Témata: Prezident a výročí; Odkaz Václava Havla; Proměna Lennonovy zdi; Moderuje: Lukáš Dolanský

Obsah dílu

Přehrát vše

Prezident a výročí

Za ostudu České republiky označil prezident Miloš Zeman demonstrace k 17. listopadu proti jeho osobě. Za rok si organizátory další demonstrace pozve na Hrad, aby vyslechl jejich argumenty pro dialog. Proti hlavě státu se dnes zároveň znovu protestovalo. Na Hradčanském náměstí se sešly zhruba dvě stovky studentů. Proč Miloš Zeman stále vyvolává odpor v části veřejnosti? Hostem bude bývalý studentský vůdce Martin Mejstřík, bývalý ministr, publicista Ivan David, organizátor dnešní protestní akce na Hradčanském náměstí Tomáš Bořil a 1. předseda Poslanecké sněmovny, dramatik, spisovatel Milan Uhde.


Odkaz Václava Havla

V americkém Kongresu slavnostně odhalí bustu Václava Havla. První český prezident se tak stane teprve čtvrtým Evropanem, kterému se podobného ocenění ze strany amerických zákonodárců dostane. Přítomna je i česká delegace v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Do Washingtonu se spojíme se zpravodajem Martinem Řezníčkem. O odkazu Václava Havla budeme mluvit s Petrem Bískem z American Friends of the Czech Republic, prvím předsedou sněmovny, dramatikem a spisovatelem Milanem Uhdem a bývalým studentským vůdcem Martinem Mejstříkem.


Proměna Lennonovy zdi

Wall is over! V pondělí ráno to byl jediný nápis na legendární Lennonově zdi. Symbol prostoru pro svobodné vyjádření přetřela na bílo streetartová skupina Pražská služba. A teď se znovu pomalu plní malbami a vzkazy. Byl třeba podobný „restart“? Zeptáme se členů Pražské služby, studentů Jana Dotřela a Mikuláše Karpety.


Řekli v Událostech, komentářích

Martin Mejstřík, bývalý studentský vůdce, o prezidentské volbě

"Ta volba nebyla demokratická, protože Miloš Zeman a ti, kteří ho podporovali, použili tak nechutných prostředků v poslední části kampaně, kdy se Schwarzenberg nemohl bránit. (…) Tohle není o demokratické soutěži, když na někoho chrstnu špínu a pak se nechám zvolit."


Řekli v Událostech, komentářích

Tomáš Bořil, organizátor protestní akce, o svých důvodech ke svolání protestů

"Mě osobně k tomu vede občanské přesvědčení. Je to sice kapka v moři, jeden takový protest, ale cítím, že bych něco měl dělat. A takováhle forma slušného a kultivovaného protestu mi přijde jako odpověď."


Řekli v Událostech, komentářích

Ivan David, bývalý ministr, publicista, o výrocích prezidenta v Hovorech z Lán

"Ten překlad názvu té kapely byl přesný, to si může každý ověřit. (…) Otázka nutnosti, nevím, jestli je na místě. Rozhodně se dá říct o panu prezidentovi, že to je člověk, který není pokrytecký. Všichni skrýváme část svých nápadů a myšlenek a on říká většinou to, co si myslí."


Řekli v Událostech, komentářích

Martin Mejstřík, bývalý studentský vůdce, o aktuálních protestech

"Myslím, že Václav Klaus i Miloš Zeman jenom sklízí to, co tady zaseli. A sklízí to formou naprosto kultivovanou, vtipnou. Já jsem ty lidi v Praze obdivoval, jak tu situaci, ve které žijeme, dokážou brát s humorem. A ta vajíčka mi přišla jako opravdu strašně jemný protest, mohli by se chovat daleko razantněji."


Řekli v Událostech, komentářích

Milan Uhde, dramatik, spisovatel, o pozici prezidenta

"Požadavek na sejdnocení byl na místě u T. G. Masaryka, ale od té doby prezident vždy vyjadřoval buď vůli vládnoucí strany, jejímž členem byl, anebo něco jiného. Ale sjednocující prezident je ideál, který nemohl naplnit ani Václav Klaus ani Miloš Zeman. Já jsem to od nich neočekával. Ale zhrubnutí prezidenta je jev povážlivý, na tom trvám."


Řekli v Událostech, komentářích

Milan Uhde, dramatik, spisovatel, o vyjadřování Miloše Zemana

"Já pozoruju něco, co jsem u Miloše Zemana do roku 1998, kdy jsem se s ním setkával ve sněmovně, nepozoroval. Nevím, jestli je to věková záležitost, jestli to souvisí se zdravím, ale zhrubnutí to nepochybně je. Ať odborníci řeknou své, já odborník na zhrubnutí nejsem."


Řekli v Událostech, komentářích

Jan Dotřel, člen streetartové skupiny Pražská služba, o přetření Lennonovy zdi

"My si uvědomujeme, že je to hrozně emotivní místo. (…) My jsme počítali s tím, že každý může přijít a přidat nějaký nápis. A kdykoliv přidáte nový nápis, tak musíte logicky přetřít ten stávající. Takže my jsme udělali jenom něco trochu většího, ale ne za cílem destrukce."


Stopáž56 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín