Hodinový blok občanské a investigativní žurnalistiky o životním prostředí. Velké losování – dokumentární film o zrození a vymizení české populace losa evropského, Nedej se plus a Občanské noviny

Dokumentární film o české populaci losa evropského, který se na některých místech České republiky vrací na svá původní teritoria.

V minulosti se losům celkem dařilo například i v okolí středočeského Nymburku. Ale za poslední roky zmizeli nejen odtud, ale i z dalších míst. Aktuální stav losů v Česku naznačuje, že v budoucnosti definitivně vyhynou i poslední zbývající kusy. V jedné z posledních lokalit na Jindřichohradecku, kde se losům daří nejvíc, žilo v roce 1980 až 30 losů. Nyní je jejich stav třetinový. Poslední jedinci ještě přežívají okolo lipenské přehrady. Tento chráněný druh pomalu vymírá. Jako poslední naděje byl v roce 2010 připraven Záchranný program losa evropského v České republice. Vědci ve spolupráci s ochranářskou organizací Česká krajina chtějí uvést některé body programu do praxe. Znamená to zamezit pytláctví, odstraňování bariér pro migraci zvířat a také znemožnit snadné získávání výjimek k lovu losů v hraniční oblasti Dolního Rakouska. Významnou příčinou úbytku losů je také nedostatek bezpečných přechodů pro zvěř nad komunikacemi, proto až 40 procent losů umírá následkem střetů na silnicích i železnicích. Navíc – osud populace na Lipně mohou zpečetit i některé developerské plány v této oblasti.

Příběh losa evropského je tedy příběh o české krajině, která se mění, a o české veřejnosti, která se mění s ní. Dospěli jsme skutečně do éry, kdy pro některá zvířata již není více místa? Nebo spíše do stádia lhostejnosti? Jaký význam a přínos má los pro české životní prostředí a co důležitého nám sděluje jeho smutný příběh?

Stopáž27 minut
Rok výroby 2014
 P ST AD
ŽánrDokument