Témata: Boj s terorismem; Imigranti v Česku; Obamův klíčový projev; USA se sbližují s Kubou; Levná ropa; Revoluce v pražské MHD; Plzeňská karta vs. Opencard. Moderuje: David Borek.

Obsah dílu

Přehrát vše

Boj s terorismem a protesty proti islámu

Účast na demonstraci hnutí Pegida v Lipsku je nižší, než organizátoři čekali. Podle tamních médií přišlo asi 1500 lidí, kteří protestují proti rostoucímu počtu přistěhovalců a údajné islamizaci Německa. V ulicích jsou ale i tisíce odpůrců protiislámského hnutí. Jak se k imigrační politice a k boji proti terorismu postaví Česko? Diskutovat budou místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jaroslava Jermanová /ANO/ a místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík /TOP 09 a STAN/.


USA se sbližují s Kubou

Americký kongres by měl ještě letos začít pracovat na ukončení obchodního embarga vůči Kubě. Vůbec poprvé k tomu zákonodárce vyzval prezident Barack Obama během svého poselství o stavu unie. Embargo zavedl Washington před více než půlstoletím v reakci na komunistický převrat. Co změna amerických postojů vůči Kubě znamená a jaké bude mít důsledky? Probereme s advokátkou, vedoucí lidskoprávního oddělení Institutu CASLA Tamarou Sujú a zahraničním komentátorem MF DNES Teodorem Marjanovičem.


Levná ropa

Světové ceny ropy se dnes odrazily ode dna a korigovaly včerejší výrazný, téměř pětiprocentní propad. Přesto někteří pumpaři odhadují, že do jara budou čeští řidiči tankovat litr naturalu za 25 korun. Téma pro profesora ekonomie Fordham University v New Yorku Milana Zeleného.


Pražská revoluce v MHD

Prahu čekají zásadní dopravní změny. Souvisejí s dubnovým otevřením nového úseku metra z Dejvické do Motola. Dotknou se však i mnoha dalších oblastí v celém městě. Co konkrétně Pražany čeká? A proč připravuje nové vedení magistrátu zlevnění předplatných kuponů? Probereme s náměstkem primátorky hl. m. Prahy pro dopravu Petrem Dolínkem /ČSSD/.


Řekli v Událostech, komentářích

Jaroslava Jermanová /ANO/, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny, k imigraci v Česku

"Nemluvíme o náboženství, ale o kultuře, samozřejmě součástí kultury je i vyznání, ale musíme si uvědomit, že rodina v Evropě funguje jinak než rodina v arabských zemích, a tudíž musíme být připraveni na to, že ti lidé budou s námi žít, ale nebudou se chovat podle našich pravidel, protože to tak neumí, nejsou to naučení."


Řekli v Událostech, komentářích

Jaroslava Jermanová /ANO/, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny, k imigraci v Česku

"My pořád řešíme to, že máme uprchlíky už na hranicích, ale my bychom měli řešit to, jak to udělat, abychom je tady neměli. A pokud tady máme nějaké uprchlíky, abychom je mohli vrátit zpátky. To znamená, že EU by měla přemýšlet o tom, jak posílat své peníze do těch zemí, kde je možná obnova, aby se ty lidi měli kam vrátit. (..) Pokud ty uprchlíky dostaneme do našich zemí a nebudou mít vidinu návratu, tak už je těžko nedostaneme zpátky. Evropa by si především měla bránit svoje hodnoty a občany v tuto chvíli, kteří jsou v ohrožení."


Řekli v Událostech, komentářích

Petr Gazdík /TOP 09 a STAN/, místopředseda Poslanecké sněmovny, k imigraci v Česku

"My si uvědomujeme rizika, která – v souvislosti s aktuální bezpečnostní situací – jsou i přistěhovalectví, a že je to načasovaná bomba, na kterou Česká republika momentálně není připravená."


Řekli v Událostech, komentářích

Petr Gazdík /TOP 09 a STAN/, místopředseda Poslanecké sněmovny, o křesťanské imigraci jako prioritě

"Islámský stát, tam už je dnes více než 100 000 mrtvých, alespoň tak to udávají oficiální čísla, celá řada křesťanů tam umírá denně a my si nemůžeme dovolit příliš čekat. A Česká republika, která v minulosti zažila rozsáhlou emigraci našich lidí na Západ, by v rámci EU měla vyvolat jednání a měla by se snažit o to, abychom se bavili i o uprchlících v rámci nějaké elementární solidarity. My jsme pro, aby Česká republika přijala takové množství uprchlíků těch křesťanských, kteří jsou schopni se integrovat do naší společnosti, nejsme pro, aby přijímala uprchlíky, kteří nejsou schopni se integrovat do společnosti."


Stopáž59 minut
Rok výroby 2015
 P ST
ŽánrMagazín