Dnešní témata: Zkrocení tamilských Tygrů?, Speciál – volby do Evropského parlamentu

Obsah dílu

Přehrát vše

DNEŠNÍ TÉMATA

ZKROCENÍ TAMILSKÝCH TYGRŮ?
Na Srí Lance slaví konec čtvrtstoletí trvající občanské války. Vládní vojáci dobyli poslední enklávu tamilských separatistů na severu ostrova a v závěrečné bitvě zabili i velitele povstalců Vélupilláího Prabhákarana. Vojenský triumf ale sebou nese i jistou pachuť – během posledních měsíců operací údajně zemřelo až 8 tisící civilistů. Hrozí také humanitární katastrofa – kvůli bojům své domovy opustilo víc než 200 tisíc lidí. Co se teď bude na Srí Lance dít dál? Garantuje vláda tamilské menšině nějakou formu autonomie? Je vítězství nad rebely opravdu definitivní? Pozadí jednoho z nejdelších asijských etnických konfliktů a možné budoucí scénáře rozebereme s Pavlem Honsem z Orientálního ústavu AV ČR.
Evropská unie dnes vyzvala, aby lidé podezřelí z odpovědnosti za porušování lidských práv během konfliktu byli postaveni před soud. Překračovali je povstalci i armáda? A jak teď bude probíhat rekonstrukce postižených území? Daří se pomáhat uprchlíkům? Otázky pro manažerku projektů společnosti Člověk v tísni na Srí Lance Miladu Ratajovou. A přímo na Srí Lanku se spojíme s vedoucím tamní mise této humanitární organizace Janem Pavelkou.

SPECIÁL – VOLBY DO EVROPSKÉHO PARLAMENTU
Volby do Evropského parlamentu se blíží – čekají nás 5. a 6. června. O 22 křesel bude v Česku usilovat 33 politických stran, hnutí a koalic. V rámci Událostí, komentářů jsme proto připravili diskusní sérii, ve které chceme jednotlivé lídry kandidátek a jejich názory postupně představit. A startujeme dnes. Hosty budou stávající europoslankyně Zuzana Roithová, která vede kandidátku KDU-ČSL a Kateřina Klasnová za Věci veřejné. Společně s nimi se pak ve studiu setkají také Jan Zahradil, který post europoslance obhajuje za ODS a Vlastimil Tlustý, který už stranické barvy změnil a je jedničkou hnutí Libertas. A témata? Pozice Česka v Evropské unii nebo reálná síla českých zástupců ovlivnit rozhodování Europarlamentu. A zeptáme se samozřejmě taky na názor na další směřování Unie a na Lisabonskou smlouvu. Historii Evropského parlamentu a vývoj jeho pravomocí pak přiblíží naše politická analytička Martina Lustigová.

Stopáž38 minut
Rok výroby 2009
 ST
ŽánrMagazín