Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Psi a rizika Vánoc i zimy

Klikněte pro větší obrázek O Vánocích si lidé chtějí dopřát a ti, kteří chovají zvířata, se o dobrou krmi a přilepšení ve formě neobyčejných pochoutek chtějí podělit i se svými zvířecími svěřenci. Vždyť jim k tomu nahrává i dobře prosperující byznys s pamlsky a roztodivnými výživovými doplňky, mnohdy nerozeznatelnými od kvalitní stravy či nevinných hraček. Výsledkem zvláště u psích mazlíčků bývá spíše poškození zvířete, ať už tím, že se u něj vyskytne alergie, ztloustne, začnou mu zažívací potíže nebo skutečně vážně onemocní, třeba zánětem slinivky. Zima může potrápit nejen psy, kteří na mrazivé počasí nejsou zvyklí, a radostně polykají sníh, ale i ty venkovní, kteří mohou v boudách prochladnout.

Klikněte pro větší obrázek Dalším nebezpečím, které trápí pejsky v zimě, zejména v centrech velkých měst, je technická sůl, kterou se posypávají komunikace. Tisícovka zoufalých majitelů psích plemen i asistenčních psů, kteří nedokážou ochránit své miláčky před poškozením tlapek, ale i ti, kterým není lhostejné, že sůl poškozuje i volně žijící živočichy, ničí rostliny, ohrožuje půdu i spodní vodu, nehledě na majetek, podepsali pod hlavičkou Nadace na ochranu zvířat Petici proto solení chodníků a komunikací a předali ji 22. listopadu primátorovi hlavního města Prahy. Ze stanoviska Státní veterinární správy, Komory veterinárních lékařů, Střediska výcviku psů pro nevidomé, České společnosti ornitologické a Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu vyplývá, že sůl na komunikacích vážně ohrožuje životní prostředí a kontaminuje zdroj potravy pro volně žijící živočichy. Velmi nebezpečná je pro ptáky, kteří s ní konzumují pro menší ptáky smrtelné jedy. Pražští zastupitelé se nyní budou muset zabývat námitkami a projednat je do 60 dnů, tedy nejpozději do 21. ledna 2013.

V reportáži uvidíme veterinárního lékaře MVDr. Ondřeje Čapka, Nadaci na ochranu zvířat a její petici představí ředitelka Eva Marlene Hodek.

Miniseriál: „Krmíme je správně?“

V dalším vydání našeho miniseriálu zjistíme, jak správně krmit evropské druhy suchozemských želv.

Nabídka koček

Srdcem pro kočky o. s.
Vrbičany 18, 273 74
telefon: 777 757 445, 739 242 615
číslo účtu: 234909954/0300
www.kocky-utulek.cz

Klikněte pro větší obrázek Mourovaná kočička OXANKA pochází ze Smečna. Do útulku se dostala s poraněnou packou, o kterou nakonec přišla. Oxanka je úžasná a velice mazlivá kočička, která bude své nové paničce nebo páníčkovi naprosto oddaná. Je čistotná, ráda a dobře jí a v bytě, kam bychom ji nejraději umístili, uvítá i kočičího nebo psího kamaráda.

Klikněte pro větší obrázek Pětiletému bytovému kocourkovi TOBÍKOVI zemřela panička. Až po několika dnech ho našla hodná paní, díky níž se dostal do útulku. Je po operaci kýly, ale to mu nijak nevadí, je společenský, mazlivý a velmi zvědavý; kam může – tedy: kam se vejde, tam vleze. Je zvyklý na kočičí WC. Děti nemusí, ale nekonfliktního zvířecího kamaráda uvítá.

Klikněte pro větší obrázek Dvouletého kocourka ZIDÁNKA vypustili nezodpovědní majitelé v říjnu poblíž útulku. Přišel vyhublý a nemocný a dlouho trvalo, než se z něj stal mazlivý, hodný a milý kocourek. Dnes je z něj kočičí aristokrat. Je čistotný a hledáme mu domov v bytě. Pokud mu věnujete dostatek času, nebude postrádat zvířecí společnost.

Klikněte pro větší obrázek Černá, asi tříletá kočička GRÉTA pochází ze zahrádkářské kolonie. Má jedno nemocné očičko, o které je třeba pečovat, aby neoslepla. Gréta je čistotná, mazlivá a milá, v jídle není vybíravá. V novém domově se bude dobře snášet s dalším zvířetem, ale není to podmínkou. Hledáme jí umístění v bytových podmínkách.

Klikněte pro větší obrázek Černobílá tříletá kočička MARYLIN pochází ze stejné zahrádkářské kolonie v Kladně jako Gréta, je to její sestřička. Dostala se k nám nemocná a vystrašená, takže jí chvíli trvalo, než si zvykla na lidi. Ale dnes je to hodná, milá a čistotná kočičí dáma s dobrým apetitem. S ostatními mickami se dobře snáší. Nejlépe jí bude v bytě s někým, kdo ji už neopustí.

Klikněte pro větší obrázek Odrostlé kotě BASTIEN je jedním ze čtyř zbídačených koťátek, které nám předali starostliví lidé z bytového domu poblíž útulku. Je to mazlík, velmi vnímavý, přítulný a něžný. Miluje hry s kočičími kamarády i s lidmi. Má citlivé zažívání, a proto je třeba ho krmit kvalitní stravou a dbát na doplňování probiotik. Bez potíží používá kočičí WC a hodí se do bytu.

Klikněte pro větší obrázek Májový kocourek BÁRTÍK je z Plzně. Nemocného drobečka jsme dlouho léčili a přivykali, ale dnes je z něj mazlivé a přívětivé odrostlé kotě. Je milý, zvídavý a hravý, rád se tulí k ostatním kočičkám i páníčkům. Je zvyklý na kočičí WC a na krmení pro citlivé zažívání. Hledáme pro něj domov v bytě a uvítáme, když v něm nebude jediným zvířetem.

Klikněte pro větší obrázek Krásná černá osmiměsíční kočičí holčička MIA se v Rakovníku o prázdninách přitoulala do mateřské školky a odtud putovala k nám do útulku. Tady se černá slečna s kouřovou podsadou okamžitě skamarádila s ostatními. I v novém domově by chtěla mít nějakého zvířecího kamaráda, ať kočku, nebo psa. Samotné doma by se jí stýskalo.

Stopáž14 minut
Rok výroby 2013
 P ZJ ST