Dnešní témata: Rozhodne referendum? ; Pražské kauzy; Skomírající žánr?

Obsah dílu

Přehrát vše

Rozhodne referendum?

Připojí se Česko ke smlouvě o fiskální odpovědnosti? ODS a VV prosadily na vládě, že rozhodnout mají občané v referendu. TOP09 tento krok nepodpoří. Jasné ale není, jak by měla znít otázka, ani kdy by mělo být referendum vypsáno. Nepřenechávají dvě vládní strany alibisticky rozhodnutí na občanech země? Proč TOP09 referendum nepodporuje? A jak se staví k rozhodnutí vlády opozice? Debatovat budou místopředsedové stran Miroslav Kalousek /TOP09/, Alexandr Vondra /ODS/ a Jiří Dienstbier /ČSSD/. A v jakých momentech by se referendum mělo vypisovat? Rozebereme s ústavním právníkem Janem Wintrem.


Pražské kauzy

Pražský primátor Bohuslav Svoboda neskrývá své politické ambice. Rád by vedl pražskou ODS. Současně ale musí řešit celou řadu problémů – možnou korupci ve vedení pražské městské policie nebo neprůhledné smlouvy v dopravním podniku. Neměl by se soustředit čistě na řešení problémů na pražské radnici? Zeptáme se primátora Bohuslava Svobody /ODS/.


Skomírající žánr?

V pražském kině Světozor začíná 7. ročník Festivalu krátkých filmů. Nachází tento žánr uplatnění i mimo festivalová kina? Zeptáme se australského režiséra Nathana Lewise, který v Praze představí svůj krátkometrážní snímek.


Řekli v Událostech, komentářích

Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany, místopředseda strany, k možnosti vypsat referendum o přístupu ČR ke smlouvě o fiskální zodpovědnosti

"Dospěli jsme k názoru, že by se lidé měli znovu vyjádřit, zda-li si přejí vstup do eurozóny. To, co se chystá, je daleko fatálnější zásah do pravomocí členských států než byla Lisabonská smlouva. A není to žádný alibismus. Není to zbavování se odpovědnosti. Všichni, kdo půjdou do referenda, budou muset odkrýt karty. Je férové vůči lidem v této zemi se jich zeptat na názor, protože oni rozhodli o vstupu do EU, ale podmínky se s vysokou pravděpodobností zásadně změní."


Řekli v Událostech, komentářích

Miroslav Kalousek /TOP09/, ministr financí a 1. místopředseda strany, o záměru vyhlásit referendum o přistoupení ČR ke smlouvě o fiskální odpovědnosti

"Referendum nemusí být pouze nebezpečné, ale může být velmi pohodlné, pokud někdo nechce nebo nemá odvahu vzít odpovědnost za rozhodnutí a nést politickou odpovědnost. Když se schvalovala Lisabonská smlouva, která také přesouvala kompetence a vznikaly nové instituce, tak tehdejší česká vláda nechtěla referendum. Nebylo-li k Lisabonské smlouvě, nevidíme důvod, aby bylo k této smlouvě."


Řekli v Událostech, komentářích

Jiří Dienstbier /ČSSD/, místopředseda strany, o záměru vlády vyhlásit referendum o přistoupení ČR ke smlouvě o finanční odpovědnosti

"Nejsme ochotni podpořit návrh zákona o jednorázovém referendu. Jsme ochotni se bavit o schválení zákona o obecném referendu. Referendum má být nástroj lidí, kteří si na základě petice doopravdy mohou vynutit konání referenda o nějaké zásadní otázce. Nemá to být zástěrka pro politiky, aby se zbaběle schovávali, místo aby sami rozhodovali."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín