Otřesená ČSSD? ; Španělské banky v komatu? ; Facebook na burze; Umění z Jižáku

Obsah dílu

Přehrát vše

Otřesená ČSSD?

David Rath se na začátku června pravděpodobně znovu podívá do sněmovny. Podle soudu má právo na to, aby zákonodárcům vysvětlil, jak k zabaveným milionům přišel. V dolní komoře ho ale nečeká vřelé přivítání. Předsedkyně Němcová nechce o vězeňské službě mezi poslaneckými lavicemi ani slyšet a zády se k Rathovi otáčí i jeho bývalí spolustraníci z ČSSD. Nejužší vedení strany ho dopoledne vyzvalo, aby složil mandát. Jak by Rathova účast na zasedání měla vypadat? A neohrozí jeho veřejný projev vyšetřování? Ptát se budeme ústavního právníka Marka Antoše. Kromě obviněného poslance mají vrásky na čelech i lídři ČSSD. Bojí se, že kvůli skandálu ztratí voliče. Jak tomu chce vedení strany zabránit? A pro koho je naopak kauza nadějnou příležitostí? Zveme zástupce ČSSD. Hostem bude taky předseda KSČM Vojtěch Filip. Změnila milionová korupční aféra českou politiku? Kdo je vítěz a kdo poražený? Komentář přidají Alexandr Mitrofanov z deníku Právo a politolog Lukáš Jelínek.


Španělské banky v komatu?

Španělský bankovní trh zasáhla panika. Agentura Moody´s hromadně snižovala rating a k rozhodnutí připojila i nelichotivý komentář. Jen pár hodin potom statistici oznámili, že víc než 8 procent dluhopisů, které drží španělské banky, spadá do kategorie toxické. Tedy, že není jistota jejich splacení. Nervozita klientů se po novinkách ještě zvýšila a lidé začali ve velkém vybírat své vklady. Co problémy španělských bank znamenají pro zbytek Evropy? Jak se dá situace řešit? A hrozí Madridu řecký scénář? Otázky pro bývalého ministra financí a současného prezidenta Asociace penzijních fondů Jiřího Rusnoka.


Facebook na burze

Akciové trhy jsou na nohou. Na americkou burzu NASDAQ vstoupila společnost Facebook. Upsala tam nevídaných 421 milionů akcií. To je nejvíc v historii IT firem. Společnost přitom funguje pouze 8 let a o její budoucnosti se mezi analytiky mluví jen s velkou opatrností. Facebook ale zatím neúspěch nezná. Za extrémně krátkou dobu přilákal skoro miliardu uživatelů a jeho spoluzakladatel Mark Zuckerberg patří mezi nejbohatší lidi na světě. Jsme svědky opravdového amerického snu, nebo je Facebook jen další obří IT bublinou? Odpovídat bude investiční bankéř Ondřej Jonáš.


Umění z Jižáku

Sprejeři, tanečníci a pouliční performeři obsadí na několik příštích dnů pražské Jižní město. V rámci festivalu Street for Art chtějí uměleckým elánem a energií oživit šedivé ulice a prostranství. Povede se jim to? A v jaké kondici je vlastně česká streetartová scéna? Zeptáme se urbanisty a průvodce po pražských sídlištích Pavla Karouse.


Řekli v Událostech, komentářích

Vojtěch Filip, předseda KSČM, kritizoval předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku za postup v případu Davida Ratha

"Ty kroky, které byly učiněny, jsou zčásti nedostatečné. Trochu se obávám toho, že jednání mandátového a imunitního výboru svolal pan předseda příliš pozdě. Jestliže měl ráno dokumenty, mohl jistě rozhodnout, že následující den bude jednat výbor a bude známé alespoň jeho stanovisko, což mohlo být vodítkem pro policii, ale i státní zastupitelství a soud, aby vůbec jednal o uvalení vazby."


Řekli v Událostech, komentářích

Milan Urban /ČSSD/, poslanec, o tom, jak by měla na Rathovu kauzu reagovat středočeská organizace ČSSD

"Politická odpovědnost je jasná. Středočeské vedení by mělo vyvodit politickou odpovědnost. Mělo by dát funkce k dispozici, tedy odstoupit, svolat mimořádnou konferenci, kde by proběhly nové volby a současně by probíhaly i nové primárky pro volby do kraje."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín