Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

„Léčivé setkání s koníky“ – projekt občanského sdružení Provázek

Klikněte pro větší obrázek „Léčivé setkání s koníky“ je součástí projektu „Léčivá náruč“, který je věnován dětem z dětských domovů. Cílovou skupinou jsou děti do pěti let, které jsou často deprivované, mnohdy týrané či handicapované, a které mají na rozdíl od dětí z rodin jen velmi malou šanci dostat se do kontaktu se zvířaty.

Klikněte pro větší obrázek Koně a deprivované děti mají mnohé společné a také proto si mohou navzájem mnoho dát. Koně jsou útěková zvířata, která, když mají z něčeho strach nebo obavy, nebudou bojovat, ale raději utečou. To samé platí o deprivovaných dětech žijících v ústavních zařízeních. Dětem, které byly týrané (ať už fyzicky nebo psychicky), trvá delší dobu, než dokážou navázat kontakt s lidmi, protože k nim ztratily – vzhledem ke svým zážitkům – důvěru.

Klikněte pro větší obrázek S koňmi však tyto děti špatné zážitky nemají, a proto pro ně může být navázání kontaktu s těmito zvířaty v mnohém jednodušší než kontakt s lidmi. Ke koním (připravovaným přímo pro práci s dětmi) se mohou děti chovat přirozeně a často se s nimi cítí bezpečněji než s lidmi.

Koně totiž děti přijímají takové, jaké jsou, nehodnotí je, nemění své chování vůči nim např. na základě toho, co je (děti) v životě potkalo, tedy je ani nelitují, ale chovají se k nim přímo, a to na základě konkrétního zážitku s nimi.

Klikněte pro větší obrázek Léčivé setkání s koníky probíhá ve spolupráci s dobrovolníky a je nutné podotknout, že se nejedná o hipoterapii. Do projektu jsou zapojeni zkušení chovatelé koní, kteří chtějí pomoci a potěšit děti, které nemají start do života zrovna nejlehčí. Dobrovolníci s koníky dojíždějí za dětmi do dětských domovů v dohodnutých termínech. Setkání s koníky jsou u dětí velmi oblíbená. Neprobíhají pouze formou projížděk na koních, které jsou velmi dobře zabezpečené – např. pojištění, asistence zkušených dobrovolníků je samozřejmostí.

Klikněte pro větší obrázek Pro děti, které zrovna nejezdí na koních, mají dobrovolníci v zásobě mnoho tvůrčích aktivit – prohlížejí si společně obrázky a fotografie, malují koníky pomocí šablon i jen tak, čtou si různé příběhy o koních, seznamují se s potřebami koně, s tím, co kůň žere, jak tráví den, co má a co nemá rád. Děti se učí s koněm správně komunikovat, učí se mu rozumět, učí se, jak o koně pečovat, aby mu bylo dobře.

Všechny tyto aktivity probíhají za účasti lidí zvenku/mimo ústav a jsou pro děti nejen novou rovinou poznávání, ale i nenahraditelnou zkušeností v komunikaci s lidmi.

Projekt Léčivá náruč je uskutečňován pod patronací a s laskavou podporou Nadace Terezy Maxové. Více informací o občanském sdružení Provázek, o dobrovolnictví a o pomoci dětem najdete na www.provazek.org.

V miniseriálu o kočičích plemenech si tentokrát povíme o norských lesních kočkách.

Nabídka pejsků z útulku Azyl Pes Krásný Les č. 3, U Frýdlantu v Čechách
Tel. č.: 482 642 218 nebo 728 775 975
Č. účtu: 213 68 31 – 574 / 0600

Klikněte pro větší obrázek MIMI je roční borderkólie. Pejsci tohoto plemene jsou považováni za jedny z nejbystřejších a nejučenlivějších. Mimi je velice milá a přátelská, ale pozor, nesnáší jakékoli jiné zvíře ve svém teritoriu a také si nerozumí moc s dětmi. Mimi je vynikající šplhavec a tak je hodně vysoký plot podmínkou, která je nezbytná pro spokojené soužití s tímto jinak moc príma pejskem.
Klikněte pro větší obrázek Dvouletý sibiřský husky se jmenuje EDA. Je čipovaný, majitele se však, bohužel, nepodařilo dohledat. Edíkovi chvíli trvá, než si zvykne na nové prostředí a nové lidi, ale jinak je to velmi kamarádský pejsek. Huskyové potřebují opravdu hodně pohybu, milují velký prostor, v malém se necítí dobře. Edovi by se nejvíce líbilo ve společnosti hodně sportovně založeného člověka, který mu dopřeje vyřádit se každý den venku a dát si pořádně do těla.
Klikněte pro větší obrázek Kříženec pitbula PIT je asi rok a půl starý. Je to krásný pejsek, který však ve své blízkosti nesnese žádného zvířecího soka. Na svého pána nebo paničku bude hodný, miluje totiž lidskou společnost. Kdo by si chtěl Pita osvojit, musí počítat s tím, že tento pejsek půjde pouze do rukou zkušeného chovatele.
Klikněte pro větší obrázek MILÍ je asi tříletý baset a je to skutečně milý pes. Milí vyžaduje stálou společnost paničky nebo páníčka a rozhodně se nehodí do paneláku. Skutečným domovem pro něj bude domek se zahrádkou.
Klikněte pro větší obrázek Asi rok až rok a půl stará dalmatinka slyší na jméno TEČKA. Měla smutný a krutý osud – původní majitel ji vyhodil i se štěňaty a bylo na ní znát, že dostávala surové bití. Chudák fenečka se bála každého prudšího pohybu. Dnes je to však už radostná, veselá a smějící se psí kamarádka, která na lidi nezanevřela. Tečka si zaslouží opravdu laskavého a hodného člověka.
Klikněte pro větší obrázek ZUZY je veselá, hravá psí holka, zkrátka úplný miláček. Jeden z jejích předků byl zřejmě šeltie. Tahle roční fenečka je dosud – naštěstí – nezrazená člověkem. I když se toulala po ulicích nedalekého Českého Dubu, lidé na ni zřejmě byli vždy hodní. Po čase se dostala do útulku a teď tu čeká na svou novou šanci.
Klikněte pro větší obrázek Tři až čtyři roky starý belgický ovčák KENT je skutečný pes-elegán. Je temperamentní, velmi hodný, poslušný, čistotný a přátelský. Kent se moc těší na nový domov, který mu, jako ostatně každému útulkovému pejskovi, moc chybí. Nenechte ho moc dlouho čekat.
Klikněte pro větší obrázek A tohle je něco! 12 ŠTĚŇÁTEK – kříženců jezevčíka s kokrem. Jsou jim dva a půl měsíce a čekají tu na vás. Vyberete si z feneček i pejsků a můžete si být jisti, že si s nimi užijete spoustu legrace. A věřte zkušeným – se zvířetem dostane váš život jiný rozměr.
Stopáž14 minut
Rok výroby 2008
 P ST 4:3