Dnešní témata: Odvolaný Burian; Rozsudek nad Berlusconim

Obsah dílu

Přehrát vše

Odvolaný Burian

Ani jeden den nebyl ve funkci ředitel Národního divadla Jan Burian. Odvolal ho ministr kultury Jiří Balvín. Podle něj Burian neprošel otevřeným výběrovým řízením. Ten ale tvrdí, že jeho jmenování proběhlo podle všech evropských standardů a za pravdu mu dávají i odborníci. Za Buriana se navíc postavilo vedení opery Národního divadla a Státní opery – na protest všichni složili funkce. Rezignoval také umělecký šéf Činohry ND Michal Dočekal. A soubor opouštějí i herci. Ostré reakce se ozývají také od politiků. Stává se Národní divadlo obětí mocenských a politických tlaků? Odvolá ministr i designovaného ředitele Národní galerie Jiřího Fajta? A má vláda bez důvěry sněmovny zasahovat do vedení důležitých institucí a firem? Hostem bude ministr kultury Jiří Balvín /nestr./, odvolaný ředitel ND Jan Burian, předsedkyně Poslanecké sněmovny, místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová, statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek a poslanec TOP 09, člen podvýboru pro kulturu Stanislav Polčák.


Rozsudek nad Berlusconim

Odvolací soud potvrdil rozsudek nad Silviem Berlusconim. Za daňové podvody dostal italský expremiér čtyři roky vězení. Trest zkrátila už dříve vyhlášená amnestie na rok, který politik nejspíš stráví v domácím vězení. Jak verdikt přijal samotný Berlusconi? Končí tím jeho politická kariéra? A jaký dopad bude mít verdikt na celou politickou scénu? Téma pro italského novináře Andrease Pieralliho.


Řekli v Událostech, komentářích

Jan Burian, odvolaný ředitel Národního divadla, k podezření, že měl pracovat pod vlivem expertní komise

"To jsou pomluvy lidí, kteří samozřejmě nechtějí, aby v Národním divadle došlo k nějakým změnám a to divadlo se modernizovalo."


Řekli v Událostech, komentářích

Jiří Balvín /nestr./, ministr kultury, k odvolání ředitele Národního divadla Jana Buriana

"Měl jsem podle mých informací obavy, že právě členové expertní komise budou přes pana Buriana vlastně to divadlo řídit."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2013
 P ST
ŽánrMagazín