Dnešní témata: Peklo s registrem; Česko bez Gripenů? ; Trafiky pod kontrolou? ; Afghánský přešlap

Obsah dílu

Přehrát vše

Peklo s registrem

Kolaps registru aut. Zas a znova. Poslední dny nehezké pravidlo. Tentokrát se systém odporoučel okolo půl deváté ráno. Nahodit se ho povedlo po dvou hodinách. Jeho funkčnost má nově prověřit komise IT odborníků. Ministr dopravy Pavel Dobeš chce navíc zjistit, jestli byly sítě resortu vnitra na nový registr připravené. Nereaguje ministerstvo pozdě? A je část viny za nefunkčnost registru je na dodavatelské firmě? Úvodními hosty budou vedoucí brněnského dopravního odboru Ladislav Prudil a obchodní ředitel ATS-TELCOM Martin Tůma.


Česko bez gripenů?

Česko možná přijde o letouny Gripen. Vládě se totiž nelíbí švédská nabídka na pokračování pronájmu stíhaček. Přístup švédské strany je podle Petra Nečase překvapivě nevstřícný a premiér si údajně dokáže představit armádu i s jiným typem nadzvukových letounů. Ministr obrany Vondra bude se Švédskem do konce listopadu vyjednávat, zároveň ale začne připravovat nové výběrové řízení. Jaké má Česko alternativy? A nebudou smlouvání nových letounů provázet stejné kontroverze, jaké provázely gripeny? Téma pro zbrojního analytika Jaroslava Štefce.


Trafiky pod kontrolou?

Jmenování zástupců státu do vedení státních podniků má dostat nová pravidla. Vláda chce údajně zostřit boj s klientelismem a připravuje nový zákon. Podle něj by se měla například vždy zveřejňovat kvalifikační kritéria pro jednotlivé posty. Změnit by se ale mělo taky odměňování na nich. Změní se přístup politiků k postům ve správních radách? Zeptáme se náměstka ministra financí Ladislava Minčiče /ODS/ a Radima Bureše z Transparency International.


Afghánský přešlap

Afghánská mise Spojených států má další skvrnu na svém štítu. Armáda poslala miliony dolarů vojenské nemocnici v Kábulu, ve které přitom stále umírají vojáci. Peníze totiž zmizely a americké armádní špičky se snažily celou věc zahladit. Skandál teď řeší kongres. Jak aféra otřese s americkou prezidentskou kampaní? Závěrečným hostem Událostí, komentářů bude zástupce šéfredaktora aktuálně.cz Pavel Tomášek.


Řekli v Událostech, komentářích

Martin Tůma, obchodní ředitel ATS-TELCOM Praha, komentuje funkčnost nového registru vozidel

„Registr funguje. Funguje od pondělka (9. července) od dvou hodin. Od té doby nebyl žádný výpadek systému. /…/ Agenda byla omezena včera a dnes ráno z důvodu výpadku systému třetích stran. /…/ My jsme provedli naprosto standardní testy. Všechny věci, které se v tuhle chvíli dějí, z nich prostě nevyplynuly.“


Stopáž48 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín