Témata: Ochrana schengenských hranic; Ohrožená polská demokracie?; Česko a Írán. Moderuje: Daniel Takáč

Obsah dílu

Přehrát vše

V4 v Praze

Ministři vnitra zemí Visegrádu jednali v Praze o uprchlické krizi. Ujistili se v tom, že navrhují správná řešení a hodlají v tom pokračovat - prioritou Evropy je podle nich zajistit funkční systém hotspotů, tedy záchytných táborů na vnějších hranicích EU. Jednat se ale musí rychle – podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska totiž má Evropa čas dva měsíce, než dojde ke zhroucení Schengenu. Země V4 podpořily i společnou evropskou pohraniční stráž, ale znovu odmítly uprchlické kvóty a k tomu se ujišťovaly, že v otázce migrace budou postupovat jednotně.

Nefunguje ale jednota V4 jen „na papíře“, což ukázalo například i samo prosazení kvót? Mají myšlenky Visegrádu v Evropě odezvu? A co brání hotspotům v tom, aby fungovaly správně? Téma pro Miroslavu Němcovou /ODS/, předsedkyni sněmovního mandátového a imunitního výboru, Tomáše Prouzu /ČSSD/, státního tajemníka pro evropské záležitosti a Radka Hokovského, ředitele Think-tanku Evropské hodnoty.


Polská premiérka o demokracii

Polská premiérka Beata Szydlová obhajovala před Evropským parlamentem zákony, které její nový kabinet nedávno zavedl. Trnem v oku jsou v Bruselu hlavně novely o ústavním soudu a veřejnoprávních médiích. Evropská komise proti Polsku zahájila formální proceduru sledování stavu právního státu v zemi, což může teoreticky skončit tím, že členské země osmadvacítky pozastaví Polsku hlasovací práva v unii. Podle polské premiérky jsou zákony výsledkem přání Poláků, kteří rozhodli ve volbách. Varšava je ale ochotná o nich diskutovat doma i v Evropě.

Je polská demokracie skutečně nemocná, nebo má problém spíš sám Brusel? A jak hodnotí situaci lidé v samotném Polsku? Zeptáme se Tomáše Prouzy /ČSSD/, státního tajemníka pro evropské záležitosti a europoslanců Petra Macha /Svobodní/ a Stanislava Polčáka /TOP09 a STAN/


Obchody s Íránem

Z Íránu se vrací česká vládní a obchodní delegace – od soboty do dneška tam jednali zástupci ministerstva průmyslu a obchodu, vládních agentur a také 60 byznysmanů. Otevírala se obchodní zastoupení, podepisovaly se mezinárodní smlouvy a taky se uzavíraly kontrakty. Protiíránské sankce Západu jsou od pondělka oficiálně zrušeny, osmdesátimilionový íránský trh se otevírá byznysu a Češi chtějí být u toho, zvlášť když mohou navazovat na dobré tradice už od dob předválečného Československa.

Jaká je v zemi situace? Jak se Česko připravilo na obchodní expanzi a které obory mají největší perspektivu? Probereme s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem /ČSSD/, který k nám přijede bezprostředně po skončení zahraniční cesty.


Řekli v Událostech, komentářích

Tomáš Prouza /ČSSD/, státní tajemník pro evropské záležitosti, o Shengenu

„Nikdo nechce, aby Němci, Rakušané, uzavřeli svoji vlastní vnitřní hranici. Čili pokud bude pokračovat ten příliv dál, budeme muset zastavit někde jinde. Buďto zastavíme na rakousko-německé hranici, což je pro nás ta nejnebezpečnější varianta, nebo to uděláme ještě o kus dřív.“


Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín