Nahrávám video

8. prosinec 2013

Obsah dílu

Nevítaní divočáci — Miniseriál: Naši plazi a obojživelníci — Poznatky Turid Rugaas — Nabídka koček z Tmaně-Lounína

Části dílu

00:43
Nevítaní divočáci
  Prase divoké je předek prasete domácího. Žije hojně po celé Evropě a Asii, ale najdeme ho i v severní části Afriky. Od domestikovaného druhu se liší protáhlejší stavbou hlavy a tuhými hnědočernými štětinami, jež hustě porůstají jeho tlustou kůži. Je to všežravý, nepřežvýkavý sudokopytník, živí se od kořínků přes semena, výhonky, hlízy, hmyz až po zdechliny). Tomu odpovídá chrup s typickými, stálým rytím přibrušovanými špičáky, z nichž dolní kly vyčnívají z tlamy, jež je zakončena rypákem. Černá zvěř neboli divočáci, má bystrý sluch a vynikající čich, je plachá a hbitá a velice inteligentní. Žije většinou v lesích a rychle se rozmnožuje. Bachyně (samice), kňouři (samci) spolu s karmazíny (selaty) a lončáky (ročními selaty) se zdržují ve stádech. Staří kňouři jsou samotáři. Výsledky nedávného projektu telemetrie černé zvěře, jež proběhla na Šumavě, vyvrátily teorii o mnohakilometrových přesunech divočáků. V zimě se divočáci pouze chodí nažrat ke krmelišti a za den většinou ujdou sotva několik stovek metrů. K přežití zimy jim stačí pouze to, co jim nabízejí myslivci. Dříve se tradovalo, že rytím při hledání potravy kypří lesní půdu a tak – kromě toho, že požírají lesní škůdce a jejich larvy – lesu prospívají. Jenže dnes jsou přemnoženi a spíše škodí, lidé se jich bojí pro jejich neohroženost a žravost a stěžují si, že jim rozrývají pozemky a ničí majetek. Myslivci svádějí jejich počty na zemědělce, kteří jim v podobě lánů řepky a kukuřice poskytují dostatek potravy i úkryt, zemědělci by chtěli, aby je myslivci daleko více redukovali a ochranáři zvířat je většinou nemají rádi, jelikož škodí ostatní lesní a polní zvěři. Co s divočáky?
  08:30
  Miniseriál: Naši plazi a obojživelníci
   V tomto dílu miniseriálu, ve kterém se zabýváme plazy a obojživelníky České republiky, se dozvíme něco o ještěrce zelené.
   11:33
   Listárna
    12:57
    Právní poradna
     15:38
     Poznatky Turid Rugaas
      Zavítali jsme na přednášku norské etoložky a cvičitelky psů Turid Rugaas, která v Čechách nebyla poprvé. Kromě semináře na téma: Teorie a nové poznatky z oblasti etologie a výcviku psů, který proběhl v červnu 2013 v Praze, jsme se jí zeptali na konkrétní potíže, které mívají majitelé, nezvládající své psy. Zajímalo nás, co jsou to konejšivé signály, k čemu slouží a jak je využít. Jak skončit s taháním psa na vodítku, jak poznáme, že psi trpí stresem či jaké mají emoce a co dělat s příčinami agresivity u psů a jak u nich poznat instinktivní chování.
      20:31
      Nabídka koček z Tmaně-Lounína
       Občanské sdružení na ochranu zvířat Chlupáči v nouzi o. s.
       Tmaň-Lounín 34
       Králův Dvůr u Berouna telefon: 604 519 377 číslo účtu: 2149131083/0800 www.chlupacivnouzi.cz
       24:11
       Pozvánka
        24:41
        Soutěž
         Přehrát celé video
         Stopáž4 minuty
         Další díl
         Chcete je?

         Chcete mě? na sociálních sítích

         Napište nám