Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Jak pomoci živočichům žijícím v přírodní zahradě připravit se na zimu?

Klikněte pro větší obrázek Někteří lidé si stále ještě myslí, že přírodní zahrady jsou džunglí kopřiv, bodláků a různých trav. Jejich zahrady pak podle toho vypadají. Unifikované krátce střižené trávníky bez jediného stébla plevelu a s bazénem uprostřed. K tomu několik záhonků s květinami či přesně rozmístěné a zastřižené keříky. Každá rostlina, každý kámen má v takové zahradě své přesně určené místo. I v takové zahradě však může být přírodní kout, který by byl příznivý k přírodě a živočichům, kteří obvykle zahrady obývají.

Klikněte pro větší obrázek Přírodní zahrady mohou mít tisíce podob. Jasné architektonické linie, romantická zákoutí s kvetoucími záhony, nebo klasické užitkové zahrady – to vše může být příroda v zahradě. Přírodní zahrada má však svá pravidla, a pokud chcete získat plaketku, která je poděkováním za to, že jste majitelem zahrady, která respektuje přírodu, nesmíte používat pesticidy, lehce rozpustná minerální hnojiva, ani substráty s rašelinou.

Klikněte pro větší obrázek Přírodní zahrady jsou zvláště hodnotným životním prostorem, který skýtá nejen odpočinek svým majitelům, ale také domov nejrůznějším živočichům – od hmyzu, přes obojživelníky, plazy a ptáky až po nejrůznější drobné savce, jako jsou například ježci.

Klikněte pro větší obrázek V reportáži vám ukážeme některé ukázkové zahrady, abyste se mohli inspirovat, budete-li chtít. Dozvíte se, jaké druhy živočichů můžete pozvat do své zahrady a když už je tam máte, jak jim pomoci připravit se na zimu. Přírodní zahrada = zdravá zahrada.

Více informací můžete najít například na www.prirodnizahrada.eu

Miniseriál: Naši plazi a obojživelníci

V tomto dílu miniseriálu, ve kterém se zabýváme plazy a obojživelníky České republiky, se dozvíme něco o ropuše krátkonohé a ropuše zelené.

O. s. Beky

Klikněte pro větší obrázek Občanské sdružení Beky vzniklo na přelomu března a dubna letošního roku z potřeby pomáhat zvířatům v nouzi a lidem, kteří se o ně starají. O. s. Beky sdružuje mladé lidi, kteří se snaží vytvořit v útulkové sféře něco nového – chtějí útulky propojit a přimět je k větší spolupráci, k tomu, aby spolu komunikovaly a pomáhaly si. Chtějí pomáhat zvířatům efektivněji a nutno říct, že se jim to daří. Vzniklo několik projektů, které mají různé zaměření, ale jeden cíl – pomoc potřebným.

Klikněte pro větší obrázek V reportáži vás seznámíme nejen s činností občanského sdružení Beky a s jeho projekty, ale také s konkrétními příběhy zvířat, o která se lidé ze sdružení starají. Dozvíte se také, jak může pomoci každý z nás a že každá pomoc je vítaná.

Více na www.osbeky.cz

Nabídka psů

Azyl pes
Krásný Les číslo 3
Frýdlant
telefon: 606 345 536
číslo účtu: 200885587/0600
www.azylpes.cz

Klikněte pro větší obrázek Šestiletý BLESK je kříženec labradora. V útulku je už celé tři roky a i když už v naší nabídce byl dvakrát, nikdo mu dosud domov nenabídl. Snad bude mít štěstí tentokrát. Blesk je temperamentní pes, který potřebuje hodně pohybu. Povahu má přátelskou, dětem neublíží. Nejvhodnější by byl ke sportovně založeným lidem, kteří hledají kamaráda na hlídání domku se zahradou.

Klikněte pro větší obrázek Krásný asi dvouletý kříženec DENY je trochu plachý. Musí si zvyknout a pak se z něj vyklube mazel a jeho nedůvěra k lidem se postupně vytratí. Deny je hravý, ale opatrný. Zažil si své. Umí chodit na vodítku, ale raději má kšíry. Doporučili bychom ho jako společníka do klidné domácnosti, kde budou mít na pejska dost času.

Klikněte pro větší obrázek Labradoský retrívr MERLIN je sotva odrostlé - asi roční - štěně. Je to veselý, hravý a spokojený pes, i když ztratil páníčka. Týden pobíhal po vesničce Lísky, než se ho zželelo hodným lidem, kteří mu dali nabaštit a odvezli ho do útulku. Merlin teď čeká na někoho, kdo mu nabídne fajn budoucnost. A pokud by to byla rodina s dětmi, která obývá domek se zahrádkou, stane se z Merlina nejšťastnější pes na světě.

Klikněte pro větší obrázek ENDY je kříženec bígla. Jsou mu asi dva roky. Je moc hodný a společenský, ale ostatní pejsky rád nemá. Endy je tvrdohlavý a rád si dělá, co chce. Ale to je u bíglů normální. Chtělo by to laskavého člověka, který už s výchovou pejsků nějaké předchozí zkušenosti má.

Klikněte pro větší obrázek Kříženec jezevčíka PUNŤA byl po příchodu do útulku dost vyděšený a všeho se bál. Vůbec nevěděl, kde je a co se s ním děje. Teď už ale nabyl ztracenou rovnováhu. Je klidný a hodný. Potřebuj hodně pozornosti, a když ji nemá, štěkne si, aby na sebe upozornil. Punťovi jsou tři roky. Nechcete někdo přizvat fajn pejska do svého života?

Rok a půl stará kříženka STELINKA je veselá střapatá psí holčička, která nezkazí žádnou legraci. Ve společnosti lidí se cítí jako ryba ve vodě – čím je jich víc, tím lépe. Ke každému se hned tulí a nikoho nevynechá. Stelinka je naprosto bezproblémový pejsek.

Klikněte pro větší obrázek Osmiletý německý ovčák ČAKI se na stará kolena dočkal neveselého osudu. Svému původnímu pánovi věrně sloužil celý život a ten ho za odměnu nechal samotného v opuštěném domě. Čaki se nechtěl z místa hnout a stále vyhlížel svého pána. Nedočkal se však. Z domu musel být přenesen v přepravce, protože se nechtěl vzdálit. Čaki je po mozkové příhodě, má poruchy pohybu, občas se zamotá a hlavu má trochu na stranu. Každý den bere léky, ale to je to nejmenší. V útulku už si sice zvykl, ale šťastný tu není. Potřeboval by své místo u hodného člověka, kterému by mohl věřit. Moc se za Čakiho přimlouvám, najde se někdo, kdo mu dopřeje dožít v láskyplném prostředí?

Klikněte pro větší obrázek Fenečka LUCCY je nekonfliktní tříletá kříženka. Ze života se raduje každý den a svou dobrou náladu dokáže přenést na všechny ve svém okolí. Luccy se těší do nové rodiny, kde ji budou mít rádi. Bude vděčná za každé pohlazení, vlídné slovo, plnou misku a teplý pelíšek.

Klikněte pro větší obrázek KESSY je asi dvouletá kříženka. Do útulku se dostala v dost zuboženém stavu. Tlapky měla sedřené do krve od toho, jak pobíhala po silnici a hledala ztracený domov. O Kessynku se nikdo nepřihlásil, a tak pro ni hledáme bezpečný domov a milujícího člověka, který by ji přijal za svou.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 P ZJ ST AD