Vítězové v opozici; Výročí Trianonu; Zemřel Otakar Rambousek

Obsah dílu

Přehrát vše

Vítězové v opozici

I když vyhráli, skončí sociální demokraté zřejmě v opozici. Prezident Klaus dnes totiž pověřil jednáním o sestavení vlády lídra ODS Petra Nečase. Sociální demokraté se tak podle všeho ocitli mimo vládní hru. Neméně podstatná partie se ale rozehrává uvnitř strany. Sociální demokraty čeká volba nového předsedy. Proti dočasnému lídrovi Bohuslavu Sobotkovi se postaví jihomoravský hejtman Michal Hašek. Mohou vnitrostranické spory o uvolněné předsednické křeslo nejsilnější straně uškodit? Vzdají se krajští hejtmani proplácení zdravotnických poplatků, jednoho ze symbolů sociálně demokratické síly? Zeptáme se předsedy Asociace krajů a jihomoravského hejtmana Michala Haška. A povolební situaci v ČSSD rozebereme taky s komentátory – Erikem Taberym z Respektu a Alexandrem Mitrofanovem z Práva.


Výročí Trianonu

Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Sousedské vztahy Slováků a Maďarů toto přísloví čím dál víc vystihují. Poslední pomyslnou holí se stala devadesát let stará trianonská mírová smlouva, která po první světové válce určila nové maďarské hranice. Slováci ji oslavují, Maďaři ji považují za historickou křivdu. Opravdu vadí ona smlouva? Nebo zakrývá hlubší rozpory? Téma pro maďarského velvyslance v ČR László Szöke a slovenského historika Milana Zemka.


Zemřel Otakar Rambousek

Ve věku 87 let zemřel Otakar Rambousek. Muž, který bojoval jak proti nacistické okupaci, tak později proti komunistické totalitě. Proslavil se knihou o příběhu bratrů Mašínů, ale také jako jeden ze zakladatelů sdružení K-231. Výjimečný osud připomeneme na závěr pořadu, ve studiu budou František Zahrádka, další ze zakladatelů K-231, a historik Petr Blažek.


Stopáž60 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín