Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Návštěva v záchranné stanici Poodří

Záchranná stanice v Bartošovicích má už dlouhou historii. Byla vybudována a slavnostně uvedena do provozu 28. října 1983 Přírodovědným muzeem v Novém Jičíně. Šlo o první zařízení tohoto druhu v celé střední Evropě. Od 1. ledna 1992 vlastní a provozuje toto zařízení ZO ČSOP Nový Jičín. Stanice prošla dostavbou, rekonstrukcí a celkovou modernizací. ZS v Bartošovicích nacházejí krátkodobý či dlouhodobý azyl volně žijící živočichové všech druhů. ZS v Bartošovicích je součástí Národní sítě záchranných stanic v ČR, která vznikla v roce 1997.

Ročně projde stanicí okolo 1700 fyzicky či jinak hendikepovaných volně žijících živočichů, z toho je cca 80 % ptáků. Kromě péče o volně žijící živočichy se pracovníci ZS v Bartošovicích intenzivně zabývají také ekologickou výchovou a osvětou, v areálu záchranné stanice vzniklo v květnu 2014 nové návštěvnické středisko – Dům přírody Poodří. Dále se věnují vybraným druhům kriticky, či silně ohroženým druhům živočichů. V této souvislosti je nejznámějším projektem „Návrat orla skalního do České republiky“. Dle možností realizují také celou řadu dalších ochranářských aktivit.

V reportáži se seznámíme nejen s prostředím záchranné stanice, jejími aktivitami a zvířecími obyvateli, ale dozvíme se také, jak funguje národní síť záchranných stanic, neboť Petr Orel je nejen vedoucím ZS Poodří v Bartošovicích, ale také předsedou ZO ČSOP Nový Jičín.

Více informací naleznete na webových stránkách záchranné stanice, číslo účtu je43-4305880297/010.

Cvičíme psí parťáky, kteří pomáhají

Pestrou společnost, o.p.s., založili v roce 2009 manželé Klára a Michal Pragerovi a trenérka Míša Perčinová. Chtěli cvičit asistenční psy bez použití kotců, neboť byli přesvědčení o tom, že pes, který je vychovávaný a vycvičený v přirozeném prostředí domova, má tu nejlepší průpravu, aby pomáhal své budoucí paničce nebo páníčkovi. Prostřednictvím Pestré společnosti využívá služeb asistenčních psů již více než 25 klientů a v péči společnosti je více než 40 klientů – lidí s nejrůznějšími handicapy.

Pestrá společnost se věnuje bezkotcovému výcviku asistenčních psů určenému dětem i dospělým se všemi druhy postižení. Provádí výcvik vodicích, signálních, asistenčních a canisterapeutických psů pro děti i dospělé se zrakovým, sluchovým, tělesným a kombinovaným postižením. Předáním vycvičeného psa u práce s klientem zdaleka nekončí, spíše začíná. Aby spolupráce člověka a jeho psa byla efektivní a ohleduplná pro obě strany, je potřeba dál pravidelně trénovat, jezdit na rekondiční pobyty a sledovat další vývoj. Pejsci jsou vybíráni a cvičeni vždy pro konkrétního člověka, jemu na míru. Během výcviku jsou psi vychováváni v přirozeném prostředí domácnosti, nikoliv v kotcích. Trenéři nikdy nelámou povahu psa, ale pracují s ním s respektem.

Pestrá společnost, o.p.s. má jako jediná v ČR mezinárodně akreditovaný přirozený bezkotcový výcvik asistenčních psů u celosvětově uznávané asociace Assistance Dogs International a Assistance Dogs Europe. Náročný a dlouhý proces akreditace klade důraz na životní pohodu psů, a to jak ve výcviku, tak i po předání u klientů.

Zajímavé je také to, polovinu zaměstnanců v Pestré společnosti tvoří lidé s postižením, kteří nacházejí uplatnění na zajímavých pozicích v managementu, administrativě, public relations i IT.

Jedním z projektů, které podporují činnost Pestré společnosti, je Ponožkový pes. Úkolem projektu je přiblížit dětem a široké veřejnosti pomoc asistenčního psa v životě handicapované osoby a zároveň nabízí možnost pomoci netradiční formou výcviku psích asistentů. Princip je jednoduchý. Děti i dospělí z celé republiky šijí podle návodu pejsky z ponožek, které potom zasílají do Pestré společnosti, ponožkoví pejsci jsou nabízení k prodeji a výtěžek z prodeje putuje na podporu výcviku asistenčních psů. Do kampaně se již zapojilo mimo jiné i více než 40 základních škol z České i Slovenské republiky a více než 1 tisíc dětí a dobrovolníků. Chcete-li se přidat, podívejte se na návod, jak ušít ponožkového pejska.

Více informací najdete na www.pestraspolecnost.czwww.ponozkovypes.cz.

Když přijde do ordinace…

Jorkšírský teriér

Jorkšíři skoro nikdy nepřijdou, ti jsou přineseni v náručí nebo v měkkém pelíšku, žádná přepravka nehrozí. Mají to trochu těžké, s jejich velikostí a roztomilostí z nich pánečci často „dělají plyšáky“. Přitom uvnitř jsou to z velké části teriéři, tedy mini teriéři, rádi sportují, rádi loví a často se nezaleknou mnohem větších plemen.

Jedna věc je jasná, nezažil jsem jorkšíra, který by byl při ošetřování kousavý nebo vrčel, v ordinaci to zvládají. Zdraví mají ale bohužel křehčí než svou teriéří povahu. Jeden kolega říká, že jorkšíra bůh stvořil, aby se veterináři měli dobře, no to se dá říct bohužel o řadě plemen… Jenže za zdravotními problémy těch plemen stojí chovatelé a snaha o nápravu je ke škodě psů i všech opravdových milovníků psů, nedostatečná. Z pohledu veterináře vnímám snahu o řešení plemenně predisponovaných problémů jorkšírů jako zcela nedostatečnou, bohužel. Jasně, výjimky se najdou, ale to pro zvládnutí geneticky podmíněných onemocnění nestačí.

A teď konkrétně. Nebudu tu dělat výčet všech častých problémů, zmíním tři nebo čtyři, bude to určitě až dost. Jako ortoped se často setkávám s pacienty, kteří kulhají nebo ani neužívají pánevní končetinu nebo typicky občas nohu nosí ve vzduchu. Jsou to psi s luxací čéšky, geneticky podmíněnou vývojovou vadou kolene. Problém je, že v nějakém stupni se s ní setkávám asi u čtvrtiny všech jorkšírů, to je docela dost. Někteří psi kulhají už ve druhém stupni luxace, jiní chodí bez výrazného kulhání i ve třetím nebo čtvrtém, zejména pokud mají problém na levé i pravé stejný. Podle stupně luxace a kulhání je většinou řešením operace kolene, často obou kolen, a pokud se provede včas, jsou výsledky velice dobré. Řešením tak častého výskytu by bylo povinné vyšetření luxace čéšky u rodičů, výrazně by to zlepšilo zdraví v kontrolovaném chovu. Bohužel řada štěňat je také „nepapírová“ a tam není řešení ani v dohledu. Proto při pořízení jorkšíra je ideální mít jistotu, že alespoň oba rodiče byli vyšetřeni specialistou, mají potvrzený výsledek od posuzovatele schváleného komorou a jsou zdraví.

O něco méně časté, ale o to závažnější jsou pacienti přicházející s opakovanými záchvaty kašle nebo i stavy dušnosti. Většinou jsou to psi s diagnózou kolapsu průdušnice, tedy stavu, kdy se chrupavčitá klenba dýchací trubice postupně zbortí a dojde k výraznému zúžení průchodu do dýchacích cest. Typicky se problém vyvíjí několik měsíců nebo i let a v počátku nevypadá nijak hrozivě, často není v počátku rozpoznán, k tomu je totiž třeba RTG vyšetření nebo endoskopie. Proto značná část psů přichází ve stádiu pokročilého kolapsu a řešením je pouze operace průdušnice, kdy se trachea vyztuží zevně plastovými kroužky nebo vnitřně tzv. stenty, tedy kovovými implantáty ve tvaru pružné síťové ruličky. Nic snadného ani levného, navíc bohužel často jen získají pacientovi několik měsíců nebo let navíc. Jen pro informaci, mezi pacienty s kolapsem průdušnice je více než polovina jorkšírů, všechna ostatní plemena tvoří tu menší část pacientů.

Něco, co by člověk nečekal u tak drobných pejsků, jsou problémy s meziobratlovými ploténkami. Ano jedno z plemen s častými výhřezy plotének je i jorkšír. Pacienti přichází často s výraznou bolestivostí a strnulým pohybem, u jorkšírů totiž častěji vyhřeznou ploténky v krční části páteře. Řešením je podle stavu pacienta úplný pohybový klid nebo u závažnějších případů operace páteře. Výsledky bývají dobré, ale průběh léčení je pro všechny zúčastněné stresující, nejde o banalitu. Pro pánečky podobně vypadají i pacienti s meningitidou, tedy zánětlivým onemocněním mozku. Bohužel u trpasličích plemen také častá diagnóza. Typicky jsou psi bolestiví na krku, nechtějí pohybovat hlavou, nosí hlavu nízko, motají se nebo padají při pohybu „jako opilí“. V těchto případech je třeba vyšetření mozkomíšní tekutiny a CT nebo MR vyšetření mozku. Často se i u této závažné diagnózy podaří psy vyléčit nebo dostat onemocnění pod kontrolu.

Takže roztomilí jsou velice a při výběru štěněte nejlépe jen z prověřené chovné stanice. Vesele jsem to zbásnil, ale i tak budete potřebovat trochu toho štěstíčka.

PS: U jorkšírů velký pozor na množírny!! Tady se šetřit nevyplácí.

Autor textu: MVDr. Lukáš Duchek

Nabídka psů

Městský útulek pro psy
Hradečnice 1980, Hradec Králové
tel.: 495 497 075, 731 131 227
č. účtu: 636270217/0100, variabilní symbol: 23
www.tshk.cz/utulek

Harry

Harry zaujme na první pohled svým krásným zevnějškem. Je to dvouletý kříženec německého ovčáka. Je bázlivější, ale má přátelskou povahu. Harry je pejsek pro člověka, který má kynologické zkušenosti. Nejlépe by se mu líbilo v domku se zahrádkou.

Šmudla

Šmudla je krásný německý špic. Je to zdatný hlídač, vhodný k volnému chovu na zahradě, kde bude mít kotec s dobře zateplenou boudou. To ale neznamená, že nepotřebuje společnost člověka, procházky, pomazlení a sem tam nějaký ten pamlsek. Šmudlovi je šest let.

Riki

Asi pětiletý kříženec Riki je kamarádský společník veselý, milý, hravý a také velmi učenlivý. Je to nalezenec z Předměřic nad Labem. Hodil by se jak do bytu, tak k domku se zahradou. Potřebuje se ale pořádně vydovádět, takže nepočítejte s tím, že mu bude stačit oběhnout jeden panelákový blok. Riki se hodí i k dětem.

Sára

Sára je tříletá kříženka. Povahu má nekonfliktní, je opravdu hodná, milá, velmi bystrá a také celkem temperamentní. Nejlépe by jí bylo v domku se zahradou. Zpočátku je trochu bázlivější, potřebuje si zvyknout, takže by to chtělo zkušenou chovatelku nebo chovatele.

Amina

Pětiletá Amina je pejsek klidný a mazlivý. Je bezproblémová, ale na cizí lidi si potřebuje zvyknout. Amina by se hodila i ke staršímu člověku, který si rád vyjde na procházku. Uvidíte, že v ní najdete neodolatelnou společnici.

Goldy

Pro svou krásu a vřelé srdce je zlatý retrívr Goldy velmi oblíbený pes. Je mu osm let, ale stále si rád hraje. Zdravotně ale není Goldy zcela bez obtíží. Má dysplazii kyčelních kloubů a každodenně užívá kloubní výživu. Šetřit ho a nezatěžovat, radí veterinární lékař. Najde se pro Goldyho nový domov?

Rita

Rita je kříženec amerického staffordšírského teriéra. Jsou jí necelé dva roky. Je temperamentní, přátelská, k cizím nedůvěřivá. Rita se hodí pro zkušeného kynologa. Svou rodinu bude milovat celým srdcem, ale chce to pevné, i když laskavé vedení.

Peggy

Kříženka Peggy je pohledná starší fenka menšího vzrůstu. Do útulku se dostala po smrti svého původního páníčka a moc se jí stýská. Povahu má přátelskou, je poslušná a hodí se i k dětem. Peggynce je jedenáct let.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2016
 P ZJ ST AD HD