Dnešní témata: Školství po Dobešovi; Toulouský střelec zastřelen; Odkaz Buly sicilské

Obsah dílu

Přehrát vše

Školství po Dobešovi

Po necelých dvou letech změní ministerstvo školství svého šéfa. V jakém stavu ho zanechává odcházející ministr Josef Dobeš /VV/? Bude pro jeho nástupce ministerské křeslo „elektrickým“, jak Dobeš tvrdí? Co bude muset prioritně nový ministr řešit? A kdo by se mohl do čela resortu postavit? Debatovat budou Dagmar Navrátilová /VV/, místopředsedkyně strany a sněmovního školského výboru, o které se mimo jiné spekuluje jako o kandidátce na ministryni, předsedkyně sněmovního školského výboru Anna Putnová /TOP 09/ a stínový ministr školství Marcel Chládek /ČSSD/.


Toulouský střelec zastřelen

Podezřelý ze sedmi vraž na jihozápadě Francie je mrtvý. Po několikahodinové operaci speciálních jednotek zastřelil Mohameda Meraha jeden z policistů. Proč se nepodařilo ho zatknout živého? Jak bude pokračovat vyšetřování po jeho smrti? Jsou stopy, že byl napojen na rozsáhlejší extremistickou síť? A jaké jsou nálady ve Francii? V Toulouse máme zvláštní zpravodajku ČT Evu Hrnčířovou.


Odkaz Buly sicilské

800 set let Zlaté buly sicilské. Dokumentu, který vytvořil základ české státnosti. Jak zásadně ovlivnila české dějiny? Téma pro Martina Wihodu z Historického ústavu Masarykovy univerzity Praha.


Začíná Febiofest

V Praze začíná 19. ročník Febiofestu. Připravujeme reportáž.


Řekli v Událostech, komentářích

Dagmar Navrátilová /VV/, místopředsedkyně strany a sněmovního školského výboru, komentuje požadavek, podle kterého chtějí VV analýzu možnosti škrtů v rezortu a možné dopady této analýzy

"Je opravdu třeba udělat jakousi inventuru a na základě té inventury potom rozhodnout, jakým způsobem je možno pokračovat dál. /…/ V politice je možné úplně vše, přesto jsem přesvědčená o tom, že budeme hledat nějakou racionální cestu. /…/ Určitě bych neprosazovala vyhazování učitelů, ani by se mi nelíbilo snižování platů. Je potřeba hledat jinou cestu."


Řekli v Událostech, komentářích

Marcel Chládek /ČSSD/, senátor a stínový ministr školství, komentuje možnost škrtů v rezortu školství

"Pokud to Věci veřejné myslí vážně a pokud je priorita pro současnou vládu opravdu české školství, tak v něm nemůžeme dál škrtat. Já si osobně myslím, že to byla záminka pana ministra /pro rezignaci/, na kterou on čekal. Jestli to byl hlavní důvod, tak by se měly Věci veřejné sebrat a odejít z vlády."


Řekli v Událostech, komentářích

Anna Putnová /TOP 09/, předsedkyně sněmovního školského výboru, komentuje možnost škrtů v rezortu školství

"Je třeba říct, že regionální školství je neefektivní. Pan ministr chtěl optimalizovat síť škol a to přímo drakonickým způsobem. Kdyby se mu to povedlo, tak by ušetřil nejenom 2 a půl miliardy, ale mnohem více. S tím, že by se ale patrně nepodařilo zachovat síť škol. Je třeba hledat efektivní cestu a jsem přesvědčená, že ve školství ty zdroje jsou."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín