Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Mládě zraněného rysa ve Stanici pro handicapovaná zvířata při Ekologickém centru NP Šumava

Klikněte pro větší obrázek V reportáži ze Stanice pro handicapovaná zvířata NP Šumava, která spolu s Ekologickým centrem v prosinci 2012 oslavila první rok svého trvání na území lesní školky v Klášterci nedaleko Vimperka, se dozvíme více o nynějším nejatraktivnějším zvířeti ve Stanici. Cílem záchranné stanice je záchrana postižených divokých zvířat, léčba poraněných volně žijících živočichů a jejich zpětné navracení do přírody i ekologická výchova návštěvníků. Některá léčená zvířata si mohou prohlédnout i návštěvníci, ale ta, která mají šanci na vypuštění do volné přírody, by lidé měli nechat v co největším klidu. To platí i o největším zdejším letošním lákadlu – mláděti zraněného rysa, kterého nám představí jeho ošetřovatel Petr Toman. Více o výskytu rysů na Šumavě se dozvíme od zoologa Ludvíka Bufky.

Léčené kotě rysa srazilo auto a až po několika dnech ho při procházce v lese našel místní občan se psem. Čtyřměsíční mládě odchytili pracovníci stanice a rys musel na operaci zlámaných zadních končetin. V ordinaci zvěrolékařky si rys pobyl zhruba dva týdny. Dnes je zpět na Klášterci, kde zůstane určitě alespoň do jara. Podle jeho zdravotního stavu se rozhodne, zda se znovu vrátí do volné přírody, neboť rysů ostrovidů nežije na Šumavě mnoho a je to zákonem chráněné zvíře. Zaznamenávat pohyb rysů v přírodě pomáhají tzv. fotopasti, rozmístěné v lesích. Speciální fotoaparáty jsou opatřeny automatickou spouští, která reaguje na pohyb. Pracovníkům NP Šumava však způsobují i starosti, neboť přestože jsou přišroubované a zajištěné ocelovým lankem, neodolávají nájezdům zlodějů. Pytláctví je dalším nešvarem, s nímž zdejší pracovníci bojují.

Více na webových stránkách: www.npsumava.cz

Miniseriál: „Psí řeč“

V dalším vydání našeho miniseriálu zjistíme, jaká jsou další nejčastější nedorozumění při komunikaci.

Nabídka koček

OS Podbrdsko
telefon: 721 868 406
číslo účtu: 152335352/0600
www.kockypodbrdsko.cz

Klikněte pro větší obrázek MŇAUČÍ je mourovatá dorostenka, je jí rok a dva měsíce. Je to upovídaná a mazlivá pohodářka, kdoví, jak se ocitla na opuštěné ulici. Je čistotná, zvyklá v bytě, s kočkami vychází dobře, ale bude vděčná za novou paničku či páníčka i když bude kočičí jedináček.

Klikněte pro větší obrázek Dvouletá rezavá TOPINKA musela z bytu, protože se u nového člena rodiny projevila alergie na zvířecí srst. Topinka žila jen v bytě, je čistotná, společenská, vychovaná, používá kočičí WC, v jídle si nevybírá. Velmi ráda se tulí a mazlí. Jako všechny naše kočičky je očkovaná i odčervená.

Klikněte pro větší obrázek MICINKA žila v bytě s bráškou Mourkem a kočičí kamarádkou Emmou. V původní rodině trpěla mírnou formou epilepsie, proto musí pravidelně 1x denně užívat prášky. Je na tento rituál zvyklá, bez problémů si nechá tabletku šupnout do tlamičky. Její stav je stabilizovaný, během zdejšího pobytu se u Micinky nevyskytl jediný náznak záchvatu.

Klikněte pro větší obrázek Černé, ještě modrooké koťátko ČERNIDLO našli loni v lednu chataři na své zahrádce. Kocourka, který se vešel do dlaně, vypiplali, ale jejich stará kočka ho nepřijala, chce mít svůj klid. Kocourek je však pohodový mazlík, rád přede na klíně i za krkem a hraje si s kočkami, psem i morčetem. V bytě je čistotný, vhodný k dětem i do domku.

Klikněte pro větší obrázek Dvou a půlletá želvovinová FIDORKA má čokoládový odstín, zkrátka je to „Fidorka s tmavou polevou“. Je ostýchavější, ráda pozoruje dění v domácnosti z úkrytu. V mazlení je ale daleko náruživější. Je čistotná, nekonfliktní, zvyklá na menšího klidného psíka. Až si u vás zvykne, uvítá i další kočičí nebo psí kamarádku.

Klikněte pro větší obrázek Čtyřletá Micka Klatovská, neboli ŽANETA, žila spokojeně v domku se zahrádkou u paní, která však už není soběstačná, a proto pro přítulnou a čistotnou kočičku hledáme nový domov. Sice baští jen granulky, konzervou se jí nezavděčíte, ale zdatně loví myši a těší se, až si u nové paničky poleží na klíně.

Klikněte pro větší obrázek BERTIČKA je půlroční mourobílá polodlouhosrstá kočička. Je klidná, nikam se nehrne, od misky s krmením se nechá odehnat dravějšími sourozenci. Je čistotná a opatrná, i když návštěv se trochu bojí. Ale se svou paničkou se ráda pomazlí. Je zvyklá na společnost malých psíků. Proto by jí bylo dobře na bezpečné zahrádce nebo v bytě.

Klikněte pro větší obrázek Osmiměsíční kocourek PACIČKA je nejstatnější a nejzvědavější kotě od Vltavy. Pěkný mourek se od svých brášků liší bílými tlapkami. Je neposedný a aktivní, miluje kočičí kamarády, klidného psíka a sledování rybiček v akváriu. V novém prostředí bude asi ostražitější, inu venkovní výchova se nezapře.

Stopáž14 minut
Rok výroby 2013
 P ZJ ST