Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Psík mývalovitý je škodná

Myslivci v Olomouckém i Hradeckém kraji tuhle v Čechách nepůvodní šelmu nemají rádi. Objevuje se i na Šumavě, můžete ji však zahlédnout i jinde v Čechách, a to rovnou za městem, i když ještě před několika lety ji lidé znali jen ze zoo nebo z knih o přírodě. Psík mývalovitý je nenápadná, leč dravá šelma původem z Asie. Zabydlel se u nás a působí škody: decimuje drobnou i mladou vysokou zvěř, kromě zajíců a bažantů loví mláďata srnčí zvěře i svých konkurentů jezevců, vodní ptactvo i obojživelníky. Do Evropy přišla asi šestikilová, necelý metr velká šelma, připomínající známějšího mývala, z Dálného východu. V evropské části Ruska psíky vysazovali kvůli kvalitní kožešině, aklimatizoval se na Ukrajině. K nám se dostal zřejmě ze Skandinávie, a to zhruba před sedmi lety, kdy zde byl jeho výskyt ojedinělý. Od té doby se však zvýšil o stovky procent. U nás nemá přirozeného nepřítele kromě vlka, jehož je blízkým příbuzným. Kvůli rychlému rozmnožování znamená pro přírodní rovnováhu vážné ohrožení. Lišky i jezevce dokáže vytlačit z jejich území, ač jezevci jsou zhruba o polovinu větší. Riziko spočívá i v možném přenosu vztekliny, prašiviny a nebezpečných parazitů, přenosných na člověka.

V České republice má psík mývalovitý dle zákona č. 449/2001 Sb. status „zavlečený druh živočicha v přírodě nežádoucí“. V souladu s legislativou může být psík mývalovitý loven a usmrcován pouze mysliveckou stráží (tj. 1 osoba/500 ha) a nesmí být loven žádnými jinými držiteli loveckého lístku.

Ohrožení zajíčci

Záchranné stanice se od začátku února plní malými zajíčky, jejichž osud je i v péči odborníků nejistý a mláďata kvůli odběru z přírody velmi často umírají. Na vině jsou také pejskaři. Záchranné stanice nejčastěji přijímají mláďata, která přinesli pes či kočka. Do stanic se dostávají většinou zdravá, bohužel však narazila na člověka nebo jejich čtyřnohého parťáka a mají před sebou nejasnou budoucnost. Přitom stačilo mít psa pod dozorem, nejlépe na vodítku.

Malé zajíčky sbírají lidé při pobytu v přírodě, často i přímo v městech a předávají pracovníkům stanic s tím, že byla opuštěná nebo na nevhodném místě. První argument bývá nepodložený, matka se k mláďatům vrací jednou denně a opět je opouští, je proto nepravděpodobné, aby byla u potomků zastižena. Není neobvyklé, že se mladí zajíčci objeví uprostřed sídliště či v centru města. Argumentování tím, že matka savce již nepřijme mládě, pokud se ho člověk dotkne, tudíž je odkázáno na lidskou péči, už byl mnoha pozorováními vyvrácen. Na frekventované lokalitě se matka zaječice čichem příliš neorientuje a mládě, kterého se někdo dotkl, většinou neodvrhne. V divoké přírodě na to spoléhat nelze. Pravidlo, že narazíme-li na mládě, nebudeme na něj sahat a místo co nejrychleji opustíme, je tedy dobré dodržovat. Zajistíme tak mláděti ten nejlepší start do života, neboť i přes veškerou snahu velké procento zajíčků i v péči odborníků uhyne.

Národní síť záchranných stanic sdružuje 30 subjektů a ročně se do jejich péče dostane přes 15 tisíc zvířat. Mláďata tvoří zhruba třetinu přijatých pacientů. Dají ale nejvíc práce.

Než si osedlám koně

V dalším dílu seriálu Než si osedlám koně se zaměříme na koňské chování.

Nabídka psů

Centrum pro zvířata v nouzi při Zoo Liberec – Archa
Ostašovská 570
Liberec
Tel.: 485 106 412 a 602 774 104
č. účtu: 107-9204300217/0100, VS 13000
www.zooliberec.cz/archa

Klikněte pro větší obrázek SLOVANKA je tříapůlletá kříženka ovčáka a staforda. Do útulku se dostala v listopadu loňského roku a měla bodné rány na hlavě, krku a hrudníku. Vše se jí zahojilo a trauma na ní naštěstí nezanechalo žádné následky. Miluje lidskou společnost, je aktivní a poslušná. Ale pozor – umí si otvírat dveře! Ideální by pro ni byl domeček se zahradou a vyšším plotem.

Klikněte pro větší obrázek ČENDA je desetiletý kříženec ridgebacka se smutným osudem. Putuje totiž z útulku do útulku. Poslední majitelka, dostala Čendu z útulku od příbuzných, aby jí hlídal domek a nebyla sama, ale šla do domova důchodců. Na svůj věk je Čenda příjemný, aktivní společník, ale byl zvyklý pobíhat jen po zahradě, na vodítku chodit neumí. Na psy si rád zaštěká, ale jinak je hodný, zvyklý na pelíšek v teple domova.

Klikněte pro větší obrázek POOLINKA je starší kříženka, která bývala velmi bázlivá. Spadla do skoro vypuštěného bazénu a nikdo přesně neví, jak dlouho tam byla, ani kde žila předtím. Nenavykla si na vodítko ani na procházky do přírody, znala zřejmě jen svoji zahradu. Na všechny strasti však zapomíná a teď vypadá výborně. Pomalu začíná lidem důvěřovat, přesto potřebuje trpělivého, hodného páníčka, jemuž bude věrnou společnicí.

Klikněte pro větší obrázek DRED je starší kastrovaný kříženec schi-tzu, stále velmi vitální. Patřil pánovi, který skončil v nemocnici a už nemůže komunikovat, ani se o pejska dále starat. Dred je přátelský, mazlivý, má výbornou chuť k jídlu a na procházky jde také moc rád. Je to už starší pán a potřebuje klidnější zázemí u starších lidí, k nimž občas přijedou vnoučata, se kterými se Dred rád proběhne. Neštěká, je zvyklý v bytě.

Klikněte pro větší obrázek VENOUŠKA je pětiletá, hyperaktivní kříženka ohaře. Má silný hlídací pud, proto je ideální ke hlídání domku s dobře oplocenou zahradou. Nesnese žádná další zvířata. Vyžaduje kontakt se svým pánem a nejradši má mazlení a hlazení. Umí panáčkovat a další cirkusové kousky. Hodila by se do dvougenerační rodiny k domku se zahradou. Přes den by hlídala prarodiče a odpoledne běžela s mladými na procházku.

Klikněte pro větší obrázek TÁBUK je osmiletý kastrovaný kříženec. A přátelský mazel. Jizvičky na čumáku značí, že toho má asi dost za sebou. Dostal se do útulku zubožený, proto musel být vykastrován a přišel o kousek levého ucha. Bude vděčný za lidskou společnost jak u starších lidí, tak u mladé aktivní rodiny, protože má rád pohyb a při pravidelném venčení je čistotný. Nevadil by mu ani další pejsek v rodině.

Klikněte pro větší obrázek ŠTĚPKA je malá tříletá fena, kříženka. Z počátku nedůvěřivá. I v útulku jí chvíli trvalo, než si zvykla. Potřebuje trpělivého páníčka, klidně samotáře, který bude mít chuť fenku hýčkat a přesvědčit, že z ní může být bezproblémový parťák. Procházkami do přírody si ji jistě získá. Je to výborná hlídačka, čistotná, je-li sama v bytě, neštěká a snáší se i s ostatními psy.

Klikněte pro větší obrázek JARDEL je sedmiletý kříženec krysaříka. Je to hodný pejsek, ale potřebuje klidné prostředí někde u starších lidí, kteří ho bez problémů zvládnou. Jelikož je bojácný a ze všech nových situací vyplašený a povahově nevyrovnaný, nedoporučujeme ho k dětem. Je čistotný, vychovaný, ideální společník do panelového bytu.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2015
 P ZJ ST AD