Španělsko: Asturie

Mapa

Ghana

Ašantové

Ašantové patří mezi nejstarší obyvatele Ghany a jejich šamani jsou považováni za jedny z nejlepších v celé západní Africe. Teď ale mají Ašantové ohromné starosti. Nemohou totiž ani za nic najít nástupce svého posledního Velkého šamana, který před třemi lety zemřel. Je to podle nich i důvod, proč na zemi padla hospodářská krize, nebo proč ubývá turistů. Objektiv vás zavede do vesnice Besese, kde šaman žil, uvidíte nejen jeho dům, ale zjistíte i to, co rád dělal, jak trávil čas a co ho vlastně stále činí tak nenahraditelným.

videoGhana: Ašantové
...
video video

Ghana: Ašantové

Mapa

Peru

Lima

Dnes devítimilionovou Limu, metropoli Peru, založil už v roce 1535 španělský dobyvatel Francizco Pizarro. Město králů, jak se tehdy Limě říkalo, se začalo rychle rozrůstat. Jeho střed zaplnily honosné paláce s dřevěnými balkóny a bohatě zdobené kostely. Mnohé z těchto staveb jsou zapsány na seznamu UNESCO. My se s Objektivem podíváme na jednu tamní slavnost - a sice peruánskou oslavu Svátku práce. V ulicích Limy můžete potkat třeba náboženské procesí nebo průvod pestře krojovaných tanečnic a hudebníků.

videoPeru: Lima
...
video video

Peru: Lima

Mapa

Německo

Mosel

Když se řekne Německo, tak se asi jen málokomu jako první vybaví víno. Přesto mají německé vinohrady co nabídnout. A znalci to vědí. Za ikonu tamního vinařství je považován ryzlink, prý je to ten nejlepší, jaký se dá vůbec ochutnat. Zpravodajka České televize v Německu Eva Pláničková se za ním vydala do údolí řeky Mosely. Historie vinařství tam prý začala už s Římany. Místní se od nich naučili, jak o vinohrad pečovat, a stejně se tu o hrozny starají i dnes. Tamní vinohrady totiž mají jedno specifikum – jsou na strmých stráních, takže žádnou moderní techniku tu vinaři využívat nemohou. Jen své ruce.

videoNěmecko: Mosel
...
video video

Německo: Mosel

Mapa

Stopáž26 minut
Rok výroby 2010
 P ST