Dnešní témata: Protesty proti reformě; Co s Concordií? ; Pocta Rudolfu II. ; Konkurence nebo alternativa?

Obsah dílu

Přehrát vše

Protesty proti reformě

Největší a nejstarší česká univerzita otevřeně kritizuje chystanou vysokoškolskou reformu. Podle zástupců Univerzity Karlovy omezuje akademické svobody. Ministrovi školství Josefu Dobešovi /VV/ se styl kritiky nelíbí, rektor Univerzity Karlovy podle něj podněcuje sociální nepokoje. Je reforma opravdu tak špatná? Nebo se jen akademici brání potřebným změnám? A naslouchá ministerstvo připomínkám akademiků? V odborné debatě se střetnou rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl a náměstek ministra školství pro vysoké školy Ivan Wilhelm. Má návrh reformy podporu v koalici? A jak se na něj dívá opozice? Debatovat budou předsedkyně sněmovního školského výboru Anna Putnová /TOP09/ a stínový ministr školství Marcel Chládek /ČSSD/.


Co s Concordií?

Kapitán ztroskotané lodi Concordia připustil svoji chybu. Dál pokračují i záchranářské práce, do popředí se ale dostává jiná otázka – co se ztroskotanou lodí? Hrozí totiž, že v důsledku nepříznivého počasí sklouzne do hloubky 90 metrů a způsobí ekologickou katastrofu. Existují technologie, které by dokázaly loď vyzvednout? Nebo se budou experti soustředit hlavně na to, aby zamezili úniku pohonných hmot? Rozebereme s námořním kapitánem Ctiradem Pacákem.


Pocta Rudolfu II.

Unikátní připomínku posledních dní Rudolfa II. chystá Pražský hrad. Čtyři sta let po panovníkově smrti otevře veřejnosti prostory, kde český král a římský císař trávil konec svého života. Jak unikátní artefakty lidé uvidí? A proč bude výstava trvat pouhých deset dní? Téma pro kurátorku Sbírek Pražského hradu Milenu Bravermanovou.


Konkurence, nebo alternativa?

Vedle Cen české filmové kritiky se letos poprvé představí taky ceny české hudební kritiky. Udělena bude ale v jediné kategorii – za nejlepší album. Jaké ambice nová cena má? A proč se omezuje na jedinou kategorii? Za prvním ročníkem se ohlédneme s redaktorem ČT Petrem Vizinou.


Stopáž48 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín