Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Cirkusy bez zvířat?

Pohled na volně žijící zvířata, jako jsou například sloni, opice, lvi, tygři a medvědi, vyvolává v ochráncích zvířat smutek. V dětech, které se o víkendech vydávají s rodiči a prarodiči za klauny, žongléry, artisty i za zvířaty do cirkusu a těší se na ně, zase radost a zážitky. Jedni tvrdí, že v moderním světě plné virtuální zábavy není nutné pro pobavení týrat výcvikem živá zvířata, zvláště ta, která patří do volné přírody, druzí si cirkus bez nich nedovedou představit, hájí tradici a dokonce tvrdí, že drezúra zvířata baví.

Ve světě už existují země, kde platí částečné nebo úplné zákazy cirkusů se zvířaty. Jejich právní řády obsahují zákazy nebo přísná omezení týkající se volně žijících zvířat. Jihoamerická Bolívie jako první na světě zcela zakázala zvířata v cirkusech, a to kvůli prokázanému týrání – už v roce 2009. Přísná norma, která v Bolívii platí, považuje vystupování zvířat za „akt krutosti“. Nová úprava zákona stanovuje pokuty a umožňuje úřadům, aby zvířata konfiskovaly. K dalším zemím, kde platí úplný zákaz používání volně žijících zvířat v cirkusech se řadí Izrael, Kostarika, Mexiko, Nizozemsko, Švýcarsko nebo Rakousko. Varšava se stala již patnáctým polským městem, kde jsou zakázány cirkusy se zvířaty. V České republice platí zákaz používání nově narozených primátů, ploutvonožců, kytovců (vyjma delfínovitých), nosorožců, hrochů nebo žiraf. Jak to vidíte vy? Pojďme se podívat, jak to vypadá v zimovištích, kde je o zvířata dobře postaráno, zaslouženě odpočívají, než vyjedou na štace, a čekají na své chvíle slávy.

Včelí inspiromat

Včel a dalšího užitečného společenského hmyzu u nás stejně jako v celé Evropě zejména kvůli úbytku jejich přirozených biotopů ubývá. Proto je třeba, aby si to lidé více uvědomovali a především o včely lépe a více pečovali. Výukou a praxí, jak nejlépe připravit budoucí včelaře, se zabývá Střední odborné učiliště včelařské - Včelařské vzdělávací centrum, o. p. s. v Nasavrkách. Stará se tu už šedesát let o to, aby o včelařství věděli co nejvíce nejen jeho studenti, ale i veřejnost, pro kterou otevřelo v rámci projektu naučnou včelí stezku s názvem Včelí inspiromat. Ta má zpestřit procházky místních i návštěvníků města, informovat o životě a chovu tohoto společenského hmyzu a přilákat zájemce do areálu učiliště, který nabízí prohlídku arboreta i další včelařské zajímavosti. Část nasavrckého Včelího inspiromatu totiž vede areálem učiliště, kde si návštěvníci mohou prohlédnout včelařské arboretum s dalšími poznatky z hmyzího života nebo speciální prodejnu včelařských potřeb a včelích produktů. Část stezky vede Kaštankou, přírodní památkou s unikátní výsadbou kaštanovníku setého.

Žijí v našich vodách

Sumeček americký (Ameiurus nebulosus)

Odkud pochází: Druh původní ve vnitrozemských vodách Severní Ameriky. Do ČR dovezen p. Šustou na Třeboňsko v roce 1890.

Kde se u nás vyskytuje: Ostrůvkovité rozšíření převážně ve stojatých vodách teplejších oblastí (tůně, slepá ramena), např. Polabí, Jižní Čechy.

Čím se živí: Mladší jedinci se živí drobnými planktonními korýši (perloočky), dospělci konzumují drobné vodní bezobratlé živočichy (larvy pakomárů, vodní měkkýše, chrostíky či drobné rybky). Příležitostně nepohrdne ani rostlinnými zbytky u dna.

Jak druh poznáme: Na spodní i horní čelisti má shodně po dvou párech vousků. Široká ústa s drobnými zoubky. Za hřbetní ploutví se vyskytuje drobná tuková ploutvička. Oproti sumci velkému má kratší řitní ploutev a méně protáhlé tělo. V našich podmínkách dorůstá do velikosti kolem 30 cm, při hmotnosti kolem 0,5 kg. Místně se v našich vodách vyskytuje ještě podobný druh: sumeček černý (Ameiurus melas).

Rozmnožování: V květnu až červnu při teplotě vody nad 20°C. Tvoří vytírací hnízda (mělkou prohlubeň ve dně), kam samice vytírá jikry. Hnízdo s oplodněnými jikrami samec dočasně hlídá do doby vykulení plůdku.

Zajímavosti: Sumeček má mohutné trnovité první paprsky ve hřbetní a prsních ploutvích. V případě ohrožení tyto ploutve „naježí”, aby trny odradil případného útočníka. Manipulace s touto rybou proto vyžaduje obezřetnost.

Respondent: Ing. Jiří Patoka, DiS., Česká zemědělská univerzita v Praze

Nabídka psů

Útulek Modřany
U soutoku 10, Praha 4
tel: 603 932 930, 603 36 70 14
č. ú.: 281203399/0800
www.utulekmodrany.eu

Viky

Viky je půlroční kříženka pitbula, jedno ze zachráněných štěňat od lidí bez domova. Je hodně mazlivá a velice dobře se snáší s ostatními pejsky a je kastrovaná. Potřebuje zkušené, aktivní páníčky, kteří jí dají klidnou a důslednou výchovu.

Paro

Paro je dvanáctiletý kříženec jezevčíka, kterému zemřel majitel. Paroušek nevidí, ale nijak mu to nepřekáží. Dobře se orientuje čichem a ani nenaráží do věcí. Je klidný a snášenlivý s ostatními pejsky. Byl by vhodný ke staršímu člověku, stačí mu kratší procházky. Nevadí mu ani kočky v rodině.

Jessy

Jessy je pětiměsíční kříženka rotvailera. Žila u pána bez domova v nevyhovujících podmínkách. Je šikovná, učenlivá a přítulná. Už takto malá dobře hlídá. Ale bude z ní velká holka a bude potřebovat klidnou a důslednou výchovu, proto se nehodí pro zcela nezkušeného páníka. Podmínkou adopce je kastrace po prvním hárání.

Dyk

Dyk je pětiměsíční kříženec rotvajlera, který žil v lese s pánem bez domova. Dyk je moc milý pes, není tak průbojný jako Jessy, přesto bude dobře hlídat. V dospělosti z něj bude mohutný a sebevědomý pes. Hledá klidného, zkušeného páníka, který z něj důslednou výchovou vychová skvělého parťáka.

Bobík

Bobík je dvanáctiletý kříženec, který se dostal do útulku, protože se o něj majitel už nemohl starat. Má nemocné srdíčko a musí brát pravidelně léky. Přesto je to veselý a hodný pejsek, který rád chodí na procházky, ale velké mazlení nevyžaduje. Je kastrovaný.

Ema

Ema je desetiletá hrubosrstá jezevčice. Je moc hodná, přítulná a nenáročná a stačí jí kratší procházky. Proto by se hodila ke staršímu člověku. Je vykastrovaná. S ostatními pejsky se snáší velmi dobře.

Borek

Borek je čtrnáctiletý kříženec špice. Do útulku se dostal, když mu zemřel páník, a to i s vlastní boudou, u které prožil většinu života. Bude vděčný za teplo domova a šťastný za každé pohlazení. Je to velmi hodný pejsek, miluje pejsky i procházky.

Alfík

Alfík je zlatý retrívr, který se dostal do útulku velmi zubožený a vyhublý. Jeho majitelka šla do domova důchodců a její syn ho nechtěl. I když se léčí, ještě špatně chodí. Bere antibiotika, léky na bolest a kloubní výživu. Alfík je klidný hodný pes, trpělivě se nechal ošetřit. Až se dostane do kondice, půjde na čistění zubů a na kastraci. Byl by vhodný ke starším lidem. Stačí mu kratší procházky.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2016
 P ZJ ST AD HD