Dnešní témata: Libye – povstalci před Tripolisem; (Ne)soutěže v nemocnicích; Otakar Vávra – 100 let

Obsah dílu

Přehrát vše

Libye: povstalci před Tripolisem

Vzbouřenci proti vládě libyjského vůdce Muammara Kaddáfího mají pod kontrolou stále větší území. Bojuje se údajně už i na předměstích hlavního města Tripolisu. Kaddáfího opouští další blízcí, na stranu demonstrantů přešel i jeden z jeho synů. Vláda zkouší udržet moc všemi prostředky – naposledy zvýšením mezd a dávek. Povstalci ale údajně plánují poslední mohutnou ofenzivu. Může Kaddáfí spoléhat na podporu alespoň v hlavním městě? Kdo za něj v tuto chvíli ještě bojuje? Mají povstalci šanci Tripolis v krátké době dobít? A s jakými ztrátami? Hosty úvodu pořadu budou arabista Jan Čuřík a Libyjec žijící v Česku Elfeghi Nasir.


(Ne)soutěže v nemocnicích

Zdravotnický trh v Česku ovládá jen hrstka firem. O zakázky pro fakultní nemocnice v řádech desítek milionů spolu soupeří často jen naoko a nezřídka dokonce v tendru vítězí jediný přihlášený uchazeč. Na zaběhnutou praxi si teď chce posvítit ministerstvo zdravotnictví i protikorupční policie. Koordinují zdravotnické firmy svůj postup při veřejných soutěžích? Podílí se na rozparcelování trhu i vedení nemocnic? A jak je možné neprůhledným tendrům zabránit? Téma pro senátorku za hnutí Severočeši.cz Alenu Dernerovou, která ostře kritizovala nákupy zdravotnického zařízení v Ústeckém kraji, a ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové Romana Prymulu.


Sjednocená DPH už letos

Po letech odkládání reformy penzijního systému teď přichází jeden plán zásadní změny za druhým. A vláda stupňuje tempo. Chce, aby se daň z přidané hodnoty sjednotila ještě letos. Další novinkou pak má být možnost převést část ze sociálního pojištění na důchod rodičům. Podrobnější informace se dozvíte v reportáži.


Otakar Vávra – 100 let

Sté narozeniny na konci února slaví režisér a scenárista Otakar Vávra. Je autorem několika kritikou vychvalovaných filmů, zároveň ale vzbuzuje i kontroverze. Bývá označován za „umělce všech režimů“. Točil totiž za všech společenských poměrů – i během nacistické okupace a komunistické éry. Co Otakar Vávra české kinematografii přinesl? Jak se mu dařilo získávat přízeň mocných? A je možné mu v kontextu celé tvorby odpustit filmy poplatné ideologii? Mluvit o tom budeme s filmovým kritikem Janem Lukešem.


Řekli v Událostech, komentářích

Jan Čuřík, arabista, o taktice Muammara Kaddáfího

„Tohle je bezskrupulózní násilí člověka, který jeví znaky z poloviny Mussoliniho a z poloviny Michaela Jacksona, který ztratil zcela kontakt s realitou a pokouší se zemi potrestat před svým definitivním pádem, kterého si zřejmě začíná být vědom, tím, že ji stáhne do spirály násilí, kterému se bohužel podle mého názoru Libye nemůže vyhnout.“


Stopáž48 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrMagazín