Dnešní témata: Bitva o miliardy z MUS; Rusové v ulicích; amašek pod dohledem?; Neckářův rok

Obsah dílu

Přehrát vše

Bitva o miliardy z MUS

Čím dál víc se potvrzuje, že Česko v případu MUS tahá u švýcarských soudů za kratší konec. Ministerstvo financí podalo žádost o připojení se k trestnímu řízení pozdě a švýcarský soud prosbu o prodloužení lhůty zamítl. Kalouskův resort se proti tomu chce ještě odvolat, ale sám ministr příliš šancí na úspěch nevidí. Připravuje proto záložní plán – do případu se chce zapojit pomocí civilní žaloby. Ta je ale nejistá a v případě soudní prohry také výrazně dražší. Roste navíc riziko, že se peníze ze zmařené privatizace do státní kasy vůbec nevrátí. Proč stát nevyužil výhodnějších podmínek a nepřipojil se k trestnímu řízení dřív? Jakou má Česko šanci v civilní žalobě? A je otálení náhodnou nepozorností, nebo někdo přihlášku k trestnímu řízení záměrně několik let blokoval? Hosty Událostí, komentářů budou redaktor týdeníku Respekt Ondřej Kundra, odborník na mezinárodní právo Jan Langmeier a vicepremiérka a předsedkyně legislativní rady vlády za VV Karolína Peake.


Rusové v ulicích

Zatímco si západ Evropy užíval vánoční svátky, v Rusku se začalo formovat největší protivládní hnutí od pádu Sovětského svazu. O víkendu vyrazily do ulic Moskvy a dalších velkých měst desetitisíce lidí. Žádají zrušení nedávných parlamentních voleb a otevřeně kritizují politické praktiky Vladimira Putina. Ten si z protestů ale těžkou hlavu nedělá a obvinění z volebních podvodů odmítá. Jak na to budou reagovat nespokojení obyvatelé? Jak silná je Putinová pozice? A bude se napětí vzhledem k blížícím se prezidentským volbám stupňovat? Otázky pro redaktora Hospodářských novin Ondřeje Soukupa.


Damašek pod dohledem?

Liga arabských států vyslala do Sýrie nezávislé pozorovatele. Jejich úkolem je sledovat bezpečnostní situaci v zemi a nestranně informovat o konfliktu, který už téměř rok hoří mezi vládou a vzbouřenci. Režim prezidenta Asada začal kvůli kontrolorům narychlo stahovat tanky z měst. Uvolněné pozice ale obsazují povstalci a snaží se pozorovatelům ukázat, jak boje v syrských ulicích vypadaly. Bude mise vyslanců arabské ligy úspěšná? Myslí to prezident Asad se složením zbraní vážně? A jaké jsou scénáře dalšího vývoje? Zeptáme se analytika z Asociace pro mezinárodní otázky Jana Kužvarta.


Neckářův rok

O největší comeback na české hudební scéně se letos postaral Václav Neckář. S kapelou Umakart natočil k Luňákovu animovanému snímku Alois Nebel úspěšnou píseň Půlnoční – na serveru YouTube si ji už pustilo přes jeden a půl milionu lidí. Na podzim navíc Neckář oznámil návrat na pódia. V lednu a únoru objede s kapelou Bacily 14 klubů a na léto chystá několik festivalových vystoupení. Čím si 68letý zpěvák současné publikum získal? A jak si při koncertech poradí s následky nedávné mozkové mrtvice? Odpovídat bude kulturní redaktor ČT Petr Vizina.


Řekli v Událostech, komentářích

Ondřej Kundra, redaktor týdeníku Respekt o tom, proč by někdo mohl vystupovat proti přidání se ČR k trestnímu řízení ve Švýcarsku

"Nejsou žádné důkazy, musíme jen spekulovat. /…/ Kdyby se česká strana k té žalobě připojila, tak Švýcaři zároveň rozkrývali i související případ privatizace Škody Holding z roku 2003. A to už je případ, do kterého by mohli být aktivně zapojeni někteří současní politici."


Řekli v Událostech, komentářích

Jan Langmeier, právník, o možných úskalích civilní žaloby v kauze MUS

"ČR bude muset prokázat, že došlo k nějakému protiprávnímu jednání ze strany těch žalovaných, protože samotné odsouzení v trestním řízení nebude dostatečným podkladem. A dále bude muset prokázat, že České republice vznikla škoda a (bude muset prokázat) příčinnou souvislost mezi tímto protiprávním jednáním a vznikem této škody."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrMagazín