Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Jsou naháči psi pro alergiky?

Představíme vám dva zástupce málopočetných psích plemen, o nichž si lidé myslí, když si je pořizují, že na ně nebudou alergičtí. Uvidíte, jak se chovají mexičtí a peruánští naháči. Čím jsou specifičtí a jaké mají nároky? Není jim ve střední Evropě zima? A jak je to s jejich protialergenní pověstí, vyhovují, nebo vadí alergikům víc než bezsrsté kočky? Podíváme se za nimi k dlouholetým chovatelkám, které nám je představí.

Zvíře vadí, právník radí

Billboard

Majitelé nechali svého psa vyfotit na billboard. To bylo radosti, že se jejich miláček proslavil. Ale jak čas plynul, pocitu hrdosti i radosti ubývalo. Slíbený honorář totiž nepřicházel. Mnohokrát marně telefonovali do agentury a připomínali se. Předem nepodepsali žádnou smlouvu. Spoléhali se jen na ústní tvrzení, že agentura spočítá odměnu podle počtu umístěných billboardů. Firma na urgence nereaguje. Co teď? Jak se domoci honoráře?

Hovoří Mgr. Petr Novák, právník, www.vasenaroky.cz ve smyslu: Ve většině případů není zákonná povinnost uzavírat smlouvy písemnou formou, ale každý by si měl uvědomit, že se tím vystavuje riziku následného sporu o to, co vlastně bylo sjednáno, či dokonce o to, zda vůbec nějaká dohoda existovala. Obecně platí, že pokud není cena sjednána, ale lze dovodit, že jde o úplatný vztah, platí se cena obvyklá. Je si pak třeba uvědomit, že v popsaném případě nejde o odměnu za užití fotografie, ale za pózování k fotografování (psí modeling). Pokud majitel souhlasí s fotografováním s tím, že za užití fotografie má dostat finanční odměnu, mělo by být ze smlouvy jasné, jaké užití fotografie smlouva pokrývá a jakou odměnu za to majitel dostane. Nejde-li o psí celebritu, měl by počítat s tím, že dostane paušální částku, která pokryje veškeré užití výsledné fotografie. To není neobvyklé ani u lidského modelingu. Pokud se majitel psa domnívá, že má dostatečně silnou vyjednávací pozici, může samozřejmě zkusit vyjednat lepší podmínky.

Jak mít šťastného křečka?

Někdo je členem klubu zdraví, jiný se neobejde bez hudebního klubu, další bez filatelistického, my vás dnes seznámíme s chovatelkou křečků, která je členkou Českého křeččího klubu a své svěřence chová už přes dvacet let. Svůj „klub křečků“ provozuje doma. Má několik druhů křečků a poradí s čímkoli, co se správného chovu křečků týká. Ze zkušenosti ví, že tato drobná zvířátka, která se brzy stávají mazlíky pro všechny členy domácnosti, totiž čím dál častěji navštěvují veterináře nebo hynou v důsledku nesprávné péče. Proto je důležité vědět, odkud si křečka pořídit, jak se o něj starat a také jak nevědomky křečkům neubližovat. Například by chovatel měl vědět, jak hodně záleží na velikosti běhacího kolečka, které většina křečků používá, na podestýlce a samozřejmě na vhodné stravě. Třeba exotické ovoce nebo hroznové víno s jadérky může křečka ohrozit na životě. Jak se od sebe křečci liší a co mají rádi? A proč je někdy lepší pořídit si křečka místo psa? Zeptáme se paní Hany Neradové.

Nabídka psů z Hrachova

Domov fauny
Hrachov 13
Krásná Hora nad Vltavou
tel. číslo: 724 133 399
č. účtu: 4200343508/6800
www.domovfauny.cz

Rondo a Čiko

Rondo a Čiko jsou psí bráchové, asi desetiletí ohaři, kteří byli odchyceni v Černošicích, kde o ně majitel nejevil zájem. Dostal se do finančních problémů a pejsky už nechce. Jsou to temperamentní pejsci, plní elánu. Proto se hodí k aktivním lidem a k domku se zahradou. Jsou to hodní kluci, ale jak zmerčí zvěř, tak tradá za ní.

Snoopy

Snoopy je osmiletý pes plemene Cane Corso. Potuloval se v obci Jince. Původní majitel ho opustil a nechal na ulici. Je zpočátku nedůvěřivý a budí respekt. Ale když se seznámí a pán mu věnuje dost času, stane se z něj mazel. Snoopy bude šťastný na zahradě bez dalších pejsků.

Ben

Ben je dvanáctiletý německý ovčák. Do útulku se dostal jako vysloužilý hlídač, který už nezvládal střežit objekt. Je to moc hodný a bezproblémový pejsek, který si zaslouží být konečně hýčkán a mít svůj teplý pelech bez nároků.

Sindy

Sindy je dvanáctiletá fena belgického ovčáka. Do útulku se dostala poté, co byla odebrána z nevyhovujících podmínek. Fenka je hodně bázlivá a vzhledem k tomu, co si prožila, už lidem moc nevěří. Trvá dlouho, než k někomu přivykne. Ale je to psí zlatíčko.

Charlie

Charlie je devítiletý kříženec retrívra a staforda. V životě moc hezkého nezažil. Majitel ho nechával osamoceného na zahradě, kam za ním jednou měsíčně dojížděl. Pejsek byl odkázán na to, co mu přes plot dali k snědku kolemjdoucí. Je vhodný k domku se zahradou a jako jedináček.

Brita

Brita je dvanáctiletá fenka německého ovčáka. Do útulku se dostala jako do výslužby, když přestala hlídat objekt. Je to moc hodná fenečka. A bude ráda za domek se zahrádkou a i doma u krbu jí bude dobře.

Sem

Sem je sedmiletý kříženec retrívra. Zemřel mu majitel. Je zpočátku nedůvěřivý, ale když se rozkouká, je z něj pohodář. Páneček mu dopřával, proto teď drží dietu a pomalu se mu navrací kondička. Byl zvyklý žít v bytě, ale bude se mu líbit i na zahradě. Sem je samorost, takže bez dalších pejsků.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2017
 P ZJ ST AD HD