4. leden 2016

Obsah dílu

Evropa usměrňuje Polsko — Přímá volba starostů — Státníci a jejich novoroční poselství — Saúdská Arábie vs. Írán

Části dílu

01:29
Evropa usměrňuje Polsko
  Evropská komise příští týden přezkoumá kontroverzní zákony, které přijala polská konzervativní vláda. Bruselu má vysvětlit hlavně novely o ústavním soudu a veřejnoprávních médiích. Podle tamní opozice omezují demokracii. Kabinet to odmítá. Kvůli mediálnímu zákonu podali demisi ředitelé rozhlasu i televize. Co se v Polsku děje? Má Evropa oprávněné obavy o demokratickou budoucnost země? Téma okomentuje polská novinářka Barbara Sierszula, poslanec Martin Komárek /ANO/ a europoslanec a předseda výboru pro právní záležitosti Evropského parlamentu Pavel Svoboda /KDU-ČSL/.
  19:26
  Stalo se
   21:24
   Přímá volba starostů
    Prezident Miloš Zeman chce znovu přesvědčovat politiky, aby přistoupili na přímou volbu starostů a hejtmanů. Podle modelu, který navrhuje, má být starostou kandidát z vítězné strany, který získá nejvíc preferenčních hlasů. Má prezidentův návrh šanci na úspěch? A jak by změnil obsazení radnic? Zeptáme se hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického /ČSSD/ a místopředsedy ODS Martina Kupky.
    37:45
    Státníci a jejich novoroční poselství
     Co všechno na řečníky prozradily jejich novoroční projevy? A co bylo ústředním tématem? Projevy evropských státníků rozebereme s komentátorem Českého rozhlasu Janem Fingerlandem.
     44:51
     Stalo se
      46:50
      Saúdská Arábie vs. Írán
       Napětí mezi Saúdskou Arábií a Íránem vyvolané popravou šíitského duchovního se vyhrocuje. Po přerušení diplomatických vztahů teď Rijád s Teheránem ukončil i obchodní spolupráci a zrušil leteckou dopravu. Kontakty s íránskou republikou omezili taky spojenci sunnitského království – Súdán a Bahrajn. Hrozí blízkému východu ještě větší konflikt, než je boj s Islámským státem? Zeptáme se arabisty Petra Pelikána v závěru Událostí, komentářů.
       Přehrát celé video
       Stopáž61 minut
       Další díl
       5. leden 2016

       Události, komentáře na sociálních sítích

       Napište nám