Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Petr Rajchert

Obsah dílu

Přehrát vše

Velemyši a další exoti z Filipín

Desítky druhů zvířat vymírá každým rokem na celé planetě. Jen zlomek z těch, které vědecká obec považuje za vyhynulé nebo potenciálně vyhynulé (druhy, od jejichž posledního pozorování ještě neuplynulo padesát let), se občas podaří ochranářům zvířat a nadšeným přírodovědcům vyslídit a zachránit. To je i příběh vzácného hlodavce, kterého na filipínském ostrově při své vědecké expedici objevil český pár po sedmatřiceti letech od posledního pozorování a odchytu. Manželům Řehákovým se podařilo se jim pořídit videozáznam o pohybu tohoto unikátního živočicha. Kriticky ohrožená krysa dinagatská patří mezi největší a nejkrásnější myšovité hlodavce světa. Jako stromový hlodavec je známý též jako obláčková krysa, (z anglického cloud rats), protože žije vysoko v korunách stromů horských lesů, které se dotýkají oblak, což platí zejména pro druh na severu ostrova Luzon. Ekologie těchto hlodavců je málo prozkoumaná. Jde o skrytě žijící, samotářské živočichy, kteří se živí listím a ukrývají se ve stromových dutinách. Trpí úbytkem přirozeného prostředí a ničením původních stanovišť. Dorůstají délky 40 cm bez ocasu a představují vítaný zdroj masa pro domorodce. Ochranářský program našich výzkumníků v rámci projektu Tarsius už léta cílil na ochranu a záchranu ohrožených nártounů nejen na filipínském ostrově Bohol. Po letech strávených v terénu se malému českému týmu podařilo vybudovat komplexní ochranářské centrum pro nártouny a díky telemetrii, kterou zde praktikoval i na místních ptácích RNDr. Lubomír Peške, se dozvěděli spoustu zajímavých informací o životě těchto nočních skřítků. A právě při terénním průzkumu nártounů v Dinagatu v tichém čekání spatřili zvíře s černobílým ocasem, které vydávalo chrčivé zvuky. Měli štěstí, že se jim ho při dalším objevení podařilo natočit. A věří, že při zvýšené ochraně poslední části lesa, kde tato velemyš ještě přežívá, se podaří kromě ní ochránit i další endemitní druhy na ostrově.

Zdroj: www.tarsiusproject.org

Deset nejčastějších onemocnění koček

Onkologická onemocnění

Mezi nejčastější onkologické onemocnění koček patří maligní lymfom a postinjekční sarkom. Maligní lymfom je obecný termín pro nádorové onemocnění, které vychází z lymfocytů, což je jeden druh bílých krvinek imunitního systému. Je považován za jednu z nejrozšířenějších forem rakoviny u koček. Pojmenovává se podle toho, v jaké části těla se nachází. V současnosti se poměrně často setkáváme s gastrointestinálním lymfomem, který nejčastěji postihuje žaludek a/nebo tenké střevo, konkrétně jeho nejzadnější část (ileum), která je bohužel velmi obtížně dostupná pro endoskopické vyšetření. Dalšími příklady lymfomu může být mediastinální lymfom, který se nachází v hrudníku, nebo nasální, ten pro změnu v nose, hepatální v játrech, renální v ledvinách. Nebo kočka může trpět lymfomem vycházejícím z mízních uzlin a tomu se pak říká nodální. Pokud je postiženo více orgánů a případně i mízní uzliny, jedná se o multicentrickou formu.

Příznaky jsou velmi nespecifické, zahrnují ztrátu chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, případně zvracení či průjem. Diagnostika je založena na pořádném stagingu, protože je potřeba zjistit, kde by se mohly nacházet tumory. Sestává z vyšetření krve a moči, kompletního rentgenologického a sonografického vyšetření, při podezření na alimentární lymfom pak endoskopického vyšetření trávicího traktu, při špatné dostupnosti pak probatorní laparotomii a odebrání vzorků pro biopsií, aby bylo možné určit typ lymfomu a dle toho pak vybrat chemoterapii.

Post injekční sarkom se vyskytuje poměrně často po některých typech látek, jako jsou například nesteroidní antiflogistika (léky proti bolesti a horečce), některá penicilinová antibiotika, případně vakcíny, obzvláště ty s adjuvans, které sice stimuluje imunitní systém k produkci protilátek, ale zároveň v místě aplikace dlouhodobě dráždí, což může vést k rozvoji těchto lokálně velmi agresivních tumorů. Pokud se terapie nezahájí včas a dostatečně agresivně je toto onkologické onemocnění pro kočky smrtelné. Lze tedy velmi doporučit u koček nepodceňovat žádnou drobnou bulku, která se na těle objeví.

Autorka textu: MVDr. Martina Načeradská

Domov pro koně

Domov pro koně z. s. vznikl v roce 2010 s úmyslem poskytnout domov koním starším, nemocným či vyřazeným ze sportovní kariéry. V současné době se Patricie Pitříková a Pavel Malypetr starají o více než 42 koní a také psy a kočky. V Domově pro koně nacházejí azyl zvířata s různými osudy a zdravotními obtížemi. Někteří byli vykoupeni z jatek, po dostihové kariéře, nebo tu jsou bývalí tažní, policejní, drezurní koně, chovné klisny nebo z kauzy týraných koní Jankov. Koníci mají k dispozici dvě stodoly, 50 ha pastvin, celodenní přístup k senu, k vodě, k solným lizům, jsou přikrmováni müsli, bylinkami, medem a vitamíny dle individuálních potřeb. Pravidelně je jim poskytována korekce kopyt, úprava zubů, masáže. V reportáži poznáte některé z koní blíže a dozvíte se také jejich životní příběhy. A pokud byste Domov pro koně chtěli podpořit, každá pomoc je vítána. Můžete třeba darovat koním něco na zub, třeba müsli nebo mrkev, jablíčka, tvrdé pečivo, jablečný ocet, šípek, česnek, med, slunečnici, dýňové semínko, zelený čaj, ostropestřec či bylinky. Hodí se také například deky, ohlávky, kartáče na čištění, lonž a další potřeby pro koně a poníky. A také si můžete některého z koníků virtuálně adoptovat.

Více informací najdete na: www.domovprokone.cz

Nabídka psů z Krásné Hory nad Vltavou

Domovfauny
Hrachov 13,
Krásná Hora nad Vltavou
Tel.: 724133399
Číslo účtu: 4200343508/6800
www.domovfauny.cz

Ben

Jedenáctiletý kříženec labradorského retrívra Ben se v útulku ocitl poté, co jeho majitel zemřel, a o pejska se dále neměl kdo postarat. Ben je velký mazel, pohodář. Miluje veškeré mazlení a procházky přírodou. Není vhodný k ostatním pejskům ani k jiným zvířatům. Kachny, husy a jinou drůbež okamžitě prožene.

Adar

Adar je patnáctiletý jezevčík drsnosrstý. Do útulku se dostal po smrti svého majitele. Zůstal jako kůl v plotě, neměl se o něj dál kdo postarat. Adar je hodný, klidný a pohodový pejsek, který by se hodil ke starším lidem.

Rita

Rita je desetiletá fenka německého ovčáka. Byla odchycena v obci nedaleko útulku ještě společně s jedním pejskem. Rita je hodná a přátelská fenka. Vhodná k domku se zahradou a k lidem se srdcem na dlani.

Jim

Jim je osmiletý kříženec rottweilera. Je to starší pejsek, a tak má nárok na nějaké ty mouchy. Takže Jim moc nemusí ostatní psy. Na vodítku je pohodář. Ideální k domku se zahradou.

Sára

Sára je osmiletá kříženka německého ovčáka. Byla odchycena nedaleko útulku. Je to velmi akční fenka, hodná, ale zároveň nesnášenlivá na ostatní pejsky. Vhodná k domku se zahradou.

Falco

Falcovi je asi jeden až jeden a půl roku, je v útulku krátce. Je velmi krásný a má heboučkou srst. Falco je zřejmě kříženec staforda a má skvělou povahu, má rád lidi i psy, Je potřeba se mu věnovat a naučit ho základní povely.

Čiko

Čiko je dvanáctiletý kříženec ohaře. Do útulku se dostal, když ho jeho majitelka vypustila do lesů nedaleko Černošic. Paní se dostala do finančních potíží a tímto způsobem vyřešila jeden z problémů. Čiko je na svůj věk plný elánu do života, hodný a nekonfliktní. Ideální je k domku se zahradou, kde se bude moct pěkně vylítat.

Berny

Berny je třináctiletý kokršpaněl. Do útulku se dostal poté, co jeho majitel zemřel a péče o něj ustala. Berny je hodný, pohodový pejsek. Nyní se zotavuje po operaci kýly. Je vhodný ke starším lidem k domku se zahradou, ale určitě by zvládl i pobyt v bytě.

Kočka

Třínohá Lia

Vydáme se do Slaného za studentkou Johanou a její kočkou Liou. Lia má po útoku cizím zvířetem jen tři nožičky. Její panička ji proto nepouští bez vodítka ven z domu. Lia je doma často sama a trápí se. Johana jí chce pořídit kočičí kamarádku. Potřebuje od Kláry poradit, jak nejlépe seznámit Liu s novou kočkou. Klára doporučuje oddělit obě kočky alespoň na týden. Měla by si hrát s oběma dostatečně dlouho, aby z nich vyplavila přebytečnou energii. Pokud ani tak nebudou rády u sebe, bude je muset seznamovat přes síť.

Pes

Uštěkaná Ťapka s Dášenkou

V Havlíčkově Brodě žije Eva spolu se dvěma fenkami, Ťapkou a Dášenkou, které často štěkají. Ťapka štěká na většinu zvukových podnětů a ani jedna fenka neposlouchá na povely paničky. Eva se o fenky po útoku cizím psem bojí a cítí, že její výchova není úplně správná. Ruda se domnívá, že by Eva měla přestat vysvětlovat a musí začít jednat. Neměla by Ťapku okřikovat a místo toho ji má začít ovládat přes doteky a otáčení její hlavy k sobě. Tím zmírní nepříjemné štěkání. Zároveň je má obě více socializovat. Každý domácí mazlíček je jedinečný a nelze k nim přistupovat podle stejné šablony.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2020
 P ZJ ST AD HD