Témata: Horníci z OKD v nesnázích; Zátahy na zbraně; Exkluzivní rozhovor s poradcem papeže Francescem Buranellim; Lékaři ve válečných zónách. Moderují: Daniel Takáč a David Borek.

Obsah dílu

Přehrát vše

Horníci z OKD v nesnázích

Celkem 873 horníků by mělo na přelomu září a října odejít z OKD. Ještě předtím ale firma chystá propouštění na konci června. Dobrovolně by mělo odejít asi 345 lidí. Stát také může podle plánu Ministerstva průmyslu půjčit OKD peníze na provoz. Firma má totiž dostatek peněz jen do poloviny května. Kvůli problémům společnosti, která na sebe podala insolvenční návrh, v Ostravě jednala část vlády. Závěry schůzky okomentuje redaktor ČT Petr Mecner a předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík.


Zátahy na zbraně

Policisti budou moct v odůvodněných případech zadržet majiteli jeho zbraň přímo u něj doma. A to bez souhlasu soudu. Počítá s tím novela zákona, kterou schválili poslanci. Přísnějšími podmínkami pro majitele zbraní reaguje vládní koalice mimo jiné na tragédii v Uherském Brodě, kde střelec loni v únoru zabil osm lidí i sebe. Budou nová opatření chránit lidské životy? Nebo je to zbytečný zásah do soukromí lidí? Sledujte duel 1. místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jany Černochové a náměstka ministra vnitra pro legislativu Petra Mlsny. A co odborníci říkají na to, že noví majitelé střelných zbraní nebudou muset projít psychologickým vyšetřením? Odpoví plk. Vladimír Voska, vedoucí psycholog Policie ČR.


Exkluzivní rozhovor

Papež František ve Vatikánu převzal cenu Karla Velikého – jedno z nejprestižnějších evropských ocenění, které v minulosti získal například i bývalý prezident Václav Havel. Za co si ocenění zasloužil? Nejen o tomto tématu hovořil s poradcem papeže Františka prof. Francescem Buranellim David Borek.


Nálet na uprchlický tábor

Za možný válečný zločin označili zástupci OSN nálet na syrský uprchlický tábor. Na jasně viditelné bílé a modré stany shodilo letadlo dvě bomby. Mezi více než 30 mrtvými a 70 zraněnými jsou ženy i děti. Kdo má nálet na svědomí, zatím není jasné. V oblasti ale operují jen bombardéry syrské vlády a ruského letectva. Téma pro logistika Lékařů bez hranic Zdeňka Müllera, se kterým rozebereme mj. to, jaké to je být lékařem ve válečném konfliktu.


Řekli v Událostech, komentářích

Jaromír Pytlík, předseda Sdružení hornických odborů OKD, k situaci v OKD:

Pokud organizujeme demonstrace nebo stávku, tak to máme pod kontrolou. Ale takové situace, že se nevyplatí mzda, to už je mimo naši kontrolu a já si ani nedovedu představit, co by se mohlo stát.


Řekli v Událostech, komentářích

plk. Vladimír Voska, vedoucí psycholog Policie ČR, k psychotestům kvůli držení střelných zbraní:

Nejsem pro to, aby byla zavedena povinná psychologická vyšetření. Psychicky nemocných lidí, kteří použijí střelnou zbraň, je naprosté minimum. Ti, kteří zbraň použijí, většinou nejsou psychicky nemocní nebo se to nedá v okamžiku toho psychologického vyšetření predikovat, že ji v budoucnosti použijí.


Řekli v Událostech, komentářích

Petr Mlsna, náměstek ministra vnitra pro legislativu, k právu policie vstoupit do domu majitele zbraně za účelem jejího zadržení:

Není to domovní prohlídka. Je to vstup do obydlí za účelem zajištění zbraně v souladu s příslušným článkem ústavy.


Řekli v Událostech, komentářích

Jana Černochová /ODS/, 1. místopředsedkyně poslaneckého klubu strany, k právu policie vstoupit do domu majitele zbraně za účelem jejího zadržení:

To opatření se neváže k trvalému pobytu. K domovní prohlídce může dojít i např. u příbuzných držitele zbraně… Majitel ani nemusí být doma přítomen, policie bude moci vstoupit do jeho obydlí bez jeho vědomí… Ani policie o toto právo nestojí, protože má strach např. z obvinění, že může pracovat na politickou objednávku a bude ji kvůli tomu následně vyšetřovat GIPS (Generální inspekce bezpečnostních sborů).


Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín