Témata: Evropa proti teroristům; Svědectví z osvobozeného města; Mynář stále bez prověrky; Hospodaření státu v roce 2015; Agrofert v podezření. Moderuje: Daniel Takáč.

Obsah dílu

Přehrát vše

Útok na centrum Islámského státu

Bojovníci proti Islámskému státu stupňují ofenzivu. Na řadě je druhé největší město severního Iráku a vůbec největší město pod kontrolou islámských radikálů – Mosul. Podle vojenských analytiků půjde o mimořádně složitou operaci v opevněném městě se spoustou civilních rukojmí. Mohlo by ale jít o definitivní obrat v konfliktu s Islámským státem.

Jak se na něm bude podílet Západ, jak Česko a jaká bude partie české diplomacie v souvisejícím tématu migrační krize se zeptáme ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka /ČSSD/. Jak vypadá město, ve kterém několik měsíců vládl Islámský stát pak popíše šéfredaktorka časopisu Lidé a země Lenka Klicperová, která se nedávno vrátila z osvobozeného města Sindžár.


Hradní kancléř bez prověrky

Kancléř Vratislav Mynář definitivně nemá bezpečnostní prověrku – s rozkladem u Národního bezpečnostního úřadu neuspěl a neudělení prověrky je tak pravomocné. Mynář ale tvrdí, že jde o politikaření úřadu a bude se dál bránit – v dalším kole u soudu. Pro fungování na Hradě se zatím beztak nic nemění. Prezident Miloš Zeman počká na výsledek soudu, a pokud by jeho kancléř neuspěl, nabídne mu prý jinou práci.

O fungování kancléře bez prověrky a politických i praktických důsledcích, které tento stav má se budeme bavit s předsedou sněmovního bezpečnostního výboru Romanem Váňou /ČSSD/.


Rekordní státní rozpočet

Státní kasa si loni půjčovala nejméně za 7 let. Deficit dosáhl 63 miliard korun – to je o 15 miliard méně než o rok dřív a o 37 miliard méně, než si vláda naplánovala. Pomohl k tomu víc než čtyřprocentní růst HDP a také rekordní čerpání z evropských fondů. Podle opozice ale právě proto výsledek rozpočtu na pochvalu není – při současné kondici ekonomiky by měl vypadat lépe a stejně tak plán na letošní rok.

My se do hodnocení rozpočtu pustíme s Miroslavem Kalouskem /TOP09/ – exministrem financí a předsedou strany a místopředsedou sněmovního rozpočtového výboru Janem Volným /ANO/.


Agrofert v podezření

Evropský úřad proti podvodům začal řešit podezření, že firma Agrofert ministra financí Andreje Babiše ve státní správě tajně prolobbovala změnu pravidel čerpání evropských dotací – ve svůj prospěch. Evropská komise už vyšetřování potvrdila.

Další téma pro Miroslava Kalouska /TOP09/ a Jana Volného /ANO/.


Řekli v Událostech, komentářích

Roman Váňa /ČSSD/, předseda výboru pro bezpečnost, Poslanecká sněmovna

„Myslím si, že ten případ pana kancléře je vcelku zbytečně mediálně zvýrazňován, protože je to sice velmi významná funkce, nicméně domnívám se, že ta část utajovaná, která je spojená s touto funkcí, je z hlediska obsahu té práce minimální. A ukazuje se, že i po třech letech, kdy pan kancléř prověrku nemá, tak v rámci kanceláře funguje a pan prezident s ním je zjevně spokojen.“


Stopáž60 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín