Hodinový blok občanské a investigativní žurnalistiky o životním prostředí. Kam plují české Zemělodě? Dokument o soběstačném domě, fungujícím bez připojení na energetické sítě, Nedej se plus a Občanské noviny

Před dvěma lety postavil architekt odpadů, Mike Reynolds, na Sázavě tzv. Zeměloď. Soběstačný dům, fungující bez připojení na energetické sítě. Nadšení prvních týdnů stavby zachytil snímek „Zeměloď pluje“ režiséra Viliama Poltikoviče.

V aktuálním filmu zkoumá režisérka Natálie Císařovská fenomén zemělodí v dnešní době. Vracíme se na Sázavu, kde nalézáme obyvatele Zemělodi Martina Prušku a zjišťujeme, jak se mu zde žije po dvou letech. Protipólem, jeho veskrze skromného domku, je progresivní, moderní Zeměloď Karla Šeleby v Uherském Hradišti, která má nabídnout absolutní komfort a dokázat, že i taková může Zeměloď být. Třetím sledovaným projektem je pražská Zeměloď, jejíž stavba je v současné době pozastavena a její osud čeká na rozhodnutí stavebního úřadu. Kromě tří stavebníků Zemělodí ve filmu vstupují i významní čeští architekti, napříč generacemi i směry – Alena Šrámková, Martin Rajniš nebo Petr Suske. Ti odkrývají svůj úhel pohledu na tento typ neortodoxní stavby. A samozřejmě – ve filmu nechybí ani velký propagátor a mecenáš projektu, herec Jaroslav Dušek.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 P ST AD HD
ŽánrDokument