
Právo jenom za peníze
Obsah dílu
Co čeká občany v oblasti ochrany životního prostředí a vlastních domovů?

Přehled dílů

Chráněné krajinné holiny
Odlesněné kopce a rozsáhlé holiny, jako důsledek boje s kůrovcem, jsou v dnešní době rychlého vymírání druhů a nebezpečně se zrychlujícího oteplování přesně to, co podle vědců situaci ještě více zhoršuje.

Lomy na věčné časy
Karlovy Vary byly v loňském roce, spolu s městy Mariánské lázně a Františkovy lázně, zařazeny na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Jenže Karlovým Varům hrozí, že minerální prameny a lázeňský klid může v blízké budoucnosti narušit nevídaně rozsáhlá těžba kaolinu, která probíhá v jejich těsné blízkosti.

Bečva. A co dál?
Havárie na Bečvě rok a půl poté. Státní zástupce obžaloval z ekologické havárie firmu Energoaqua a jejího ředitele. Erik Geuss je nadále ředitelem České inspekce životního prostředí. Richard Brabec už není ministrem životního prostředí. Po celou dobu od havárie ale sliboval nové zákony a změny v povolování vypouštění jedů do řek.

Odpad do jezera Sandberk?
Jezero Sandberk nedaleko Kolína. Po skončení těžby majitel pískovny, firma Kamenolomy ČR, zažádala Středočeský kraj o souhlas se zavážením části jezera odpadem, hlušinou z těžby anebo kalem ze dna vodních toků. Tím by mohly být ohroženy zdroje podzemní vody pro město Kolín.

Strážci údolí
Pražská lokalita Přírodního parku Prokopské a Dalejské údolí má mimořádný přírodovědný i rekreační význam pro návštěvníky ze širokého okolí. V průběhu času se zde vytvořil podivuhodný krajinný obraz kombinace přírodních útvarů, četných lomů, ale i ojedinělých stavení. Z jedné takové bývalé usedlosti, Trunečkova mlýna, zbyly dnes už jen ruiny. To by se mělo brzy změnit. Bude to ale k lepšímu?

Tichý zabiják azbest
Azbest je prokázaný karcinogen. Od roku 1995 platí mezinárodní zákaz jeho výroby a prodeje. Podle odhadu České asociace pro odstranění azbestu Česko má na svém území zhruba 7 milionů tun azbestu. V Čechách se s azbestem dlouho a často nakládá jako s běžným odpadem. O znepokojivé situaci jsme před 4 lety informovali hygienu a MŽP, změna k lepšímu vidět není. Mnoho lidí ani netuší, jaká rizika hrozí.