Dnešní témata: Co dál s poplatky; Bhópálská (ne)spravedlnost; Patron Slováků; Cena Pavla Kouteckého

Obsah dílu

Přehrát vše

Co dál s poplatky?

Politický symbol posledních let – boj o zdravotnické poplatky – ztrácí na lesku. Část krajů, kterým šéfují sociálnědemokratičtí hejtmani, přestává poplatky proplácet už nyní. Zbylé se rozhodnou do konce června. Proč se hejtmani z ČSSD tak rychle po volbách vzdávají symbolu, který jim pomohl vyhrát krajské volby? A jaká je budoucnost poplatků? Zachová je nově vznikající koaliční vláda? Debatovat ve vysílání budou bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, který poplatky prosadil, středočeský hejtman David Rath /ČSSD/ a Martin J. Stránský, kandidát Věcí veřejných na ministra zdravotnictví.


Bhópálská (ne)spravedlnost

Po 25 letech padly první tresty za chemickou katastrofu v indickém Bhópálu. Za „smrt z nedbalosti“ až 25 tisíců lidí dostalo sedm obžalovaných dva roky vězení. Oblast kolem bývalé továrny na pesticidy je ale stále zamořená a už druhá generace trpí smrtelnými nemocemi. Proč se soud táhl tak dlouho? Končí dnešním verdiktem vyšetřování? Zeptáme se bývalého velvyslance v Indii Hynka Kmoníčka.


Patron Slováků?

Svatopluk – král starých Slováků. Tak zní nápis pod sochou velkomoravského knížete Svatopluka, kterou dnes před Bratislavským hradem odhalil premiér Robert Fico. Jenže historici pochybují, že Svatopluk v Bratislavě kdy sídlil. Nepřetvářejí slovenské politické špičky historii? Nestal se Svatopluk obětí předvolebního boje? Téma pro slovenskou archeoložku Tatianu Štefanovičovou.


Cena Pavla Kouteckého

V Praze bude večer už po čtvrté udělena Cena Pavla Kouteckého za nejlepší dokument. A Události, komentáře se na závěr pokusí přinést rozhovor s vítězným režisérem.


Stopáž60 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín