Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Jak začít s chovem ovcí

Klikněte pro větší obrázek Máte velkou zahradu a nechce se vám pracně a s velkým hlukem neustále sekat trávu? I vás možná napadne pořídit si živou sekačku – tedy ovečku. Jedné by však bylo smutno a neustále by bečela, proto je třeba si jich pořídit víc. Ale budete je umět chovat? Víte, co vše chov ovcí obnáší a které plemeno si máte vybrat? Zeptáme se chovatelů na úskalí, která musí překonat chovatelé – začátečníci. Zjistíme, jaké jsou výhody a nevýhody toho mít ovci na zahradě a dozvíme se, že sice zkracují trávník tiše a ještě ho svým trusem hnojí, přinášejí užitek v podobě masa a rouna, ale mohou okousat i keříky, jež jste nezamýšleli dát jim jako potravu.

Klikněte pro větší obrázek Též potřebují péči: očkování, odčervování i zastřihování paznehtů. Musíte mít nad nimi dohled, aby se nezaběhly, neměly žízeň, neublížily si či neožíraly to, co nemají. Podle čeho si vybrat to správné plemeno na určitý pozemek? Kolik nás stádo bude stát? Co vše bude obnášet stříhání vlny? Co s rounem uděláme? Dají se ovce nechat pár dní o samotě? Čím je krmit, aby prospívaly, a naopak co žrát nesmějí? A co s nimi v zimě, kdy už se jim pastva tenčí a my musíme řešit, zda je máme kde ustájit, máme dostatek nasušeného lučního sena, krmné slámy, jadrného krmiva, případně okopaniny či konzervovaných silážovaných krmiv? Troufneme si je množit a budeme mít odvahu a zručnost jehňata zvířat, která nám přirostou k srdci, zabíjet a pochutnávat si na nich?

Odbornice z Toulcova dvora nám poví, které ovce jsou pro začátečníka nejlepší, čím by měl začít a co vše si obstarat, aby mohl s chovem začít.

Více na webových stránkách: www.schok.cz

Miniseriál: Rozeznáte je?

V našem miniseriálu z Plzeňské ZOO se dozvíme, jak rozlišit plameňáka od pelikána.

Jihočeští čápi

Čápi se u nás vyskytují poměrně hojně, letos však byl kvůli přetrvávající zimě přílet čápů dost zpožděný. Tažná hejna čítají i stovky ptáků. Každoročně se k nám vrací kolem 900 párů čápů. Vyskytují se tu však i čápi, kteří v Česku už několik zim po sobě zůstávají, jako je tomu například v Blatné v jižních Čechách, kde pár čápů obývá už šestou zimu komín zdejšího lihovaru. Nebo ptáci handicapovaní, o něž pečují záchranné stanice.

Na české ptáky jde o poměrně velký druh, čáp váží průměrně 3,5 kg. Čápi bílí dosahují výšky až 105 cm, rozpětí křídel mají až 165 cm. Při letu mají natažený krk. Jejich typickým zvukovým projevem je klapání zobákem. Čápi se vyskytují na vlhkých loukách, polích, okrajích vod, upřednostňují otevřenou krajinu, ale vyskytují se i v blízkosti lidských obydlí. Na konci léta odlétají na zimoviště ve střední a jižní Africe.

Živí se žábami, obojživelníky, rybami, plazy, hmyzem a jeho larvami, krtky aj. Hnízda si staví na stromech, střechách, komínech, využívají i umělé hnízdní podložky. Hnízdo staví z větví a klacků, samice snáší v průměru 2–4 vejce, která zahřívají oba rodiče. Dva měsíce po vylíhnutí se mláďata učí létat.

Čáp bílý obvykle se dožívá 8–10 let. Nejvíce ho ohrožují odvodňování mokřin, elektrická vedení, používání pesticidů a nezákonný odstřel jednotlivých jedinců v Africe. U nás patří čáp k ohroženým druhům a rovněž ke druhům, ke kterým se vztahuje Dohoda o ochraně africko-euroasijských stěhovavých vodních ptáků (AEWA).

Nabídka psů a koček

Útulek LOZ ČR – Dášenka
Lučany 627, Jablonec nad Nisou
telefon: 483 300 208, 606 472 619
číslo účtu: 78-5801360287/0100
www.utulek-dasenka.cz

Klikněte pro větší obrázek DAN je dvou a půl letý kříženec německého ovčáka. Už jednu adopci zažil, ale vrátil se po půl roce do útulku; jeho pán se o něj nemohl dál starat. Proto pro něj znovu hledáme domov, odkud už se nikam nepostěhuje. Dan je přátelský pes a mazel. Sice baští s chutí, ale je poměrně temperamentní, takže všechno hned vyběhá. S ostatními psy vychází v dobrém, ale proti drzounům se neváhá ohradit. Bude skvělým hlídačem rodinného domu i bezvadný parťák na procházky aktivních lidí. Je kastrovaný.

Klikněte pro větší obrázek RALF je šestiletý labrador, naprosto bezvadný, velice přátelský labrador. Odchytila ho 18. dubna policie u novoveského koupaliště v Jablonci. Je to společenský pes, ideální do rodiny s dětmi. Miluje procházky a doslova vášnivě aportuje. V současné době si léčí mokvající ránu na krku, jak k ní přišel, nevíme, ale určitě se mu bez následků zahojí. V útulku jsme ho už nechali vykastrovat.

Klikněte pro větší obrázek 11letý LUMÍREK je kříženec, nalezený na kraji silnice v Pěnčíně. Asi ho srazilo auto, ale žádné následky nehody nemá. Má však epilepsii, projevující se občasnými záchvaty. Pokud bude brát pravidelně léky, nemusí se jeho majitel častějších záchvatů obávat. V útulku bydlí v boudičce na zahradě a v noci spí uvnitř v pelíšku. Nevyhledává lidskou ani psí společnost, žije si trochu sám pro sebe. Kratší procházky kolem domu ale uvítá a je vděčný za dobroty. Hledáme pro něj domov na dožití, u starších lidí nebo v klidné rodině.

Klikněte pro větší obrázek Šestiletý dalmatin DELÍNEK je úžasný, velmi přátelský, kontaktní a mazlivý pes, který miluje děti a je nejšťastnější, když s nimi dovádí na zahradě. I když docela poslouchá, na vodítku je velký tahoun a měl sklony k utíkání, byť se v útulku zklidnil. Rád chodí na procházky a skotačí s pejsky. Je sice kastrovaný, ale fenky má rád, na cizí pejsky na procházkách trochu vyjíždí, ale i to s ním nový majitel v pohodě zvládne. Může žít v domku se zahradou, ale i v bytě, je hodný a čistotný, zbytečně neštěká, ale potřebuje aktivní lidi nebo rodinu s dětmi.

Klikněte pro větší obrázek JAROUŠEK je dvouletý kříženec německého ovčáka a bígla. Rozdováděného psího puberťáka někdo přivázal u veterinární ordinace našeho útulkového doktora. Je to rošťák, potřebuje dostatek pohybu, nejlépe zahrádku, procházky i důslednou a laskavou výchovu. Ideální pro aktivní rodinu k větším dětem, které se s ním vydovádí. K malým ho nedoporučujeme, protože je trochu žárlivka, a páníčka chce jen pro sebe. Umí se podhrabávat pod plotem, ale neutíká kvůli fenkám, protože je kastrovaný, spíš chce zjistit, co je nového u sousedů.

Klikněte pro větší obrázek Tříletého SANNYHO, křížence velkého knírače, odchytila policie v jabloneckých Pasekách. Měl obojek s visačkou se jménem, ale bez kontaktu. Čeká v útulku už rok a půl. Je to hodný pes, hodně aktivní, ale nezlobí a na procházkách se dá bez problémů zvládnout. Hodí se do domu se zahradou, kterou ohlídá, zároveň je to i skvělý společník na výlety a rodinné aktivity. S většinou pejsků vychází Sanny v dobrém. Je to pěkný, velký, štíhlý mladý pes, který dokáže na první pohled zaujmout. Navíc je kastrovaný, takže nebude utíkat.

Klikněte pro větší obrázek DÁŠENKA sice vzhledem nepřipomíná Čapkovu Dášenku, ale povahou je taková. Když se 4letá kříženka vlkodava dostala do útulku, všeho se bála a chodila se staženým ocáskem, ale dnes už si hraje s ostatními pejsky, neohroženě běhá po výběhu, hlídá, vítá návštěvy a chodí si pro pomazlení. Je z ní milá a mazlivá psí dáma, vděčná a věrná. Má ráda procházky a vodu, užívá si běhání po loukách a i na volno poslechne. Hodí se do rodiny i s dětmi, uvítá bydlení v útulném kotci na zahradě nebo v domě. Má po vlkodavovi delší kožíšek, který je třeba občas vyčesat a ostříhat.

Klikněte pro větší obrázek FLORIÁNKA a kočičky různých rozmanitých barev, velikostí, věku a povah najdete v našem útulku celoročně. Kočičky předáváme do adopce odčervené, očkované a kastrované. U každého jedince odhadneme, jestli je vhodný do bytu či na venkovní bydlení. Rádi všem zájemcům poradíme. Doporučujeme si vzít kočky dvě, protože je všeobecně známo, že ve dvou se to lépe táhne.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 P ZJ ST