Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Nevítaní divočáci

Klikněte pro větší obrázek Prase divoké je předek prasete domácího. Žije hojně po celé Evropě a Asii, ale najdeme ho i v severní části Afriky. Od domestikovaného druhu se liší protáhlejší stavbou hlavy a tuhými hnědočernými štětinami, jež hustě porůstají jeho tlustou kůži. Je to všežravý, nepřežvýkavý sudokopytník, živí se od kořínků přes semena, výhonky, hlízy, hmyz až po zdechliny). Tomu odpovídá chrup s typickými, stálým rytím přibrušovanými špičáky, z nichž dolní kly vyčnívají z tlamy, jež je zakončena rypákem. Černá zvěř neboli divočáci, má bystrý sluch a vynikající čich, je plachá a hbitá a velice inteligentní. Žije většinou v lesích a rychle se rozmnožuje. Bachyně (samice), kňouři (samci) spolu s karmazíny (selaty) a lončáky (ročními selaty) se zdržují ve stádech. Staří kňouři jsou samotáři. Výsledky nedávného projektu telemetrie černé zvěře, jež proběhla na Šumavě, vyvrátily teorii o mnohakilometrových přesunech divočáků. V zimě se divočáci pouze chodí nažrat ke krmelišti a za den většinou ujdou sotva několik stovek metrů. K přežití zimy jim stačí pouze to, co jim nabízejí myslivci. Dříve se tradovalo, že rytím při hledání potravy kypří lesní půdu a tak – kromě toho, že požírají lesní škůdce a jejich larvy – lesu prospívají. Jenže dnes jsou přemnoženi a spíše škodí, lidé se jich bojí pro jejich neohroženost a žravost a stěžují si, že jim rozrývají pozemky a ničí majetek. Myslivci svádějí jejich počty na zemědělce, kteří jim v podobě lánů řepky a kukuřice poskytují dostatek potravy i úkryt, zemědělci by chtěli, aby je myslivci daleko více redukovali a ochranáři zvířat je většinou nemají rádi, jelikož škodí ostatní lesní a polní zvěři. Co s divočáky?

Miniseriál: Naši plazi a obojživelníci

V tomto dílu miniseriálu, ve kterém se zabýváme plazy a obojživelníky České republiky, se dozvíme něco o ještěrce zelené.

Poznatky Turid Rugaas

Zavítali jsme na přednášku norské etoložky a cvičitelky psů Turid Rugaas, která v Čechách nebyla poprvé. Kromě semináře na téma: Teorie a nové poznatky z oblasti etologie a výcviku psů, který proběhl v červnu 2013 v Praze, jsme se jí zeptali na konkrétní potíže, které mívají majitelé, nezvládající své psy. Zajímalo nás, co jsou to konejšivé signály, k čemu slouží a jak je využít. Jak skončit s taháním psa na vodítku, jak poznáme, že psi trpí stresem či jaké mají emoce a co dělat s příčinami agresivity u psů a jak u nich poznat instinktivní chování.

Psi mezi sebou i vůči okolí používají různé signály, aby dali najevo, jak se cítí a jaké mají úmysly. Rugaas zkoumala chování psů při setkání s jinými psy, člověkem a ve stresových situacích. Zjistila, že psi v těchto případech používají určité signály k uklidnění, příp. předejití konfliktu, a to platí pro všechny psy ze vše koutů světa a všichni psi jim rozumí. Zároveň objevila, že člověk může většinu těchto signálů používat a svému psu pomáhat řešit různé situace. Lidem pomáhají zejména předcházet konfliktu a napadení při setkání s cizím psem. Turid Rugaas nás učí pozorovat naše i cizí psy, aby se z jednostranné komunikace se psem stala oboustranná, kdy i my můžeme na psa mluvit psí řečí.

Žije se svou rodinou v Norsku. Více než 20 let se věnuje problémovému chování psů a etologii. Začínala tréninkem svých psů (poslušnost, pracovní psi, záchranářské práce) a v 80. letech založila vlastní psí školu. Dnes podniká více než padesát cest ročně do zahraničí, vzdělává trenéry a stále přijímá klienty, kteří mají problémy se svými psy.

Nabídka koček

Občanské sdružení na ochranu zvířat Chlupáči v nouzi o. s.
Tmaň-Lounín 34
Králův Dvůr u Berouna
telefon: 604 519 377
číslo účtu: 2149131083/0800
www.chlupacivnouzi.cz

Klikněte pro větší obrázek FELÍSEK je tříletý černobílý kocourek, který byl zachráněn spolu s mourovatým, stejně starým KARLOSEM a dalšími kočkami i pejsky. Původní majitelka se jich nechtěla vzdát, a tak s nimi žila několik měsíců v odtaženém autě u lesa. Všechna zvířata už jsou v útulku. Felísek je mazlivý a moc milý kocourek. Hodí se do domku se zahradou nebo do velkého bytu. Má zajímavé zbarvení a je kastrovaný.

Klikněte pro větší obrázek ZORKA je milá a přítulná dvouletá kočička s krásnýma očima. Dřív se toulala a trpěla hlady. Navštívíte-li zdejší útulek, přijde si jako první pro pomazlení. Zkusila si nedávno přejít do rodiny a získat další kočičí kamarádku, ale ta ji nepřijala, a tak Zorka musela zpátky do útulku. Ráda by v rodině nezůstala jedináčkem, je bezproblémová a přizpůsobivá.

Klikněte pro větší obrázek Tříletý VOJTA se přitoulal do domku se zahradou velmi zbídačený, hubený a hladový. Zřejmě toho dosud nezažil moc dobrého, ale v útulku pookřál a naštěstí na lidi nezanevřel. Je to milý kocourek, hodný, klidný, vhodný do domku se zahradou, ale i do bytu. Je kastrovaný a těší se na trvalou společnost dobrosrdečných dvounožců.

Klikněte pro větší obrázek DOROTKA je dvouletá černobílá kočička, která se dostala do útulku jako malé kotě. Byla však velmi plachá a nedala se pohladit. Chvíli trvalo, než si zvykla a uzdravila se z ošklivé rýmy. Teď už je v pořádku a vyklubala se z ní milá a zvědavá kočička. Je vhodná do bytu i domku se zahradou.

Klikněte pro větší obrázek ZUZKA je černá kočička s bílou náprsenkou a bílými tlapkami. Je milá, přítulná a hravá. Byla nalezená s dalšími koťaty v krabici. Všem se povedlo najít nový domov, jen Zuzka stále čeká na pelíšek někde v bytě nebo domku se zahradou. Uvítala by další kočičí kamarádku nebo kamaráda.

Klikněte pro větší obrázek PEPÍČEK je roztomilý, drobný roční černobílý kocourek. Dostal se do útulku jako kotě ve velmi špatném stavu a přežil díky hodné paní, která ho doslova vypiplala pomocí kojenecké lahvičky. Velice mazlivý a kontaktní kastrovaný kocourek se hodí pouze do bytu. Je totiž důvěřivý a venku by se mu mohlo něco stát.

Klikněte pro větší obrázek GULIVERKA je černá roční kočička, kterou přijali v útulku ve velmi špatném stavu, hubenou a nemocnou. Hravá a milá kočička dodnes trochu tahá za sebou zadní nožičky. Ale vůbec jí to nevadí, je to jen malá vada na kráse. Ráda zlobí své kočičí kamarády, ale už dlouho čeká na hodné lidi a pelíšek v novém domově – nejlépe v bytě.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 P ZJ ST AD