Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Jaké zdravotní problémy s sebou nese bílé zbarvení zvířat

Bílá barva je u zvířat v určitých případech nositelem hluchoty, slepoty, vážných dermatologických a dalších problémů. Ale existují plemena psů, například bílý švýcarský ovčák, bišonek nebo takzvaný westík, ke kterým bílá barva kožíšku prostě patří. V reportáži najdete informace o tom, proč s sebou bílá barva nese zdravotní problémy, které druhy zvířat to postihuje a proč. Kromě rozhovoru s veterinárním lékařem, vám nabídneme i příběhy majitelů zvířat, která v souvislosti se svým zbarvením některý závažný zdravotní problém mají. Dozvíte se také, že se třeba s hluchým pejskem dá dobře a spokojeně žít a domlouvat se pohodlně znakovou řečí. Když se chce, tak jde zkrátka všechno.

Teriéři

Erdelteriér

Původně býval nazýván airdale teriér. Je to největší teriérské plemeno. V porovnání se svými menšími kolegy je klidnější. Je výborně ovladatelný a od původního loveckého psa se jeho využití přesunulo do oblasti služební. Je výborný záchranář, miluje děti a rodinný život. Vzhledem ke své velikosti je trochu náročnější na množství krmiva. Jeho srst je hrubá a upravuje se trimováním. Ve Švejkovi pana Haška je postava četníka ve výslužbě pana Theodora Rottera. Ten pán opravdu existoval. Byl velkým propagátorem využití služebních psů. Cvičil řadu plemen včetně erdelů. Péče o plemeno je středně náročná. Erdelové se dožívají cca 13 až 15 let.

Autorka textu: Vladimíra Tichá

Máme rádi potkany

Uvažujete o tom, že byste svou rodinu rozšířili o zvířecího člena a přemýšlíte o myšákovi? V reportáži vám poradíme, jak na to. Co všechno je potřeba předem zvážit, jaké nároky má potkan na péči, co mu předložit k jídlu, jestli je vhodnější zvolit samičku nebo samečka a zda je vhodné chovat myšku jako jedináčka nebo raději ve dvou a co s tím, když najednou začne kousat? A hodí se vůbec potkan do rodiny s dětmi? Možná vás také bude zajímat rozdíl mezi krysou a potkanem i historie chovu nebo to, že i potkani mají svůj útulek – Potkaní klokánek.

Více informací najdete na stránce: www.czkp.cz

Nabídka koček z Černiv

Azyl pro opuštěné kočky LUCKY, z. s.
Černiv 30 (u Lovosic)
Tel. č.: 416 591 322, 777 444 373 (otevřeno po tel. dohodě)
Č. účtu: 100 565 93 19 / 0800
www.azyllucky.estranky.cz
https://www.facebook.com/AzylProOpusteneKockyLucky/

Bobtík

Kocourek Bobtík přišel do azylu Lucky už bez ocásku. Následně mu byly odstraněny srůsty na třetím víčku a dočkal se kastrace i očkování. Bobtík je velký mazel. Jsou mu asi dva a půl roku. V novém domově by potřeboval kamaráda na hraní. Líbilo by se mu trvalé bydlení v bytě, ven se moc nehrne.

Pedro

Pedro je krásný velký kocour. Je mu něco mezi šesti a osmi léty. Pobýval v areálu továrny, kde ho jodní lidé krmili, ale po dvou měsících ho našli zraněného, sraženého autem, a tak kočičáka přivezli do útulku, kde se mu dostalo potřebné péče. Po oboustranné zlomenině pánve zůstaly Pedrovi trvalé následky. Sice chodí, ale pohybuje se strnule a nejistě. Ale kocourkovi nic neschází, ani ho nic nebolí a života si užívá plnými doušky. Jen by k tomu trvalý domov u hodných lidí, kteří ho budou mít rádi takového, jaký je. Pedro je hodný a kontaktní, nechá se hladit i nosit – v tom si velmi libuje. Výborně by se hodil ke staršímu člověku jako společník.

Gouda

Gouda se narodila už v útulku, týden poté, co sem přijali jejich maminku. Kočičce je necelý rok a je to veselé a hravé kotě. Užijete si s ní hodně legrace, pokud jí nabídnete pomocnou ruku a svůj domov. Gouda je očkovaná.

Kája

Kocourek Kája byl nalezen ve špatném stavu – s bolestmi bříška a s rozsáhlým zamořením svrabem. Pokožka mu doslova popraskala a začala se hojit až po dobraných lécích a pravidelném ošetřování mastičkou. Teď už je zase čilý a má se k světu. Kájovi jsou asi dva nebo tři roky. Je hodný, má velmi rád děti a miluje mazlení. Nejraději by byl v bytě jako zvířecí jedináček.

Fanynka

Fanynka a její čtyři děti byli nalezeni v nedaleké pískovně. Nejpravděpodobnější je, že je tam někdo odvezl a nechal vlastnímu osudu. Naštěstí je našli hodní lidé, a tak celá kočičí rodinka putovala do místního azylu. Kočička Fanynka je velmi kontaktní, mazlí se a je na ní vidět, jak moc je ráda, že má střechu nad hlavou. Fanynce je asi rok. Její děti už nové domovy našly, a tak se teď snažíme pomoci i jejich mamince.

Majda

Tříbarevka Majda je asi roční kočička. Je to velký mazel, ale v žádném případě se nehodí do hlučné rodiny s dětmi. Nejlépe by se jí dařilo v bytě nebo v domku se zabezpečeným výběhem. Pokud se budete Majdě dostatečně věnovat, může být v domácnosti sama. Pokud však chodíte do práce a tolik času na kočičku mít nebudete, měla by mít v novém domově hodnou a hravou kočičí kamarádku nebo kamaráda. Majda je kastrovaná a očkovaná.

Miloušek

Miloušek je asi deset měsíců starý kocourek. V životě zatím moc štěstí neměl, ale nijak ho to naštěstí nepoznamenalo. Je to veselý a hravý kočičák. A už by také rád dostal stálý a bezpečný domov, kde by uvítal kočičího parťáka na nejrůznější lumpárničky.

Macík

Kocourek Macík žil u domova důchodců v Lovosicích. Dostal se tam se svým majitelem. Dokud pán žil, bylo vše v pořádku. Pak ale pán zemřel a Macíkovi nastaly zlé časy. Na pozemku najednou začal vadit, lidé ho vyháněli, házeli po něm kameny... Stal se jedním z nechtěných a nemilovaných zvířátek, kterých je všude plno. Macík ale na lidi nezavřel. Je to krásný, velký kocour, který za mazlení dá život. Tedy pokud ho zrovna nechcete mazlit u jídla – to si tvrdě brání, syčí a ukazuje zoubky i drápky. Kocourek už je starší – je mu asi deset let – a tedy dávno za hranicí, kdy mají kočičky ještě běžně šanci na nový domov. My ale stejně doufáme, že se najde někdo, kdo Macíkovi dopřeje vyhřáté místo na gauči a hodně lásky.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2019
 P ZJ ST AD HD