Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Žehnání zvířat

Římskokatolická farnost v Českém Brodě pořádá již několikátým rokem k Mezinárodnímu dni zvířat, který připadá na 4. října, na počest svatého Františka z Assisi, žehnání zvířatům. Svatý František z Assisi byl mnich františkánského řádu a celý svůj život zasvětil péči o nemocná a opuštěná zvířata. Zemřel 4. října 1226.

V loňském roce se k žehnání sešlo několik pejsků, dvě vodní želvy, pět morčat a osmáci degu. Letos si tuto akci nenechá ujít jorkšírka Bijou, kterou s sebou přivezou Marta Kubišová s dcerou Kateřinou.

Žehnání zvířat probíhá i v zahraničí. Například v New Yorku je to velký svátek, který má dlouholetou tradici. Do katedrály St. John the Divine na newyorském Manhattanu přijíždějí majitelé zvířat nejrůznějších druhů. Katedrála a její okolí je v tento den otevřena slonům, koním, lamám, plazům a obojživelníkům všeho druhu, pavoukům, myškám, psům a kočkám, opicím, papouškům, husám, prasátkům… Dveře jsou tu otevřena skutečna pro jakéhokoliv tvora živočišné říše. A nechybí ani děti se svými plyšáky. Akce se těší oblibě široké veřejnosti.

Podívejte se na reportáž z Českého Brodu. Třeba se tam příští rok vypravíte i vy. Akce není určena pouze věřícím, zváni jste všichni.

Miniseriál: Naši plazi a obojživelníci

V tomto dílu miniseriálu, ve kterém se zabýváme plazy a obojživelníky České republiky, se dozvíme něco o čolku dravém.

Soužití se psem – program pro děti

Klikněte pro větší obrázek František Šusta se věnuje výcviku zvířat metodou pozitivní motivace. V jednom z minulých dílů jsme ho navštívili v pražské zoologické zahradě, kde pracuje, a nakoukli jsme do zákulisí výcviku zvířat. Tentokrát se v reportáži budeme věnovat výcviku psů a s tím souvisí i program určený široké veřejnosti. Cílem programu je naučit děti správnému chování ke psům.

V programech se střídá výklad lektora s nejrůznějšími cviky psa, které děti nejen pobaví, ale „nenápadně“ i poučí. Zatímco se diváci dobře baví, vidí a pochopí opravdu v praxi to, co by jako pouhá teorie zůstalo nepovšimnuto. Povely dostává pes často tak, aby si jich divák nevšiml, a vzniká tak dojem, že pes vede program sám a možná i občas „vyvrací bludy“, které schválně tvrdí lektor.

Témata programů jsou následující:

1) Kamarád nebo šelma – o bezproblémovém soužití se psem, zaměřené na setkání s cizím psem. Hlavním smyslem programu je vytvořit vyrovnaný vztah mezi dětmi a psem. Tedy ani zbytečný strach, ani přehnanou snahu pohladit si každého pejska, ale respekt vůči živému tvoru, který má svůj způsob dorozumívání i nároky. Děti během programu poznají „psí řeč“, vyzkoušejí si správnou komunikaci se psem a pejsek Rozárka v praxi předvede zvláštní dovednosti psů.

2) Ve společné smečce – o soužití se psem v lidské rodině. Jak vnímá pejsek „lidskou smečku“, jak psovi určit jeho roli, jak se se svým pejskem domluvit bez zbytečného násilí a jak se chová správný vůdce?

3) Ve psí kůži – o moderní metodě výcviku (nejen) psů. Program je založen na moderní metodě – výcviku s klikerem. Díky ní lze naučit mnoho složitých cviků nejen psa, ale i další druhy zvířat. Metoda je nenásilná, založená na vlastní vůli zvířete, ale hlavně „je to zábava!“

Více informací najdete na: www.zaobzor-os.cz

Nabídka psů

Městský útulek pro toulavá a opuštěná zvířata
Pod Chlumem 408, Děčín III - Staré Město
telefon: 605 801 617, 412 510 594
číslo účtu: 19–921402389/0800, variabilní symbol: 3410142321
www.utulek.mmdecin.cz

Klikněte pro větší obrázek BARNEY je statný, dvouletý kříženec labradora. Jeho majitel ho nechal napospas osudu u domu a zmizel mu ze života. Díky všímavosti lidí byl Barney přivezen do útulku, a čeká na novou šanci. Barney je velmi temperamentní pejsek, který potřebuje dostatek pohybu a alespoň základní výcvik. Doporučuji ho spíše k dospělým a ne do společnosti ostatních pejsků.

Klikněte pro větší obrázek ZAK je asi tříletý kříženec staforda. Někdo ho uvázal v lese ke stromu. Byl uvázaný v místě daleko od cesty, kam lidé nechodí a podle stavu tam musel být několik dní. Byl vyhublý, měl špatnou srst a olysalé uši. Byl ve stresu, ale již se zklidnil a projevuje se přátelsky. Zpočátku je trochu opatrný, ale to se dá pochopit. Zak je zdravý pejsek, který bude vděčný za pohlazení a lásku. Hodí se k člověku, který na něj bude mít čas – nejlépe do rodiny bez dětí.

Klikněte pro větší obrázek Dvouletá fenka křížence KERRY přišla do útulku společně s další fenečkou, se kterou se toulala po okolí. Její kamarádka měla štěstí a je už doma. Kerry však stále na nový domov čeká. Je moc hodná, milá a příjemná. Miluje procházky s dětmi, piškotky a hlavně pohlazení. Ostatní pejsci jí nevadí. Kerry se chová jako opravdová dáma, proto se hodí jak do bytu, tak i na zahrádku s domečkem.

Klikněte pro větší obrázek Devítiměsíční VESNA je kříženka labradora. Do útulku přišla s ošklivě zlomenou nožičkou, ale už není poznat, že jí něco bylo. Vesna je zpočátku trochu nedůvěřivá, ale rychle se otrká. Je temperamentní, proto by se určitě hodila k domu se zahradou, kterou náležitě ohlídá – je totiž velmi pozorná a bystrá. Líbilo by se jí v rodině s odrostlejšími dětmi. Hlavně aby na ni měli v jejím novém domově dost času. Vesna bude na své rodině velmi závislá.

Klikněte pro větší obrázek BRENDA je roční fenka křížence, kterou její majitel nechal přivázanou u obchodu a už si ji nevyzvedl. Brenda je takový menší obřík. Vypadá to, že někde v rodové linii byl mezi jejími předky irský vlkodav. Brenda je hodná a milá, ráda chodí na procházky a rozumí si s většími dětmi. Bylo by jí fajn u lidí, kteří na ni budou mít čas a poskytnou jí dostatek prostoru – a hlavně lásky. Brenda jim to náležitě oplatí.

Klikněte pro větší obrázek Dvouletý kříženec středního vzrůstu DANTE je velmi temperamentní a neposedný. Musí stále něco dělat, nemá rád nudu. Je hodný a milý, ale také velice bystrý a pozorný. Jak se něco šustne, hned to oznámí, takže by byl ideální hlídač k domku s velkou a pořádně oplocenou zahradou. Nepohrdl by ani společností fenky. S dětmi si rozumí a miluje procházky venku. Bude ideálním parťákem k mladým lidem.

Klikněte pro větší obrázek NICO AVE - EIRAM je čistokrevný jorkšírek s průkazem původu. Bude mu 14 let, ale je to velmi temperamentní, zdravý a vitální malý skřítek. Jen má malinko zhoršený sluch. Nico je zvyklý na pohyb a dlouhé procházky a také na odrostlé děti. Majitelka jej musí dát z vážných zdravotních důvodů pryč.

Klikněte pro větší obrázek Asi pět let stará fenka německého ovčáka TWIGI byla odebrána spolu s dalším pejskem majiteli pro týrání. Žila ve výkalech a byla hodně vyhublá, nedostávala pořádně najíst. V útulku jí dali do pořádku a Twigy teď čeká na lepší život. Je to moc hodná a milá psí holka, stále připravená k mazlení a hlavně k slupnutí nějaké té dobrůtky. Je velmi temperamentní a ráda se proběhne. Hodí se do rodiny k lidem, kteří jí vynahradí prožité utrpení a vrátí důvěru v člověka.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 P ZJ ST AD