Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Příběh psa Nera - z útulkového psa komisařem Rexem

Miroslav Šůs s přítelkyní se rozhodli, že si pořídí pejska. Od začátku bylo jasné, že pomohou psovi z útulku, a tak vybírali na webových stránkách. Nakonec padla volba na křížence německého ovčáka a beaucerona z nabídky spolku Psí štěstí, který pomáhá opuštěným a týraným psům prostřednictvím dočasné péče. A Nero, takové jméno pejsek dostal, se stěhoval do Plzně.

Miroslav Šůs pracuje u Městské policie, a protože má ke zvířatům hodně blízko, vždy ho zajímala práce psovoda. Jeho kamaráda Václava Prášila, který má s výcvikem psů zkušenosti, napadlo, že by se Nero výborně hodil pro policejní práci. Slovo dalo slovo a Nero se začal připravoval na zkoušky. Ty úspěšně složil letos na podzim se z něj stal policejní pes. I takovou kariéru může udělat pejsek z útulku.

Zvíře vadí, právník radí

Podvod

Rodina si koupila štěně, údajně čistokrevné a s rodokmenem. Převzali si ho na chodníku před domem chovatelky. Když štěně vyrostlo, ukázalo se, že to není žádný psí aristokrat, ale výrazně levnější plebejec. Chovatelka se vymlouvá, prý už chovné rodiče nemá, na nic si nepamatuje a o nějaké reklamaci nechce ani slyšet. Jak se domoci náhrady?

Respondent: Mgr. Petr Novák

Jak se zachovat při kolizi auta se zvěří

Snad každý známe někoho, komu se něco podobného stalo, pokud jsme tuto zkušenost nezažili na vlastní kůži. Víte ale, jak se správně v podobné situaci zachovat? Kdo je zodpovědný za odstranění těla zvířete a jaký postih hrozí tomu, kdo by srážku se zvěří neohlásil, případně si maso zvířete nechal, aby je mohl využít k vlastní konzumaci, nebo je dokonce prodat? To je nejen nelegální, ale mohli byste si tím přivodit i vážné zdravotní problémy.

Při dopravní nehodě vzniklé srážkou se zvířetem je obvykle nejlepší zavolat Policii ČR nebo městskou policii. Můžete také kontaktovat místní obecní úřad nebo osobu hospodáře místního mysliveckého spolku. Další variantou je některá ze sítě záchranných stanic pro volně žijící živočichy, kde se o zvíře postarají.

Při dopravní nehodě vzniklé srážkou se zvířetem je obvykle nejlepší zavolat Policii ČR nebo městskou policii. Můžete také kontaktovat místní obecní úřad nebo osobu hospodáře místního mysliveckého spolku. Je-li zvíře zraněné (a není-li zranění fatální) je vhodné zavolat některou ze záchranných stanic pro volně žijící živočichy.

Oslovili jsme zástupce myslivců, policie i Státní veterinární správy a v reportáži nabízíme ucelenou informaci o tom, jak se v případě kolize auta se zvěří správně zachovat.

Nabídka koček z Dolních Měcholup

Útulek pro kočky Dolní Měcholupy
Dolnoměcholupská 58/27, Praha 10
tel. č.: 222 02 5929
www.upozpraha.cz

Fredy

Fredy je deset let starý orientální kocourek. Je to věrný společník milující procházky na vodítku. I přes svůj vyšší věk je stále velice aktivní a potřebuje někoho, kdo na něj bude mít dostatek času. Fredy by rád našel domov, kde by mohl být jako rozmazlovaný jedináček, jelikož přítomnost jiných koček nenese zrovna nejlíp.

Lucinka

Lucinku někdo záměrně vyhodil v přepravním boxu spolu s pelíškem, krmivem a dalšími chovatelskými potřebami. Lucinka si v útulku prošla dlouho léčbou a již brzy bude hledat nový domov. Pokud toužíte po sněhově bílé, elegantní kočičce, která je neustále pozitivně naladěná, je pro vás Lucinka tou správnou volbou.

Jofrrey

Jofrrey se dostal do útulku s ošklivou zlomeninou stehenní kosti, a proto u něj byla nezbytně nutná operace. Vše se nádherně hojí a díky pravidelným rehabilitacím začíná kocourek nožičku pomalu zatěžovat. Je to mladý uličník, neposedný jak pytel blech. Udržet ho v klidu je nadlidský úkol. Díky svému handicapu by Jofrrey potřeboval bydlet v bytě, nebo v domečku bez přístupu ven. Kocourkovi je přibližně půl roku a rád by našel hodného páníčka nebo paničku se kterými by si užil hodně legrace.

Smolíček

Kocourkovi Smolíčkovi zatím štěstí příliš nepřálo. Do útulku se dostal v kritickém stavu. Přišel vážně zraněný, nejspíš po srážce s autem. Ošklivě zlomenou nožičku se podařilo zachránit, ale Smolíčkův ocásek byl bohužel v takové stavu, že všechna snaha o jeho záchranu byla marná. I přes veškeré útrapy, kterými si tento mladý roční kocourek prošel, se Smolíček vzpamatoval. Je to statečný a velice milý kočičí kluk. Smolíček hledá spřízněnou duši, které nebude vadit jeho drobný handicap a která mu vynahradí veškeré utrpení, které až dosud zažil.

Matyáš

Kocourka Matyáše nalezla hlídka Městské policie v pražských Malešicích. První dny v útulku byl nedůvěřivý, ale pak zjistil, že teplý pelíšek a neustále plná mistička jsou docela fajn. Nyní už se hlazení doslova dožaduje. Matyáš bude pro nového majitele věrným, domácím společníkem.

Mája?a?Pája

Mája a Pája. Naprosto úžasná pětiměsíční koťecí banda se našla ve škole v Kobylisích. Zda se tato neposedná koťata chtěla ve školních lavicích něčemu přiučit, anebo je ve škole někdo záměrně odložil, se nepodařilo zjistit. Pája je krásný, černobílý kocourek a jeho sestřička Mája má překrásně zbarvený tříbarevný kožíšek. Spolu tvoří správné kočičí komando, ale není podmínkou, aby do nového domova odcházeli společně, i když oni by rádi. Přijeďte si do útulku pro pořádnou dávku kočičího štěstí.

Berta

Berta je vznešená kočičí aristokratka. Její nádherný modře zbarvený kožíšek doslova nabádá k neustálému hlazení. Bertička se našla v Praze 5 v Košířích. Zmateně pobíhala po ulici a hledala svého majitele. Zda se ztratila, nebo jí někdo vyhodil, nevíme. Zatím stále čeká, zda si pro ni její majitel do útulku nepřijde. Pokud znáte Bertu a víte, komu patří, kontaktujte prosím útulek.

Meduňka a Třezalka

Tyto dvě nádherné kočičí slečny byly nalezeny v pražských Řeporyjích. Jsou přibližně půl roku staré a společně tvoří nerozlučnou dvojku. Jedna o druhou náramně pečují a nejraději by do nového domova odešly společně. Meduňka i Třezalka budou skvělými kamarádkami a věrnými společnicemi do klidné domácnosti bez malých dětí.

Jistě je nám všem zcela jasné, že vybrat si tu správnou psí nebo kočičí rasu do své rodiny je základem úspěchu budoucího pohodového soužití. Každé plemeno má své potřeby, vyžaduje různé množství času, prostoru i péče. Samozřejmě i v tomto dílu zjistíme, jak se mláďátkům daří v nových domovech, když se naši odborníci vydají po čase na návštěvu.

Pes

Výběr štěněte

Mladý pár z Prahy se rozhodl poprosit o pomoc se správným výběrem štěněte. Markéta má vybrané plemeno bernského salašnického psa a Rudovi klade řadu otázek. Je vidět, že kvůli své dceři nechce nic podcenit. Ruda ji přesvědčil, že vzhledem k podmínkám, ve kterých pejsek bude žít, by si měla vybrat „klidného kluka“.

Kočka

Výběr kotěte

Vybrat koťátko jako kamaráda pro sebe i svého psa Montyho se rozhodla sympatická Klářina babička. Je celoživotní milovnice psů, ale hledá kočku nebo koťátko „na mazlení“. Uvědomuje si však, že je potřeba se o kočku vždy postarat. Klára Vodičková jako vždy uděluje cenné rady. Přemýšlí, kam umístit škrabadlo, jaké jsou vhodné zábavné hračky či stelivo. Poradí také s úpravou balkonu. Upozorňuje i na očkování a odčervení. Klárka jde s babičkou vybrat kotě do kočičího domova, se kterým má dlouhodobě dobré zkušenosti.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2018
 P ZJ ST AD HD