Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Be Sea!

BE SEA je projekt zaměřený na ochranu oceánů, a to za pomoci umělců a designérů.

Princip jejich pomoci spočívá v tom, že umělec, designér organizaci Be Sea věnuje své dílo a výtěžek z něj putuje na záchranu tmavomodrých hlubin, k podpoře oceánů. S cílem přispět k záchraně oceánů založila vysokoškolská studentka Anna Milerová projekt, který propojuje ekologii a svět umění. Rodačka z Jaroměře kolem sebe za pár měsíců vytvořila desetičlenný tým podobně smýšlejících nadšenců. Po své zkušenosti s potápěním a po návštěvě rybích tržnic v Lomboku a na Srí Lance se rozhodla učinit konkrétní krok na záchranu mořských živočichů, zvláště žraloků, kterých ke své hrůze viděla spousty mrtvých a zhrozila se, jak se k nim, ale i k dalším mořským tvorům, rybáři chovají. V dnešní době nejsou žraloci masakrováni ze strachu, hrají zde roli peníze. Ze žraločích ploutví se dělá polévka, oblíbená především v Asii, kde věří, že je výživná. Žraločí maso ale obsahuje největší množství rtuti ze všech ryb. Navíc ploutve jsou pro člověka špatně stravitelné. Konzumace této polévky tedy není blahodárná, je pro člověka nebezpečná.

V tržnicích Anna viděla velké množství tuňáků, sardinek, makrel, ale i korálových rybiček, krabů, langust, krevet, chobotnic a želv i rejnoků. Pro potápěčku, která dříve ryby jedla, to bylo těžké. Ryba je pro ní kámoš, jak říká, ne žrádlo, a obdivuje, jak jsou například tuňáci nádherní, jak se jejich stříbřité šupiny lesknou v oceánu, kam patří. Ale respektuje rybolov, pokud rybáři loví ryby na jídlo. Jenže pochopila rovněž, jak fungují želví farmy, které se pouze tváří, že želvy místní zachraňují tím, že vybírají hnízda vajíček. Jen málo z nich se dostane zpět do moře. Tyhle tzv. Turtle conservations vznikly z důvodu obchodu se želvovinou a želvími vajíčky. Anna si uvědomila, že je nutné učit místní a jejich děti, aby nevybíjeli mořské živočichy, nenosili odpadky na pláže a neházeli je do moře, aby si své prostředí začali chránit. Místním chybí osvěta, nikdo z nich neví, co odpadky způsobují, jaké škody způsobují v oceánu.

Organizace Be Sea uvítá pomoc dobrovolníků, ochránců přírody i sponzorů. Má i svůj e-shop s uměleckými díly, můžete jí pomoci i jejich koupí. I vy totiž můžete přispět na záchranu živočichů, které všichni potřebujeme, a zajímat se o to, co zvířatům škodí, apelovat proti nadměrnému používání plastů a pomoci plasty z moří uklidit.

Teriéři

Anglický bulteriér + minibulteriér

Anglické plemeno s dlouhou proměnlivou historií. Vyšlechtěn byl z buldoků a staroanglických teriérů a v XIX. století byl používán ke psím zápasům. V pozdější době byly zápasy zakázány a plemeno našlo uplatnění při loveckém výkonu a také jako společenský pes. Bulteriér má poněkud zvláštní vzhled. Lidé, kteří psům nerozumí, občas zvláště o bíle zbarvených bulteriérech říkají, že jim připomínají prasátko. Bulteriér má zvláštně utvářenou „klabonosou“ hlavu a oko, které není vůbec vypouklé a má tvar trojúhelníku. Takové oko se při bojích, ke kterým se kdysi bulteriér používal, zřídka poraní. Bulteriér je pes, který by se dal označit za čtyřnohého gladiátora. Je mohutný, ale nikoliv hrubý, a má výrazné osvalení. Je přátelský vůči lidem, hravý a při správné výchově poslušný a ovladatelný. Jeho srst je krátká a nevyžaduje takřka žádnou péči. Plemeno potřebuje pohyb, zaměstnání a lidi okolo sebe. Bulteriér se dožívá cca 12–15 let.

Plemeno se chová ve dvou velikostních rázech. Existuje totiž i miniaturní bulteriér, úžasné temperamentní plemeno, které je ve všech exteriérových znacích i povahových vlastnostech malou kopií svého většího kolegy.

Autorka textu: Vladimíra Tichá

Hutia kubánská

Hutia kubánská je hlodavec, který se podobá nutrii nebo velkému morčeti a pochází z Jižní Ameriky. Kdysi bývala hojná na Kubě a některých dalších ostrovech, ale dnes je mnohem vzácnější. Je to až šedesát centimetrů dlouhé a zavalité zvíře, s hustou rezavě hnědou, šedou nebo černou srstí, s hranatou hlavou a poměrně krátkýma nohama se štíhlými prsty, které má ocas téměř stejné délky jako tělo. Váží od 4 do 7 kilogramů. Ve své domovině obývá různé druhy tropických lesů, je denním, ale i nočním aktivním lovcem a živí se rostlinnou stravou i drobnými živočichy. I když na to nevypadá, velmi dobře šplhá po stromech, na nichž v mokřadech a mangrovech žije a ukusuje květy, listy a výhonky. Samice obvykle vrhá jedno až čtyři mláďata. Je to celkem mírné stvoření, které doplatilo na své chutné maso. V Zoo Praha se hutie chovají od roku 1963. První zvířata přišla přímo z Havany. U nás se pravidelně rozmnožují, dožívají se v zajetí jedenácti let a pozorovat hry malých hutií patří k veselým zážitkům.

Vraťme život do krajiny – petice za zdravé zemědělství

Česká společnost ornitologická a Českomoravská myslivecká jednota spouštějí petici žádající ministra zemědělství Miroslava Tomana, aby se zasadil o zdravé zemědělství v naší zemi. Česká krajina trpí vinou příliš intenzivního hospodaření. Ubývá motýlů a dalších opylovačů. Zajíci a dříve zcela běžné ptačí druhy už není tak snadné ve volné přírodě spatřit a některým, jako například sýčkovi nebo chocholoušovi, dokonce hrozí, že zcela vyhynou. „U řady druhů je úbytek skutečně enormní,“ říká ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek a dodává: „Jen od roku 1982, kdy začalo probíhat detailní sčítání ptáků, zmizelo z naší krajiny 50 % skřivanů, 82 % čejek a dokonce 97 % koroptví. Mnoho dříve zcela běžných druhů nyní balancuje na hraně přežití.“

Další problémy krajiny jsou dnes všeobecně známé. Kvalitní ornici ohrožuje masivní eroze, utužená půda bez organické hmoty není schopna zadržovat vodu. Pravidelné monitorování Českého hydrometeorologického ústavu ukazuje, že ve více než polovině podzemních vod se vyskytují pesticidy, nejvíc je jich v zemědělských oblastech. Po svažitém terénu velkých lánů (například na jižní Moravě) bez překážek steče voda a způsobuje erozi a bleskové povodně.

„Debata o budoucí Společné zemědělské politice dává příležitost, aby nový systém podporoval a odměňoval odpovědné hospodaření a kladl bariéru dalšímu ničení půdy, vody i přírody,“ uvádí Miloš Fischer, jednatel Českomoravské myslivecké jednoty. Společná zemědělská politika rozděluje ročně 58 miliard eur, tedy asi 1 450 miliard korun. „Jsou to společné peníze nás všech. Je zcela na místě požadovat, aby veřejné peníze přinášely veřejné hodnoty, ke kterým zdravá krajina, půda i voda rozhodně patří,“ dodává Zdeněk Vermouzek. „O budoucí podobě zemědělských dotací se rozhodne na základě jednání ministrů jednotlivých členských zemí. Prostřednictvím petice žádáme ministra zemědělství Miroslava Tomana, aby se zasadil o zdravé zemědělství v naší zemi,“ dodává.

Připojte se také! Více na stránce www.birdlife.cz

Nabídka psů z Němčovic

Útulek pro psy Němčovice
zařízení mikroregionu Radnicko
tel. č.: 602 799 335, 603 315 320
č. účtu: 843 454 369 / 0800
www.utulek.nemcovice.cz

Alda

Alda je osmiletý, stále aktivní pes kabrňák z obce Nepomuk. Je to kříženec německého špice a bohužel už je v útulku dlouho, od ledna 2013. Je vhodný na zahradu, ale nehodí se k dětem. Trochu pomalu se bude s novým pánečkem seznamovat, tak si raději naplánujte více návštěv v útulku.

Nor

Osmiletý kříženec labradora Nor se dočasně nachází v Litohlavech. Na nový domov čeká už téměř pět let. Je to společenský a naprosto pohodový pes, vhodný na zahradu, kde si vystačí sám, nevyžaduje neustálou pozornost. Jen nesnáší ostatní psy.

Nody

Šestiletý kříženec jack russel teriéra Nody čeká na nového páníka skoro dva roky. Je to milý, hodný pejsek, zotavený po zranění páteře, vhodný na zahradu. Budete-li ho častěji venčit, můžete ho mít i v bytě. Přestože je malý, troufá si na velké psy, ale k lidem i dětem je milý.

Hugo

Čtyřletý Hugo z Úněšova je v útulku nováček, ocitl se tu začátkem roku. Křížence bearded kolie, hyperaktivního mladého psa zatím nikdo nevychoval, a proto potřebuje hodně prostoru. Takže máte-li velkou zahradu, budete-li ho umět zaměstnat a naučíte-li ho základní povely a poslušnost, je to ten pravý pejsek pro vás.

Cita

Šestiletá kříženka boxera Cita pochází z Holoubkova a čeká na nové pánečky od podzimu roku 2017. Je to hodná, milá, hravá, ale hluchá fenka, která vyžaduje celodenní péči. Není vhodná do bytu, hodí se pouze do domu se zahradou, neboť v nepřítomnosti pána demoluje byt.

Sam

Tříletý výmarský ohař Sam je z Kařezu a přes rok čeká na umístění. Původní majitel nezvládl jeho výchovu, protože potřebuje zkušeného chovatele s pevnou rukou, hodně práce a zátěže, zkrátka důslednou výchovu. Je třeba dát mu najevo, kdo je doma pánem a nepolevit.

Ben

Třináctiletý kříženec Ben je ideální, hodný pejsek ke starším lidem, se kterými stráví podzim svého života. Je zvyklý být hodně doma, je to čistotný a vděčný mazel. Po ročním pobytu v útulku je vděčný za každé pohlazení.

Pes

Tvrdohlavá Sheila

Sheila je na první pohled roztomilá fenka plemena čau-čau. Na ten druhý je však jasné, že i když jí lidé ani psi nedělají problém, s posloucháním povelů už to tak jednoduché není. Majitelka Veronika je v rizikovém těhotenství a přemýšlí, jak bude dítě vychovávat s neposlušným psem. Sheila je nezvladatelná na vodítku, neposlouchá povely své majitelky a občas vůči ní bývá i agresivní. Ruda Veronice doporučuje, aby povely neopakovala a volila je správně. Musí být s vodítkem důsledná a lépe pracovat s vedením doteků.

Kočka

Vystresovaná Pepina

Ve Stráži nad Nisou na nás čeká pětatřicetiletá Jana, majitelka kočky Pepiny. I ona čeká přírůstek do rodiny, a právě proto potřebuje tak akutně pomoct se svojí kočkou. Pepina útočí na kočku Ťapinu a díky neurologické poruše se točí dokola a také značkuje po celém bytě. Jana by chtěla své kočce pomoct, ale neví, kde začít. Klára má jasno. Jana by měla co nejdříve v bytě umístit více kočičích záchodů a změnit druhy podestýlky. Důležité je zavírat dveře na verandu a zvýšit Pepině aktivitu. Vše ovšem až po návštěvě veterináře.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2019
 P ZJ ST AD HD