Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Ekologická výchova trochu jinak

Karel Makoň z Dobrovolného ekologického spolku – ochrana ptactva a Záchranné stanice živočichů Plzeň připravil se svými kolegy výukové karty nazvané Zvířátka kolem nás. Pomocí karet seznamují děti s volně žijícími živočichy naší přírody a s jejich životními potřebami. Výukové karty jsou určené k ekologické výchově především žáků mateřských škol a I. stupně základních škol.

Na přední straně každé ze čtyřiceti karet je hádanka s kresbou vztahující se ke konkrétnímu zvířeti od Zdeňka Doležala a originální dětskou říkačkou Miloše Paiskera. Zadní strana je plná zajímavých informací a poutavě zpracovaných textů od Roberta Trnky vždy ke konkrétnímu živočišnému druhu. Vše je koncipováno jako vzdělávací materiál především pro malé děti, ale i dospělí se zaručeně dozvědí spoustu nových věcí. Jednotlivé karty jsou dle druhů (obojživelníci, plazi, ptáci a savci) barevně odlišeny a uloženy ve speciálních papírových deskách.

Živočišné druhy: Kos černý, špaček obecný, sýkora modřinka, vlaštovka obecná, jiřička obecná, vrabec polní, stehlík obecný, skřivan polní, červenka obecná, dlask tlustozobý, konipas horský, sojka obecná, straka obecná, výr velký, ledňáček říční, kormorán velký, labuť velká, čáp bílý, ještěrka obecná, slepýš křehký, zmije obecná, užovka obojková, skokan hnědý, ropucha obecná, rosnička zelená, mlok skvrnitý, čolek obecný, rak říční, srnec evropský, zajíc polní, veverka obecná, bobr evropský, ježek západní, liška obecná, jezevec lesní, kuna lesní, lasice kolčava, rys ostrovid, netopýr velký.

Prostřednictvím reportáže se budete moci zúčastnit jedné dobrodružné ekologické poznávací výpravy. A protože jaro je za dveřmi, jako každoročně si připomeneme, jak se v tomto ročním období chovat v přírodě a proč nezachraňovat mláďata volně žijících živočichů.

Více na www.desop.cz

Klip k výukovým kartám: https://www.youtube.com

Opravník biologických omylů

Mrkající had

Spisovatelka J. K. Rowlingová nechala Harryho Pottera v prvním dílu své ságy rozmlouvat s hroznýšem v ZOO. A hroznýš s ním navázal rozhovor zamrkáním. To není ze zoologického hlediska možné.

Hadi sice mají oční víčka, ta jsou ovšem srostlá a průhledná (překrytá jednou velkou průhlednou šupinou). Proto nemůžou hadi mrkat, ani kdyby moc chtěli. A proto mívají lidé někdy pocit, že hadi svou kořist hypnotizují (viz. Kiplingovy Knihy džunglí) a obávají se jich, protože mrkání je přece samozřejmé u všech živých tvorů.

Takže buď má paní učitelka Rowlingová určité mezery ve vzdělání, nebo v tom budou nějaká bradavická kouzla.

Autor textu: RNDr. Petr Veselý, Ph.D., Přírodovědecká fakulta, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

Toulcův dvůr slaví 25 let

Toulcův dvůr, z.s. je středisko ekologické výchovy, které tvoří komplex památkově chráněných budov a přírodní areál o rozloze 10 ha zahrnující sad, pole, louky, lužní les a mokřad. Zabývá se ekologickou výchovou a pořádáním kulturních akcí. V rámci areálu naleznete mimo jiné i farmu zvířat.

Ve středu 24. 4. slaví Toulcův dvůr 25 let svojí činnosti. Oslava narozenin je propojená s oslavami Dne Země. Přijďte, čeká na vás zajímavý program a 15 stanovišť, která se týkají odpovědného chování k přírodě.

V reportáži zavzpomínáme na to, co se za čtvrt století na Toulcově dvoře událo a povedlo, prohlédneme si areál a představíme vám i obyvatele zvířecí farmy. Pokud jste v Toulcově dvoře ještě nebyli, podívejte se na jejich stránky a určitě si návštěvu nenechte ujít. Bude se tam líbit nejen vám, ale i celé vaší rodině.

Více na www.toulcuvdvur.cz

Nabídka koček ze Sušice

Šance pro kočku, z. s.
Hrádecká 493, Sušice
tel. č.: 731 241 782, 604 655 057
č. účtu: 200 095 20 43 / 2010
www.sanceprokocku.cz
https://www.facebook.com/sanceprokocku/

Konec doby klecové

500 000 občanů EU už podepsalo evropskou občanskou iniciativu (EOI), která odstartovala loni v září. Kampaň Konec doby klecové pro všechna hospodářská zvířata v EU tak vstupuje do druhé poloviny.

Mezinárodní organizace Compassion in World Farming (Soucit ve světovém zemědělství, CIWF) spojila síly s dalšími více než 140 organizacemi zaměřenými na ochranu zvířat a životního prostředí z celé EU, aby společně prosadily úplný zákaz klecových velkochovů na celém kontinentu. V posledních pěti měsících se

na podporu kampaně konalo bezpočet akcí pro veřejnost po celé EU, což se projevilo stále rostoucí pozorností médií na mezinárodní úrovni a v zájmu uživatelů sociálních sítí. Ke kampani se přidávají také populární osobnosti, jako je například Ricky Gervais, oblíbený komik a režisér, nebo světoznámá herečka

a modelka Pamela Anderson. CIWF s partnerskými organizacemi pokračují ve spolupráci, aby dosáhly potřebného jednoho milionu podpisů, a ukončily tak dobu klecovou jednou provždy.

Romana Šonková, členka výboru EOI a zástupkyně CIWF v ČR, uvedla: „Jsme v půli cesty k vítězství. Evropská iniciativa Konec doby klecové je největší kampaní za zlepšení života hospodářských zvířat s největším počtem zapojených organizací, jakou tato generace zažila. Už 500 000 obyvatel EU jasně prokázalo své přesvědčení, že si hospodářská zvířata zaslouží lepší život, než kruté věznění v klecích. Podaří-li se nám do letošního září nasbírat další půl milion podpisů, společně vybojujeme hospodářským zvířatům lepší budoucnost.”

Více než 300 milionů prasnic, nosnic, králíků, křepelek, kachen, hus a telat je v EU vězněno v klecích. Většina klecí je holá, stísněná a neumožňuje zvířatům volný pohyb ani přirozené chování. Klece jsou kruté a naprosto zbytečné, neboť existují ověřené alternativní způsoby chovu, jako jsou volné chovy s výběhy nebo pastevní chovy. Pokud EOI uspěje, přinese doslova zemětřesení do živočišné výroby a ušetří stovky milionů zvířat v Evropě zbytečného utrpení. Bude to obrovský krok na cestě ke konci průmyslových velkochovů.

Romana Šonková dodala: „Život v kleci není žádný život. To se musí změnit. Například prasnice by měly mít alespoň prostor se otočit, nosnice protřepávat křídla, projít se a králíci zase skákat a panáčkovat. To jsou jejich zcela základní životní projevy, které jsou jim v klecích upřeny. Chceme-li zvířata využívat pro výrobu svých potravin, dopřejme jim život, který stojí za to žít!”

Iniciativu můžete podpořit na webové stránce http://konecdobyklecove.cz/

Benjamínek a Gracielka

Benjamínek a Gracielka se narodili v útulku. Je jim jeden rok, obě kočičky jsou očkované a kastrované. Rády se mazlí, jsou pořádně zvědavé a všechno zkoumají. Zkrátka sotva odrostlá koťata plná energie a radosti ze života. V novém domově potřebují zaměstnat spoustou her, proto by pro Benjamínka a Gracielku bylo nejlepší, kdyby mohli jít do adopce spolu. Benjamínek i Gracielka jsou kočičky bytové.

Cindy

Kočičku Cindy a jejích sedm sourozenců zanechal majitel u domku, který prodal. Koťata bezradně běhala po přilehlé silnici sem a tam. Nevěděla, co se stalo, kde je člověk, který je krmil, proč nemohou domů, kde je máma, a hlavně vůbec neměla ponětí, co dál. Měla však velké štěstí na nálezkyni, která jela kolem, zastavila, a když zjistila, jak se věci mají, hledala pro koťata pomoc, a tak se dostala do místního útulku. Cindy je něžná kočička, která si vás bude hlídat na každém kroku. Bude za vámi chodit jako stín, protože společnost lidí neustále vyhledává. Cindy je kastrovaná a očkovaná. V létě jí bude rok. Hledáme pro ni domov pouze v bytě.

Jonatánek

Jonatánek má stejný osud jako sestřička Cindy. I on je očkovaný a kastrovaný. Jonatánek je velký suverén, okamžitě s každým kamarádí. Má rád lidi i ostatní kočky. Nechá se pomazlit, drbání miluje, spokojeně při něm vrní. Jonatánek je kocourek, který by měl žít v bytě a s lidmi, kteří se mu budou s láskou věnovat.

Lucinka

Čtyřletou Lucinka někdo vyhodil na ulici i s čerstvě narozenými koťaty. Počáteční péči jí poskytla hodná paní, následně putovala celá rodinka do útulku. Lucinka byla zpočátku bázlivá, hodně se bála útulkových kočiček, a tak byla téměř pořád schovaná. Stále ještě si drží odstup, ale už se osměluje. Lucinka je veliký mazel, ale byla by šťastnější jako kočičí jedináček. Půjde do rukou hodného člověka, který jí dopřeje vše potřebné a ještě trochu navíc. Lucinka je kočička do bytu!

Natálka

Natálka je dvouletá kočička. Je to mazlivá a hodná kočičí dáma, která si moc zaslouží dobrý domov v rodině kde ji budou milovat a pečovat o ni, jak si zaslouží. Natálka musí být v domácnosti jediným zvířecím členem, protože jde ve vztahu k ostatním zvířatům o hodně dominantní kočičku. Důležité také je, aby v blízkosti nebydlel žádný pejsek, a to ani na doslech. Víme, že se pro takovou kočičku hledá domov těžko, ale právě proto za ni moc prosíme. Hodila by se jako společnice i ke staršímu člověku, který má stejně jako Natálka rád svůj klid.

Hercule Poirot

Hercule Poirot se do útulku dostal se sourozenci den po svém narození. Jejich maminku někdo vyhodil, když byla březí. Chodila od jedné chaty ke druhé a nevěděla, kde svá koťata porodí. Nakonec ji našli hodní chataři, ubytovali ji na verandě a ráno byla koťátka na světě. Poirot je sebevědomé kotě plné energie. Je zvídavý, veselý a v lidské společnosti se cítí jako na výsluní. Potřebuje parťáka na hry a mazlení. Kočičí společnost uvítá. Je mu rok. Je očkovaný a kastrovaný. Hodí se výhradně do bytu.

Rendlička

Rendlička je zhruba dvouletá, kastrovaná, očkovaná kočička. Někdo ji vyhodil i se čtyřmi koťaty u frekventované silnice. Bezradně tam stála, snažila se koťata udržet pohromadě a nevěděla co dělat. Rendlička i všechny její kočičí děti jsou přítulné a mazlivé. Jen při nálezu byly neskutečně vyhublé, ale evidentně zvyklé na lidskou společnost. Rendlička měla ze začátku problém s uzavřeným prostorem, ale zvykla si. Čeká tu na někoho, kdo ji bude mít rád.

Štěpánka a Štěpánek

Štěpánka a její bráška Štěpánek byli nalezeni ve Štěpánovicích jako malá, podvyživená, začervená a zablešená koťata. Dlouho byli ve velmi vážném stavu, byly to jen kostřičky potažené kožíškem. Nerostli, nepřibývali na váze, ale to vše už mají naštěstí za sebou. Dnes jsou to krásná, velmi živá koťata. Chvilku nepostojí, mají stále co dělat. Jsou to ale také velcí mazlíčci. Štěpánka je velmi energická kočička. Štěpánek je zase neskutečný mazel, který dá společnosti lidí přednost před vším ostatním. Je mírně posedlý míčky všech typů a barev, všem je v útulku krade a schovává si je na neuvěřitelná místa. Štěpánka i Štěpánek jsou na sobě hodně závislí, a proto by měli jít do nového domova – výhradně v bytě nebo uvnitř domu - společně. Dočkají se?

Stopáž26 minut
Rok výroby 2019
 P ZJ ST AD HD