Témata: Uprchlíci na Balkáně; Uprchlíci a lidská práva; Budoucnost GIBS; Zničili ruské letadlo teroristé?; Havlova Žebrácká opera; Moderuje: Daniel Takáč

Obsah dílu

Přehrát vše

Situace v uprchlických táborech

Podmínky v českých zařízeních pro uprchlíky jsou špatné a nedůstojné - to tvrdila ombudsmanka Anna Šabatová. A sklidila bouřlivou reakci – podle zaměstnanců je neobjektivní, vyvrátit její slova se snaží taky ministerstvo vnitra, které areály spravuje a přesvědčit o tom chce i delegaci z Evropy. My se na názor a zkušenosti z tuzemských uprchlických center zeptáme exministryně spravedlnosti Heleny Válkové, Ondřeje Valy z kanceláře ombudsmanky a ředitele Think-tanku Evropské hodnoty Radko Hokovského. O podmínkách migrantů v Chorvatsku také poreferuje náš zahraniční zpravodaj David Miřejovský.


Konec šéfa GIBS

Odcházející šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivan Bílek vysvětloval svůj pohled fungování úřadu speciální sněmovní komisi. Politický tlak prý necítil, úřadu ale nechtěl škodit. O tom, že seděl na horkém křesle, ale svědčí i fakt, že premiér Sobotka nechává vypracovat právní analýzu pro výběr Bílkova nástupce. Prý má zajistit to, aby se našel nestranný a nezávislý inspektor. Kdo připadá v úvahu, jaké problémy bude muset řešit a funguje současný „policajt na policajty“? Další téma pro poslankyni a exministryni spravedlnosti Helenu Válkovou.


Pád ruského letadla

Vyšetřování pádu letu KGL-9268 na Sinaji pokračují, inspektoři začali analyzovat záznamy z černých skříněk. Nové důkazy ale přišly i z druhého konce světa americký satelit prý zaznamenal nad Sinajským oloostrovem v době zřícení letadla tepelnou stopu. Jestli ji způsobil výbuch na palubě, závada motoru či požár ale není jasné. My dosavadní poznatky vyšetřovatelů i možné scénáře nedělní tragédie probereme se zbrojním analytikem Jaroslavem Štefcem a odborníkem na letectví Milanem Cvrkalem.


Žebrácká opera v H. Počernicích

Před 40 lety se v pražských Horních Počernicích poprvé hrála Žebrácká opera Václava Havla – tehdy autora na černé listině. Po premiéře měli problémy nejen herci a autoři představení, ale i diváci. Na výročí teď vzpomíná nová kniha Gauneři z Horních Počernic, ale i tehdejší režisér hry. Andrej krob, který ji na východě Prahy opět nastudoval přijde i k nám do studia.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2015
 P ST
ŽánrMagazín