Dalík na svobodě; Německý prezident Gauck v Česku; Odvolání Pussy Riot; Nové centrum pro nanotechnologie

Obsah dílu

Přehrát vše

Dalík na svobodě

Stíhaný lobbista Marek Dalík do vazby nepůjde – rozhodl obvodní soud pro Prahu 4. Žalobci ji požadovali kvůli obavě, že bude ovlivňovat svědky nebo uprchne. Policie Dalíka zadržela a obvinila kvůli pokusu o podvod při nákupu transportérů Pandur. Hned po propuštění se Dalík sešel s expremiérem Mirkem Topolánkem. Proč soud nevyhověl žádosti žalobců? A co na rozhodnutí říká vrchní státní zastupitelství? Téma pro pražskou vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou. Komentář přidá Ondřej Kundra z Respektu.


Německý prezident Gauck v Česku

Joachim Gauck navštívil Českou republiku a jako vůbec první německý prezident zamířil do Lidic. Bývalý disident a evangelický pastor si prohlédl i Svatovítskou katedrálu a před odletem se sešel s chartisty a zástupci občanské společnosti. Jak jsou na tom současné česko-německé vztahy? Zeptáme se politologa Roberta Schustera z Ústavu mezinárodních vztahů.


Odvolání Pussy Riot

Odvolací soud v Moskvě zmírnil trest pro jednu z členek Pussy Riot. Jekatěrina Samucevičová dostala podmínku. Zbylým dvěma punkerkám naopak potvrdil dvouleté vězení. Ženy byly odsouzeny za výtržnosti v pravoslavném chrámu. Před soudem zopakovaly, že šlo o politický, nikoli protináboženský protest. Proč soud vyhověl pouze jedné z trojice dívek? A co čeká zbývající členky Pussy Riot? Odvolají se znovu? Z Moskvy se přihlásí zpravodaj ČT Miroslav Karas.


Nové centrum pro nanotechnologie

Technická univerzita v Liberci otevřela nové výzkumné a vývojové centrum pro nanotechnologie. Ústav má být mostem mezi vědou a praxí, a jeho úkolem tak bude vyvíjet nanomateriály využitelné v každodenním životě. Na detaily se zeptáme ředitele Ústavu pro nanomateriály Technické univerzity v Liberci Miroslava Černíka.


Řekli v Událostech, komentářích

Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupkyně, o propuštění Marka Dalíka na svobodu

„Vyšetřování pokračuje, to je klíčová záležitost. Pokud pan obviněný nebude mařit trestní stíhání, nevzdálí se z ČR s úmyslem mařit trestní stíhání, nepokusí se ovlivňovat nevyslechnuté svědky, pak to vyšetřování bude probíhat zcela bez komplikací. Pokud se toto stane, pak je na státním zástupci, aby takto nově získané údaje využil pro opětovný návrh na vzetí do vazby. /…/ Je logické, že pokud jsme důvodnou obavu (že bude Marek Dalík mařit vyšetřování) měli včera, máme ji i dnes. My pouze respektujeme situaci, která je, a řízení povedeme proti panu obviněnému na svobodě.“


Stopáž48 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín