Témata: Zvyšování platů ústavních činitelů; Čtvrtstoletí svobody a vliv V. Havla na českou politiku; Kauza Nagyová u soudu. Moderuje Lukáš Dolanský

Obsah dílu

Přehrát vše

Platy ústavních činitelů

Platy zákonodárců by se mohly příští rok v základu zvednout o víc než osm tisíc korun. Členové sněmovního rozpočtového výboru se shodli na kompromisní variantě, se kterou souhlasí všechny politické strany. Vláda přitom původně navrhovala růst jen o zhruba šest stovek. O návrhu musí do konce roku rozhodnout ještě celá sněmovna, Senát i prezident. Pokud to nestihnou, zvýší se mzdy ústavních činitelů skokově o šestadvacet procent. Zaslouží si zákonodárci víc peněz? Hostem bude poslanec, předseda rozpočtového výboru Václav Votava /ČSSD/, předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura a poslanec, místopředseda KSČM Jiří Dolejš.


Čtvrtstoletí svobody

Čtvrt století od masového odporu. V pondělí 20. listopadu 1989 se v Praze sešlo na 150 tisíc lidí. Přes víkend se rozšířily jednak zprávy o pátečním brutálním zásahu na Národní třídě, ale i fáma o údajné smrti studenta Martina Šmída. Protesty se zároveň přelily i do dalších měst. Jak se společnost, politika a lidé od té doby změnili? Diskutovat budou novinářka Lída Rakušanová, bývalá studentská vůdkyně a diplomatka Monika Pajerová, bývalý šéf politického odboru Kanceláře prezidenta Ladislav Jakl a poslanec, místopředseda KSČM Jiří Dolejš.


Kauza Nagyová u soudu

Soud začal projednávat kauzu údajného zneužití Vojenského zpravodajství, která vedla k pádu vlády. Obžalobě čelí Jana Nečasová, dříve Nagyová a bývalí zpravodajci Milan Kovanda, Ondrej Páleník a Jan Pohůnek. Zpovídají se z údajného sledování bývalé manželky expremiéra Nečase – vinu odmítají. Probereme s redaktorem ČT Jiřím Hynkem, který kauzu sleduje.


Řekli v Událostech, komentářích

Václav Votava /ČSSD/, poslanec, předseda sněmovního rozpočtového výboru k platům poslanců

"Samozřejmě ten kdo nepracuje nebo nechodí řádně do sněmovny, tak by nějakým způsobem postižen být měl. To je logické, je to tak ve firmách, je to tak všude."


Řekli v Událostech, komentářích

Jiří Dolejš /KSČM/, poslanec, místopředseda strany k platům poslanců

"Je diskutováno například opatření, že poslanec, který nechodí řádně do práce, tak mu bude tento plat pokrácen, stržen, to, co je jinde běžné. (…) Přerušily to předčasné volby a musím říct, že po nových volbách jsme se vládního návrhu tohoto smyslu zatím nedočkali."


Řekli v Událostech, komentářích

Václav Votava /ČSSD/, poslanec, předseda sněmovního rozpočtového výboru ke kritice havlovského pojetí zahraniční politiky ze strany Petra Druláka

"Prostě pan náměstek to neměl říkat, to, co říkal. (…) Já nejsem předseda vlády nebo nejsem ministr zahraničí, to si musí vyhodnotit on, ale toto, co řekl, se prostě neříká."


Řekli v Událostech, komentářích

Ladislav Jakl, bývalý šéf politického odboru Hradu k odkazu Václava Havla

"Monika Pajerová, to je ta známá svazácká funkcionářka, (…) tak jenom jí bych chtěl říct, že když vyjmenovávala osoby zúčastněné na opoziční smlouvě, tak zapomněla na Václava Havla, který první opoziční smlouvu v roce 1996 sám vymyslel, připravil, zkonstruoval a schválil."


Řekli v Událostech, komentářích

Monika Pajerová, bývalá studentská vůdkyně k odkazu Václava Havla

"Poté co Václav Havel zemřel, tak nám tady zůstaly otřesné figury opoziční smlouvy, Miloš Zeman a Václav Klaus. (…) Václav Havel už tady není, takže se nemůže bránit, ale naštěstí tady ještě jsme naživu my ostatní, kteří si ty ideály a představy listopadu pamatujeme."


Stopáž58 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín