Dnešní témata: Libye – povstalci před Tripolisem; (Ne)soutěže v nemocnicích; Otakar Vávra – 100 let
Obsah dílu
Libye: povstalci před Tripolisem
Vzbouřenci proti vládě libyjského vůdce Muammara Kaddáfího mají pod kontrolou stále větší území. Bojuje se údajně už i na předměstích hlavního města Tripolisu. Kaddáfího opouští další blízcí, na stranu demonstrantů přešel i jeden z jeho synů. Vláda zkouší udržet moc všemi prostředky – naposledy zvýšením mezd a dávek. Povstalci ale údajně plánují poslední mohutnou ofenzivu. Může Kaddáfí spoléhat na podporu alespoň v hlavním městě? Kdo za něj v tuto chvíli ještě bojuje? Mají povstalci šanci Tripolis v krátké době dobít? A s jakými ztrátami? Hosty úvodu pořadu budou arabista Jan Čuřík a Libyjec žijící v Česku Elfeghi Nasir.

(Ne)soutěže v nemocnicích
Zdravotnický trh v Česku ovládá jen hrstka firem. O zakázky pro fakultní nemocnice v řádech desítek milionů spolu soupeří často jen naoko a nezřídka dokonce v tendru vítězí jediný přihlášený uchazeč. Na zaběhnutou praxi si teď chce posvítit ministerstvo zdravotnictví i protikorupční policie. Koordinují zdravotnické firmy svůj postup při veřejných soutěžích? Podílí se na rozparcelování trhu i vedení nemocnic? A jak je možné neprůhledným tendrům zabránit? Téma pro senátorku za hnutí Severočeši.cz Alenu Dernerovou, která ostře kritizovala nákupy zdravotnického zařízení v Ústeckém kraji, a ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové Romana Prymulu.

Sjednocená DPH už letos
Po letech odkládání reformy penzijního systému teď přichází jeden plán zásadní změny za druhým. A vláda stupňuje tempo. Chce, aby se daň z přidané hodnoty sjednotila ještě letos. Další novinkou pak má být možnost převést část ze sociálního pojištění na důchod rodičům. Podrobnější informace se dozvíte v reportáži.

Otakar Vávra – 100 let
Sté narozeniny na konci února slaví režisér a scenárista Otakar Vávra. Je autorem několika kritikou vychvalovaných filmů, zároveň ale vzbuzuje i kontroverze. Bývá označován za „umělce všech režimů“. Točil totiž za všech společenských poměrů – i během nacistické okupace a komunistické éry. Co Otakar Vávra české kinematografii přinesl? Jak se mu dařilo získávat přízeň mocných? A je možné mu v kontextu celé tvorby odpustit filmy poplatné ideologii? Mluvit o tom budeme s filmovým kritikem Janem Lukešem.

Jan Čuřík, arabista, o taktice Muammara Kaddáfího
„Tohle je bezskrupulózní násilí člověka, který jeví znaky z poloviny Mussoliniho a z poloviny Michaela Jacksona, který ztratil zcela kontakt s realitou a pokouší se zemi potrestat před svým definitivním pádem, kterého si zřejmě začíná být vědom, tím, že ji stáhne do spirály násilí, kterému se bohužel podle mého názoru Libye nemůže vyhnout.“
