Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Pták roku: hrdlička divoká

Titul Pták roku uděluje Česká společnost ornitologická pravidelně již od roku 1992. „Je to bezesporu jedna z nejoblíbenějších kampaní České společnosti ornitologické a veřejnost i média každý rok s napětím očekávají, který z opeřenců se stane aktuálním Ptákem roku. Udílením tohoto čestného titulu upozorňujeme na zajímavé ptačí druhy žijící kolem nás a vybízíme veřejnost k jejich sledování a praktické ochraně. Zároveň tím podněcujeme zájem lidí o ptactvo a přírodu obecně,“ říká Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické a dodává, že ptáka roku vybírá Výbor České společnosti ornitologické a obvykle se jím stávají pro lidi zajímavé, známé nebo u nás hojné druhy, které je možné snadno pozorovat nebo se přímo aktivně zapojit do jejich ochrany.

Pro rok 2019 se stala Ptákem roku hrdlička divoká. V reportáži se dozvíte, proč padla volba zrovna na tento ptačí druh, hrdličku si budete moci prohlédnout a poznat ji trochu blíže a také uslyšíte její hlas. Takže při další návštěvě v přírodě už budete vědět.

Teriéři

Americký stafordshirský teriér

Temperamentní teriér pochází, jak jeho jméno napovídá, z USA. Patří mezi větší teriérská plemena a charakterizuje jej vzhled sportovce. Má velké množství energie. Má krátkou srst, jež nevyžaduje úpravu. Není náročný na výživu nebo péči. Potřebuje ale zaměstnání a od štěněčího věku jasně daná pravidla chování. V některých státech amstafa řadí mezi bojová plemena. Ve správném příslušníkovi plemene nadměrná agresivita není a určitě ji nemá ve vztahu k lidem. Plemeno se hodí pro sportovně založené lidi. Americký stafordširský teriér, který nemá denně příležitost uplatnit svojí energii, bude smutný a problematický pes. Plemeno se dožívá 13–15 let.

Autorka textu: Vladimíra Tichá

Rozloučení se Zuzanou Semelovou

Po těžké a velmi rychlé nemoci zemřela 12. 2. 2019 Zuzana Semelová, inspektorka Ligy na ochranu zvířat ČR. „Ochranu zvířat v České republice tak zasáhla krutá rána. Přišli jsme o výraznou osobnost a odbornici, letitou bojovnici za práva zvířat,“ uvedla Dagmar Kubištová, předsedkyně Ligy na ochranu zvířat ČR, která v medailonku společně s Martou Kubišovou a dalšími ochránci zvířat na Zuzanu Semelovou zavzpomíná.

Zuzana Semelová založila společně s Radovanem Valešem a akademickou malířkou Matyldou Dorazilovou v roce 1990 Ligu na ochranu zvířat ČR. Zuzana Semelová se také podílela na vzniku prvního znění zákona na ochranu zvířat v ČR, stála u zrodu prvních útulků u nás a byla velkou ikonou ochrany zvířat i v médiích. Mnoho let působila jako členka Ústřední komise pro ochranu zvířat při Ministerstvu zemědělství.

Zuzana Semelová zasvětila zvířatům v nouzi celý život. Milovala přírodu a ctila život i toho sebemenšího broučka nebo pavoučka. V posledních letech s ní sdílelo domácnost pět koček, které zachránila z ulice.

Veterinární poradna

Blechy a klíšťata

Pokud vaše kočka chodí ven, hrozí jí riziko napadení zevními parazity, jako jsou například klíšťata či blechy. Silné zablešení může u malých koťat způsobit i anemii – blechy sají krev. U dospělých koček je problém hlavně alergie na bleší kousnutí, konkrétně bleší sliny (FAD), což způsobuje výraznou svědivost, kočka se drbe, častěji se myje poškubává kůží na těle a pokud se problém neřeší, může se rozvinout i sekundární zánět kůže. U alergických koček ale nemusíme najít žádné blechy, takže to, že kočka žádné blechy nemá není směrodatné. K projevům alergie stačí kousnutí i od jedné blechy.

Jak zjistíte, jestli má kočka blechy? Snadno! Stačí namočit ubrousek vodou a pohladit s ním několikrát kočku na různých místech. Pokud má v srsti bleší trus – černé tečky, tak se na ubrousku rozpíjet do červena – blechy totiž kálejí natrávenou krev.

Pokud kočka chodí ven a není ošetřena proti klíšťatům, může jich domů přinést i několik desítek, není pravda, že by klíšťata napadala kočky méně často než psy. Spíše naopak, když kočka loví a proplétá se různým křovím a vysokou trávou, tak prochází místy, kde je zvýšený výskyt klíšťat a určitě si nějaká odnese. Nebezpečná nejsou jen klíšťata jako taková, ale také nemoci, které přenášejí.

Je tedy třeba naše kočky chránit před těmito parazity vhodnými přípravky, buď v podobě pipetek, tabletek nebo obojků. Šampony a koupele jsou nevhodné, protože nepůsobí na prostředí, kde hlavně blechy a jejich vývojová stádia žijí. V boji s blechami je tedy důležité i ošetření prostředí. Rozhodně nedoporučuji přípravky s permetriny, protože jsou pro kočky velmi toxické a mohou způsobit rychlou smrt v křečích, a to i v případě, že takovým přípravkem byl ošetřený pes, který s kočkou žije ve stejné domácnosti.

Autorka textu: MVDr. Martina Načeradská

Nabídka koček z Klecan

Pozor kočka! z.s.
Do Klecánek 24, Klecany u Prahy
tel. č.: 603 800 338
č. účtu: 280 049 17 75 / 2010
www.pozorkocka.cz

Blažek

Blažek je vychovaný, hravý, čistotný, mazlivý kocour. Zvyklý na jiné kočky, v jídle nevybíravý. Miluje mazlení, drbání, nošení v náručí, ležení na klíně. Doteď zvyklý doma s možností výběhu ve voliéře, nebo ohraničeném, zabezpečeném pozemku. Je to úžasný kocour, krásný a statný. Bude ozdobou každého bytu či domku.

Esterka

Neskutečně mazlivá kočička Esterka musí být u všeho. Moc ráda se mazlí, ducá hlavičkou a nechá se chovat. Neškrábne vás ani při hře. Esterka je vítací typ, a tak i v nové domácnosti klidně uvítá ještě jiného kočičího kamaráda. V jídle je Esterka nevybíravá. Vidí hůř na jedno oko, ale komu by to vadilo? Esterce rozhodně ne.

Jonathan

Asi čtyřměsíční Jonathan se chytil do sklopce v areálu v Horních Počernicích v rámci kastračního programu. Jonatánek byl vystrašený a bojácný, ale už se nechá pohladit i pochovat. A tak si myslíme, že z něj bude brzy mazlíček k pohledání. Ve všem se opičí po sestřičce Renetce. Jonathan by byl rád za nový společný domov.

Kuky

Kuky je kočička, která se po domluvě vrátila do depozita z náhradního domova. z umístění. Jako kotě žila u Libeňského mostu v Praze a když se dostala do útulku byla v hodně zuboženém stavu. Vypadalo to, že Kuky nikdy nebude chodit. Po mnoha vyšetřeních a hledání příčiny jejího stavu, na to pan doktor kápnul, nasadil léčbu a Kuky lítá jako čert. Kuky je mazlivá, vrnivá, hravá. Zabaví se vším, co ji dáte. Postelové spaní zvládá na jedničku. Všude je hned doma. Kuky může být v novém domově zvířecím jedináčkem nebo jako kámoška k jiné kočičce. Kuky je to fuk, užívá si život plnými doušky a bere ho se vším, co ji přinese.

Vincent

Vincent se potuloval po ulicích v Jičíně. Nakonec narazil na hodnou paní, která ho nakrmila, a tak se rozhodl, že u ní zůstane. Seděl o domku a mňoukal a mňoukal. A tak se přestěhoval z Jičína do Prahy. Vincent má chromou levou přední nožku, asi neurologický problém z minulosti. Občas ho také trápí zažívací problémy. Možná bude muset dostávat jen speciální dietu. Ale je to velký mazel, chová se, drbe se a vypadá jako nejšťastnější kocour na světě.

Opavie

Jedna z nejmazlivějších a nejhodnějších koček co prošly spolkem Pozor kočka! je zcela jistě kočička Opavie. Vzorná máma, klidná, trpělivá. Miluje hlazení, chování, pozornost člověka. A nejvíc se jí líbí u někoho na klíně. Opavie se hodí k někomu, kdo bývá více doma. Bude výbornou společnicí pro staršího člověka.

Kleopatra

Krásná, bílomourka Kleopatra přišla do depozita jen na kastraci. Ale protože rovnou prohlásila, že na venkovní živoření už nemá chuť, zůstala. Je to dámička, mazlivá, přítulná, ale jen když ona potřebuje. Packou Vám naznačí, že už hlazení bylo dost. Jinak se nejraději povaluje na polštáři, na gauči či křesle a nechává se obdivovat. V novém domově by mohla být i sama, i když ostatní kočky jí nevadí. Je spíše trochu bojácnější.

Santa

Mouráček Santa je mazlivý kocour. Je to nohaté, dlouhé stvoření, které vrní blahem, když ho drbete pod bradičkou nebo na bříšku. Ale dovede také pěkně lumpačit. Nejraději leze po výškách, na skříně, na poličky... to ho moc baví. Santa je zvyklý na společnost dalších koček. V novém domově bude nutně potřebovat kamaráda, jinak je schopný obrátit byt vzhůru nohama. Klidně by se skamarádil i s malým hodným pejskem. Jestliže nechcete doma pecivála, pořiďte si Santu.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2019
 P ZJ ST AD HD