Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Přijďte na dobročinný bazar

Psí život, z. s., pořádá ke konci roku několik dobročinných bazarů, jejichž výtěžek půjde na zvířata patřící lidem, kteří se dostali do tíživé životní situace nebo se pohybují „na okraji společnosti“ a nedokážou zvířatům poskytnout především veterinární péči, očkování, kastraci apod. Cílem Psího života není zvířata těmto lidem odebírat, ale zpřístupnit jim potřebnou péči.

Jako jediná organizace v České republice, se společnost Psí život cíleně zaměřujeme na pomoc zvířatům, která patří lidem bez domova, osobám závislým na návykových látkách a také zvířatům, která žijí s lidmi v sociálně vyloučených lokalitách. Činnost Psího života je rozkročena do čtyř oblastí – sociální, ekologické, zdravotní a environmentální.

Spolek Psí život tvoří lidé, kteří se dlouhodobě věnují pomoci zvířatům v nouzi, řadu let působí v neziskovém sektoru a aktivně se zajímají o sociálně ekologická témata. Jejich zaujetí záchranou zvířat dokládá i skutečnost, že každý z členů má doma nejedno zvíře zachráněné z množírny, odebrané z nevyhovujících podmínek či z útulku.

Konec roku je časem, který vybízí k ohlédnutí přes rameno. V reportáži se dozvíte, jak se Psímu životu letos dařilo, kolika zvířatům – a tím pádem i jejich majitelům – se podařilo pomoci, jaké plány mají do budoucna a nebude chybět ani pozvánka na dobročinný bazar, jehož prostřednictvím se můžete do pomoci zvířatům v nouzi zapojit i vy.

Více informací hledejte na psizivot.com. Pomoci můžete také prostřednictvím účtu č. 2800584867/2010.

Utracení zvířete z pohledu veterinární lékařky

Iveta Lubeníková je veterinární lékařka, který vykonává svou praxi tak, že jezdí za pacienty přímo do jejich domovů. Nemá žádnou ordinaci, ale pokud vám onemocní zvíře nebo potřebujete třeba jenom nechat naočkovat kočku či ostříhat drápky papouškovi, přijede a pomůže.

Při těchto návštěvách se stává, že ji občas někdo požádá, aby utratila psa, který už z nějakých důvodů „nevyhovuje“. Například nebyl dobře vycvičen předchozím majitelem, je nechtěným dědictvím, jeví se jako agresivní a podobně. V průběhu let se MVDr. Lubeníkové podařilo mnoho těchto zvířat umístit do náhradních domovů, a tak pečují její rodina i všichni přátelé o nějakého pejska nebo kočku. Poslední případ, kdy ji někdo požádal o utracení psa, je stejně jako ty ostatní velmi smutný. Paní doktorku si zavolal člověk, kterému zůstal pejsek po odchodu spolubydlící, a požadoval po ní, aby ho utratila, protože ho nezvládá. Samozřejmě se tak nestalo, a tak teď hledá paní doktorka domov dalšímu pejskovi.

V reportáži vás seznámíme s případy z veterinární praxe, a to i s těmi neveselými. Je však třeba si uvědomit, že veterinární lékař nesmí utratit zdravé zvíře. A žádný by to neudělal z etických důvodů, ani kdyby to bylo legální.

Zajíček na koni se přestěhoval

Zajíček na koni, o.p.s., se přestěhoval z Bučovic do pražské Hostivaře, a je tak svým klientům blíž. V reportáži navštívíme nové prostory, kde jsou ustájení koníci a probíhají jízdy s dětmi handicapovanými i zdravými. Zajíček má kromě stěhování i další novinky, mezi něž patří i nedávné otevření vlastní kavárny, v níž nacházejí uplatnění handicapovaní lidé. Více se dozvíte také na stránkách zajiceknakoni.cz.

Žijí v našich vodách

Perlorodka říční (Margaritifera margaritifera)

Odkud pochází: Vzácně se vyskytuje v Evropě a severní Americe (kriticky ohrožený druh).

Kde se u nás vyskytuje: Obývá velmi čisté potoky a řeky ve středních a vyšších polohách. Těžiště výskytu v České republice je oblast Šumavy a Ašský výběžek.

Jak druh poznáme: Živočich je uzavřený ve schránce tvořené dvěma lasturami ledvinitého tvaru, které mají v dospělosti černohnědou barvu a dorůstají délky až 140 mm.

Čím se živí: Perlorodka říční se živí filtrací mikroskopických částeček z vody. Převážně se jedná o odumřelý organický materiál, bakterie a jednobuněčné řasy.

Rozmnožování: Podobně jako ostatní druhy velkých mlžů je odděleného pohlaví a vývoj po oplození probíhá přes parazitické larvální stádium. Parazitické larvičky jsou vypouštěny volně do vody. K tomu aby larvy dokončily vývoj, se potřebují přichytit na hostitelskou rybu, v našich podmínkách nejčastěji pstruha potočního.

Zajímavosti: Perlorodka říční se dožívá věku i přes 120 let.

Respondent: Ing. Karel Douda, Ph.D., Česká zemědělská univerzita v Praze

Nabídka koček

Kočka v srdci, z.s.
depozitum Přední Podskalí 172, Týn nad Vltavou
tel. č.: 605 788 750
č. účtu: 2200731130/2010,
www.kockavsrdci.cz

Maršálek

Maršálek je sedmiměsíční kocourek, kterého našli sedět na kraji silnice u bechyňských kasáren. Je to velice živý a kontaktní kocourek, mazlivý, přátelský. Rád se nechává chovat nebo se vyvaluje na klíně a lásku oplácí pusinkami. Maršálek je proto vhodný k lidem, kterým jeho projevy náklonnosti nebudou vadit. A pozor! Je to zlodějíček – krade chleba a ponožky! Maršálek je kastrovaný. Jinou kočičku v nové rodině uvítá a nevadil by mu ani hodný pes.

Kvítko

Sedmiměsíční fešák Kvítko se narodil se u jedné paní, jež se po narození vlastního miminka rozhodla, že koťátka musí z domu. Povahou je kocourek Kvítko rozvážný. Je přátelský k ostatním kočičkám i k lidem. Rád se vyvaluje v teplém pelíšku, na podlaze, skříni, kde se zrovna dá… Dokáže také pořádně prohnat plyšovou myšku nebo ostatní kočičáky v depozitu. Je vykastrovaný. Kvítko je zvyklý na psy i kočky.

Zuzanka

Zuzanka je asi dva a půl roku stará kočičí tříbarevná krasavice. Miluje lidskou pozornost a když se může někomu stulit na klíně, je nejšťastnější na světě. Zuzanka je vhodná především ke starším lidem, kteří ocení její upovídanou povahu a nekonečnou výdrž v mazlení. Ráda by byla pro své páníčky jedinou kočičkou. Zuzanka je vykastrovaná a zvyklá na pejska.

Albertka

Albertku našli jako sotva dvouměsíční kotě, jak běhá po parkovišti u jednoho táborského supermarketu, kde jí hrozilo přejetí autem. Už jednou byla adoptovaná, ale domácí kočičky si na ní nezvykly, a tak musela Albertka zpátky do depozita. Nyní jsou jí čtyři měsíce a je to pohodová kočičí slečna, milá, mazlivá a veselá, A ostatními zvířaty nemá žádný problém. Najde se pro Albertku šťastný domov?

Kymba

Sedmiměsíční mourinku Kymbu vyhodil někdo spolu s jejím bráškou v krabici k popelnici, když jim bylo asi 5 týdnů. Lidé jim sice nosili jídlo, ale nikdo se neměl k tomu, aby se o prcky postaral. A tak koťata skončila v depozitu. Její bráška už nový domov má, jen na Kymbru se zatím neusmálo štěstí. Kymbra velice přátelská, mazlivá, má ráda lidskou i kočičí společnost a je zvyklá na pejsky.

Guliver a pepřík

Oba bráškové černí jako uhel Guliver a pepřík ač sotva půl roku staří už prožili mnoho bolesti. Guliver je po zhojeném úrazu přední tlapky a Pepříkovi muselo být odstraněno jedno očičko. Oba kluci jsou ale přes své handicapy velice aktivní. Hrají si spolu a podnikají nejrůznější průzkumné výpravy po depozitu. Oba milují hlavně dobrou baštu. Není to podmínkou, ale bylo by velmi žádoucí, kdyby kluci mohli do jít do nového domova společně. Guliver s Pepříkem tvoří prostě skvělý tým a jsou na sebe zvyklí.

Ferda

Ferda je půlroční kotě s handicapem – má nemocné oko. Proto se hodí spíše do bytu. Je to velký mazel, zároveň je to hyperaktivní průzkumník, zvědavý a neúnavný. Potřeboval by kamaráda ve stejném věku ke kočičím hrám. Ferdíkovi moc nechutnají granule, jinak by ale zbaštil cokoli a kdykoli, je to velký jedlík.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 P ZJ ST AD HD