11. leden 2016

Obsah dílu

Evropa na rozcestí? — Ozvěny silvestrovské noci — Premiérova pošta — Vzpomínka na Jaroslava Seiferta

Části dílu

01:17
Evropa na rozcestí?
    Evropa musí spolupracovat – lépe spolupracovat, a taky si věřit. A taky tlačit na Turecko, aby plnilo dohody. Tolik závěry schůzky zástupců české vlády s šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou, která přijela poprvé do Prahy. A hned pochválila kabinet za „chytrý, konstruktivní
    a vyvážený přístup k problémům migrace“. Nejsou ale její slova jen diplomatickou zdvořilostí? Slyší skutečně Evropa na české nápady? A není tolikrát proklamovaná jednota Evropy jen chimérou, která se píše do projevů, ale realitě neodpovídá?
    Téma pro předsedu sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Benešíka /KDU-ČSL/ a opozičního europoslance Jana Zahradila /ODS/.
    17:56
    Ozvěny silvestrovské noci
      Po silvestrovské noci se Evropa probudila do jiné reality – sexuální útoky a okrádání žen arabskými a africkými přistěhovalci vyvolaly šok v Německu. Pak se přidala další oznámení z jiných zemí a na povrch vyplouvají i starší kauzy. Už během léta se podobné útoky a sexuální obtěžování údajně objevily ve Švédsku. Politici teď přiostřují rétoriku i pravidla. Co všechno změnila silvestrovská noc? A mohl ji někdo vyprovokovat nebo dokonce řídit?
      Na aktuální pohled z Německa se zeptáme našeho zpravodaje Václava Černohorského a komentář přidá Jan Schroth z Mezinárodní organizace pro migraci.
      36:05
      Stalo se
        39:52
        Premiérova pošta
          Kauza premiérovy e-mailové schránky běží dál – Bohuslav Sobotka chce přezkoumat bezpečnostní postupy na úřadu vlády. O pomoc při zabezpečení komunikace mezi členy kabinetu požádal taky Národní bezpečnostní úřad. Policie se zase snaží dopátrat pachatele, kteří se do premiérova e-mailu nabourali. Ti reagovali varováním, že zveřejní další data – včetně tajných informací. Jak funguje zabezpečení pošty politiků a dalších klíčových úřadů? A o čem by se mělo a nemělo mluvit v soukromých mailech?
          Probereme s odborníkem na kybernetickou bezpečnost Ondřejem Filipem.
          48:05
          Stalo se
            51:14
            Vzpomínka na Jaroslava Seiferta
              30 let uplynulo od smrti básníka a jediného českého laureáta Nobelovy ceny za literaturu Jaroslava Seiferta. Kromě díla ho lidé obdivovali i kvůli občanským postojům. V roce 1956 hájil uvězněné kolegy, v 60. letech v čele Svazu českých spisovatelů protestoval proti vpádu vojsk i následné normalizaci a jako jeden z prvních podepsal Chartu 77. Komunistický režim ho za to dusil – jeho sbírky vycházely v samizdatu, udělení Nobelovy ceny stát prakticky zamlčel a nakonec přísně kontroloval i Seifertův pohřeb.
              Na tyto okolnosti jeho osudu zavzpomíná Milena Štráfeldová, která tehdy pohřeb spoluorganizovala.
              Přehrát celé video
              Stopáž57 minut
              Další díl
              12. leden 2016

              Přehled dílů

               

              Události, komentáře na sociálních sítích

              Napište nám