Témata: Kvapné změny služebního zákona; Výroky o Horákové zůstanou bez omluvy; Rok Václava Havla; Jaderné pokusy v KLDR. Moderuje: David Borek.

Obsah dílu

Přehrát vše

Kvapné změny služebního zákona

Velvyslanci budou moct zůstat ve službě i po překročení 70 let věku. Senát se vládní novelou, která to umožňuje, nezabýval a rovnou ji poslal k prezidentovi pro podpis. Novinka původně vznikla kvůli velvyslankyním v Sýrii a na Slovensku. Na Evu Filipi a Livii Klausovou už se ale kvůli pozdnímu schválení vztahovat nebude. Přesto na svých postech zůstanou. Téma okomentuje předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost František Bublan /nestr. za ČSSD/ a bývalá soudkyně Ústavního soudu a členka senátního ústavně-právního výboru Eliška Wagnerová /nestr. za SZ/.


Komunistka Semelová bez trestu

Komunistická poslankyně Marta Semelová se nemusí omlouvat za své výroky o Miladě Horákové a o invazi vojsk do Československa v roce 1968. Zatím nepravomocně tak rozhodl Obvodní soud pro Prahu 1. Semelová před dvěma lety v pořadu ČT24 Hyde Park zpochybnila, že přiznání Horákové ve vykonstruovaném politickém procesu bylo vynucené. Taky odmítla, že obsazení Československa v roce 1968 bylo okupací. Kde jsou hranice svobody slova? A mají vůbec být nějaké hranice? Zeptáme se publicisty Luďka Navary a zahraničně-politického experta KSČM Josefa Skály.


Rok Václava Havla

Knihovna Václava Havla u příležitosti nedožitých osmdesátin prvního polistopadového prezidenta zahajuje Rok Havla. Zapojí se i řada dalších tuzemských a zahraničních institucí. Jak budou oslavy vypadat? A jakých oblastí se dotknou? Otázky pro Michaela Žantovského, ředitele Knihovny Václava Havla.


Jaderné pokusy v KLDR

Severní Korea ohlásila, že úspěšně otestovala vodíkovou pumu. Odborníci o tom ale pochybují – výbuch podle nich neodpovídal tak ničivé náloži. Ani okolní státy v oblasti nenaměřily radiaci, která by použití tak vyspělé zbraně potvrdila. Světové mocnosti mluví o porušení mezinárodních závazků a provokaci. Téma rozebereme se Zbyňkem Dubským z Fakulty mezinárodních vztahů VŠE.


Řekli v Událostech, komentářích

Eliška Wagnerová /nestr. za SZ/, bývalá soudkyně Ústavního soudu, k setrvání českých ambasadorek Filipi a Klausové ve funkcích mimo mantinely služebního zákona:

Jestli se v devadesátých letech tvrdilo, že se tu utíká před právníky, tak já tvrdím, že dnes tady někteří utíkají před právem a může se tu cokoliv, hlavně, když máte dobrý politický backing.


Řekli v Událostech, komentářích

Luděk Navara, publicista, k nepotrestání komunistické poslankyně Marty Semelové pro její výroky o Miladě Horákové:

Pokud trestáme pravicové extremisty, tak bychom měli trestat i ty levicové. Buďto budeme trestat všechny, nebo si řekneme, že svoboda slova je tak cenná, že je to absolutní hodnota, že nebudeme trestat vůbec nikoho.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín