Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Veterinární krevní banka

Klikněte pro větší obrázek I zvířata potřebují, aby jim byla darována v případě potřeby krev. Rozhodli jsme se proto seznámit vás s postupem, jak se krev psům odebírá, a ukázat, v jakých případech může pomoci. V reportáži se zároveň dozvíte, jaký pejsek se k darování krve hodí a že se třeba i váš čtyřnohý kamarád může stát dárcem, který jinému pejskovi zachrání život.

Provoz veterinární krevní banky byl spuštěn na klinice v pražských Stodůlkách koncem roku 2009. Vyvolala to zvýšená potřeba podávaných transfuzí, která souvisela se zahájením NONSTOP provozu s pohotovostí. Byl vypracován systém péče o dárce krve a založen vlastní registr. Časem se na tuto kliniku začali obracet veterináři z jiných veterinárních zařízení.

Krev pro zpracování krevních derivátů je odebírána od dobrovolných dárců z registru dárců. Také zpracování krve probíhá neprodleně po odběru na profesionálních přístrojích přímo v prostorách kliniky odborným garantem Mgr. Jiřím Čápem.

Každý odběr dárce je prováděn osobně. Všechny deriváty jsou tedy od pečlivě testovaných zvířat a u každého derivátu je jasný jeho původ a všechna data o dárci jsou k dispozici v registru dárců krve této kliniky. Dárce odebírá veterinární lékař, který dbá po celou dobu odběru na dodržování všech zásad sterility a správného zacházení s krevní konzervou.

Návštěva u Jorgy Hruškové

Klikněte pro větší obrázek Jorga Hrušková se ujímá již několik let starých a handicapovaných psů z útulků a dopřává jim důstojně dožít v prostředí plném lásky a dostatku. Navštívíme ji i její dva svěřence, kteří se v současné době těší její péči, abychom se podívali, jak se jim spolu žije, a zavzpomínali na to, jak to celé začalo, i na pejsky, kteří už odešli do psího nebe.

V reportáži se seznámíte se sedmnáctiletým křížencem Ronem, kterého se Jorga Hrušková ujala před dvěma lety. Vzala si ho z útulku v Troji. Ron se otřepal, rozkoukal, nabral nové síly a spokojeně žije v jedné domácnosti se svou paničkou a voříškem Benem. Zajímají vás životní příběhy Rona a Bena? Nenechte si ujít reportáž.

Miniseriál: Naši plazi a obojživelníci

V tomto dílu miniseriálu, ve kterém se zabýváme plazy a obojživelníky České republiky, se dozvíme něco o zelených skokanech.

Nabídka psů a koček

Útulek Bona Kozly č. 35 u České Lípy
telefon: 487 824 371, 736 271 294
číslo účtu: 169460096/0600
www.kocky-bona.net

Klikněte pro větší obrázek MILUŠKA je asi roční kočička. Má zvídavou, milou povahu. Žádnou příležitost k mazlení si nenechá ujít a spokojeně přitom přede. Miluška se hodí do bytu, kde bude mít svůj klid a milující paničku či páníčka.

Klikněte pro větší obrázek FILIP je osmiletý kastrovaný kocour. Je zvyklý žít v bytě, takže je čistotný. Filípek rád papá a umí si důrazně říct o své oblíbené kapsičky k jídlu. V útulku skončil, protože se jeho původní majitelé odstěhovali a Filípka si s sebou nevzali. Rád by našel teplý pelíšek v klidné rodině u starších hodných lidí.

Klikněte pro větší obrázek JONATÁN. Šestiletý kocourek, který je vděčný za každé pohlazení. Jonatán je trpělivý, velmi čistotný a v bytě může být i s jinými kočičkami. Hodil by se klidně i pro člověka, který je hodně časově vytížený, ale i nenáročný. Jonatán potřebuje svou každodenní dávku lásky.

Klikněte pro větší obrázek Starší kastrovaný kocourek slyšící na jméno BLONĎÁK hledá dobrý domov. Nejlépe v klidném prostředí u hodných lidí, kteří ho budou mít opravdu rádi. Blonďák je hodný, rád se pomazlí a o svou misku se klidně podělí i s jinou kočičkou.

Klikněte pro větší obrázek ZINA je mladá, temperamentní a veselá fenečka. Dobře by jí bylo ve sportovně založené rodině s dětmi a klidně i jiným pejskem. Zina se rychle spřátelí s každým. Velmi ráda chodí na dlouhé procházky a víkendové výlety do přírody.

Klikněte pro větší obrázek Učenlivý kříženec německého ovčáka DALE je sotva odrostlé štěně. Není mu ještě ani rok. Rád by se dostal k aktivním lidem, kteří by s ním trávili hodně času venku. Dále má rád děti a v jedné domácnosti s nimi by se mu velmi líbilo. Hodil by se klidně i na nějaký ten psí sport.

Klikněte pro větší obrázek Asi roční kříženka pitbula NELA je po fraktuře zadní nohy už zase plně v kondici. Hyperaktivní mladá fenka už se nemůže dočkat až si ji někdo odvede. Je hodná, potřebuje hodně, ale opravdu hodně pohybu a základní výcvik. Na ostatní pejsky občas žárlí. Děti má ráda.

Klikněte pro větší obrázek KOULE je mladá asi sedmiměsíční fenečka. Je hodná a skoro na slovo poslouchá. S jinými pejsky se nepere, děti má ráda. Moc potřebuje někoho, kdo by jí dodal pocit jistoty a bezpečí.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 P ZJ ST AD